Da li znate koliko jaja nedeljno neće uticati na holesterol? Evo šta kaže nauka

by | 05.04.2024
Da li znate koliko jaja nedeljno neće uticati na holesterol? Evo šta kaže nauka

Nedavni rezultati istraživanja sugerišu da jedenje paketa jaja nedeljno nema značajan uticaj na holesterol u poređenju sa manjim količinama ove namirnice tokom sedam dana. 

 

Da li su jaja dobra za vas? To je pitanje koje stručnjaci već dugo pokušavaju da shvate, uz mnoge studije posvećene ovoj oblasti istraživanja. Jedna oblast interesovanja je kako konzumiranje jaja može uticati na ljude sa većim rizikom od kardiovaskularnih problema.

Članak se nastavlja posle reklama

Koliko jaja nedeljno je optimalno?

Nedavni rezultati istraživanja koje istraživači predstavljaju na godišnjem naučnom zasedanju Američkog kardiološkog koledža sugerišu da jedenje desetak  jaja nedeljno nema značajan uticaj na holesterol u poređenju sa konzumiranjem dva ili manje jaja nedeljno.

Iako je potrebno više istraživanja da bi se potvrdili nalazi, studija sugeriše da konzumacija obogaćenih jaja ne pogoršava holesterol i čak sugeriše da može imati neke koristi od jedenja obogaćenih jaja.

Članak se nastavlja posle reklama

Kakav uticaj imaju jaja na holesterol?

Jaja su uobičajena komponenta ljudske ishrane dugi niz godina. Sadrže mnoge korisne hranljive materije, kao što su proteini, vitamin B12, jod i vitamin D.

Članak se nastavlja posle reklama

Proteklih godina, jedna od glavnih briga oko konzumiranja jaja bio je njihov sadržaj holesterola i kako bi to moglo uticati na rizik od kardiovaskularnih bolesti i drugih zdravstvenih ishoda.

Čini se da su dokazi donekle oprečni. Jedan nedavni pregled sugeriše da veći nivoi konzumiranja jaja mogu povećati ukupni holesterol i povećati odnos lipoproteina niske gustine (LDL) i lipoproteina visoke gustine (HDL). Međutim, u pregledu se primećuje da postoje i dokazi da konzumiranje do jednog jajeta dnevno možda neće značajno uticati na rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Još jedan važan pregled objavljen 2020. otkrio je da jedenje jaja nije povezano sa rizikom od kardiovaskularnih bolesti u opštoj populaciji. Međutim, autori ovog pregleda su primetili da je potrebno više istraživanja kako bi se ispitalo kako je konzumiranje jaja povezano sa srčanom insuficijencijom i da li povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti kod ljudi sa dijabetesom. Jedan drugi pregled je sugerisao da jaja mogu zapravo igrati ulogu u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti.

Jaja su dobar izvor nemasnih proteina i mnogih esencijalnih mikronutrijenata, uključujući folat, vitamin A, B2 (riboflavin), B5, B12, fosfor i selen. Međutim, rezultati istraživanja do danas su pomešani u pogledu efekata jaja na zdravstvene markere, uključujući nivoe holesterola u serumu, insulinsku rezistenciju, oksidativni stres, upalu i potencijalni kardiometabolički rizik.

Članak se nastavlja posle reklama

Ovo može biti zbog činjenice da sastav jaja može varirati u zavisnosti od toga kako se proizvode, a metode kuvanja takođe mogu uticati na potencijalne koristi ili štete vezane za njihovo jedenje.

Kaoliko jaja nedeljno je bezbedna količina?

Ova studija je ispitala konzumaciju obogaćenih jaja među ljudima sa određenim nivoom rizika za loše kardiovaskularne ishode. Svi učesnici su imali najmanje pedeset, a 24% je imalo dijabetes melitus. Prosečna starost učesnika bila je šezdeset i šest godina.

Članak se nastavlja posle reklama

Istraživači su podelili 140 učesnika u dve grupe. Jedna grupa je dobila instrukcije da jede dvanaest ili više obogaćenih jaja svake nedelje, dok je druga trebalo da jede manje od dva jaja svake nedelje.

Glavni ishod je bio ispitivanje nivoa holesterola, posebno lipoproteina visoke gustine (HDL) i lipoproteina niske gustine (LDL). Istraživači su takođe ispitivali nivoe određenih mikronutrijenata, nivoe lipida i kardiometaboličke i inflamatorne biomarkere.

Kada su istraživači uporedili ove dve grupe, otkrili su slične HDL i LDL promene. Ovo ukazuje da konzumiranje obogaćenih jaja nije negativno uticalo na holesterol među učesnicima.

Ključni nalaz iz ove studije je konzumacija 12 ili više obogaćenih jaja nedeljno, u periodu od 4 meseca, nije negativno uticala na holesterol – posebno na LDL holesterol (poznatiji kao „loš holesterol“) ili HDL (poznatiji kao „dobar holesterol“) – u poređenju sa pacijentima koji su imali dijetu bez dodataka jajima.

Nastavak istraživanja

Studija je trajala samo nekoliko meseci, tako da bi buduća istraživanja mogla uključiti duže studije kako bi se sagledali dugoročni rezultati. Buduća istraživanja bi takođe mogla uključiti više učesnika. Studija takođe ne može dokazati da konzumacija jaja izaziva bilo kakve posebne zdravstvene ishode. Neki podaci se mogu oslanjati na izveštavanje učesnika, što doprinosi riziku od netačnih podataka.

Derkien / gettyimages.com