Da li je visok krvni pritisak povezan sa nedostatkom vitamina D?

by | 04.05.2024
Da li je visok krvni pritisak povezan sa nedostatkom vitamina D?

Visok krvni pritisak mogao bi biti u vezi sa vitaminom D, kako tvrde naučnici. Otkrijte mehanizam delovanja i kolike su dnevne potrebe ovog vitamina.

Visok krvni pritisak ili hipertenzija je zabrinjavajuće zdravstveno stanje koje može dovesti do različitih kardiovaskularnih poremećaja, au teškim slučajevima može dovesti do smrti.

Dok je vitamin D prvenstveno poznat po svojoj ulozi u održavanju zdravlja kostiju, njegova povezanost sa regulacijom krvnog pritiska bila je tema debate među istraživačima.

Visok krvni pritisak i vitamin D

Nedostatak vitamina D slabi kosti, ali njegova povezanost sa krvnim pritiskom nije sasvim jasna. Međutim, istraživanje je rasvetlilo potencijalnu vezu između nedostatka vitamina D i visokog krvnog pritiska.

Visok krvni pritisak zbog deficita vitamina D

Istraživanja sugerišu da vitamin D može uticati na regulaciju krvnog pritiska u telu utičući na određene hemikalije i održavajući sluznicu krvnih sudova zdravom i fleksibilnom. Kada je nivo vitamina D nizak, arterije mogu postati krute, što otežava protok krvi.

Studija objavljena u časopisu Cureus otkrila je da za svakih 10 posto povećanja koncentracije 25-hidroksivitamina D postoji smanjenje rizika od hipertenzije za 8,1 posto.

Iako ova korelacija ne znači nužno da je alarmantna, ona sugeriše potencijalnu vezu između nedostatka vitamina D i visokog krvnog pritiska.

Važnost skrininga vitamina D

Skrining za nedostatak vitamina D je ključan, posebno za one sa smeđom ili crnom kožom, jer imaju veći nivo melanina, što otežava njihovoj koži da proizvodi vitamin D iz sunčeve svetlosti. Pojedinci koji ne provode mnogo vremena na suncu, starije osobe i oni sa određenim zdravstvenim stanjima koja utiču na apsorpciju vitamina D takođe mogu imati koristi od skrininga.

Šta možete da uradite?

Ako ste zabrinuti za nivoe vitamina D i njihov potencijalni uticaj na krvni pritisak, uradite jednostavan test krvi da proverite nivo vitamina D.

Povećanje unosa vitamina D može uključivati više vremena na suncu ili konzumiranje hrane bogate vitaminom D, kao što su jaja, mleko i sir. Međutim, važno je napomenuti da iako je vitamin D neophodan za opšte dobro zdravlje, više nije uvek bolje.

Prema Nacionalnim akademijama nauka, inženjerstva i medicine, odrasli treba da ciljaju na 600-800 međunarodnih jedinica (IU) vitamina D dnevno, sa gornjom granicom od 4.000 IU dnevno.

batuhan toker / gettyimages.com