Jutarnji ritual: 6 načina na koji kafa može ubrzati metabolizam

by | 18.02.2024
Jutarnji ritual: 6 načina na koji kafa može ubrzati metabolizam

Ona je za mnoge više od samo jutarnjeg rituala: to je napitak koji budi telo i um iz sna. Kafa može da ubrza metabolizam i donese nalet energije za početak dana. 

 

Kafa od prvog gutljaja inspiriše kreativnost, elan postajući neizostavni deo bezbrojnih jutarnjih rutina širom sveta. Njena bogata aroma i hrabar ukus osnažuju čula, bude telo i um iz sna.

Kafa može da ubrza metabolizam

Kafa je za mnoge više od samo jutarnjeg rituala; to je napitak koji daje veliku snagu kada je u pitanju ubrzavanje metabolizma. Evo na koje sve načina kafa pokreće metabolizam.

1. ​Sadržaj kofeina u kafi je prirodni stimulans​

Kafa je poznata po visokom sadržaju kofeina, prirodnog stimulansa koji može ubrzati metabolizam. Kofein deluje tako što stimuliše centralni nervni sistem, koji zauzvrat signalizira telu da proizvodi više adrenalina.

Adrenalin, poznat i kao epinefrin, je hormon koji priprema telo za fizički napor. Kada se adrenalin oslobodi, on podstiče telo da razgradi uskladištene masti u slobodne masne kiseline, koje se zatim mogu koristiti kao gorivo.

2. Povećava telesnu temperaturu​

Ispijanje kafe može dovesti do privremenog povećanja termogeneze, procesa kojim telo stvara toplotu. Ovaj porast telesne temperature je uzrokovan stimulacijom metaboličke aktivnosti, posebno u braon masnom tkivu (BAT) i skeletnim mišićima.

BAT je vrsta masnog tkiva koja je specijalizovana za sagorevanje kalorija za proizvodnju toplote, a kafa može aktivirati ovaj proces, što dovodi do povećane potrošnje energije.

3. ​Kafa može da poboljša fizičke performanse​

Pokazalo se da kofein koji se nalazi u kafi poboljšava fizičke performanse tokom vežbanja. Povećanjem nivoa adrenalina, kofein pomaže mobilizaciji masnih kiselina iz masnog tkiva i pojačava kontrakcije mišića, što dovodi do poboljšane izdržljivosti i snage.

Ova povećana fizička aktivnost ne samo da sagoreva kalorije tokom vežbanja, već i podiže metabolizam posle vežbanja, doprinoseći ukupnom trošenju kalorija.

4. ​Pomaže u smanjenju unosa kalorija​

Kafa može delovati kao sredstvo za suzbijanje apetita, smanjujući želju za jelom i potencijalno smanjujući ukupni unos kalorija. Kofein utiče na određene neurotransmitere u mozgu, kao što su dopamin i serotonin, koji igraju ulogu u regulisanju apetita i raspoloženja.

Modulacijom ovih neurotransmitera, kafa može pomoći u kontroli žudnje i podstaći osećaj sitosti, što na kraju može dovesti do smanjenja potrošnje kalorija.

5. ​Kafa reguliše leptin

Prema istraživanjima, redovna konzumacija kafe je povezana sa promenama u različitim metaboličkim hormonima, kao što su insulin i leptin, koji utiču na energetski balans i metabolizam.

Studije sugerišu da kafa može poboljšati osetljivost na insulin, što dovodi do bolje regulacije šećera u krvi i smanjenja rizika od metaboličkih poremećaja poput dijabetesa tipa 2.

Pored toga, konzumacija kafe je povezana sa nižim nivoima leptina, hormona koji signalizira sitost, čime potencijalno povećava brzinu metabolizma i promoviše gubitak težine.

6. ​Ima uticaj na zdravlje creva​

Nova istraživanja pokazuju da konzumacija kafe može imati povoljan uticaj na zdravlje creva i sastav mikrobiote. Ona creva igra ključnu ulogu u metabolizmu i regulaciji energije.

Pokazalo se da određena jedinjenja u kafi, kao što su hlorogenske kiseline i polifenoli, ispoljavaju prebiotičke efekte i podstiču rast korisnih bakterija. Zdraviji mikrobiom creva može poboljšati metaboličku efikasnost i doprineti ukupnom metaboličkom zdravlju.

Umerenost je ključna

Da biste optimizovali zdravstvene prednosti konzumiranja kafe umerenost je ključna. Ograničite unos na umerene nivoe, generalno definisane kao 3-4 šoljice dnevno, kako biste izbegli potencijalne negativne efekte kao što su povećan broj otkucaja srca i poremećeni obrasci spavanja.

Odlučite se za organska, visokokvalitetna zrna kafe da biste smanjili izloženost pesticidima i povećali sadržaj antioksidansa. Izbegavajte prekomerne dodatke šećera i kreme, umesto toga odlučite se za prirodne zaslađivače ili uživajte u crnoj kafi.

Ostanite hidrirani pijući vodu uz kafu da biste sprečili dehidraciju. Na kraju, pažljivo uživajte u svakoj šoljici, uživajući u ritualu i ceneći potencijalne zdravstvene prednosti poboljšane kognitivne funkcije i smanjenog rizika od određenih bolesti.

Previše kafe škodi

Uprkos mnogim prednostima, ispijanje kafe može štetiti telu ako je konzumirate previše. Prekomerno ispijanje kafe može dovesti do niza negativnih efekata i na fizičko i na mentalno zdravlje.

Prekomerna konzumacija kofeina može dovesti do ubrzanog otkucaja srca, nervoze i poteškoća sa spavanjem, narušavajući prirodni ritam tela. Produžena prekomerna konzumacija takođe može da dovede do zavisnosti, izazivajući simptome odvikavanja kao što su glavobolja i razdražljivost kada je unos kofeina smanjen.

Štaviše, prekomerna konzumacija kafe može pogoršati anksioznost i doprineti problemima sa varenjem kao što su refluks kiseline i nelagodnost u stomaku.

nortonrsx / gettyimages.com