Koje voće je dobro za bubrege: Topi kamen i suzbija upale
Ishrana bogata antioksidansima i vitaminima može pomoći u unapređenju zdravlja bubrega. Saznajte koje voće je dobro za bubrege. Ako imate problem...
Pravo je vreme da prošetate po šumi i sakupite ove jesenje plodove. Kafa od žira donosi niz zdravstvenih prednosti.
Žir nudi impresivne zdravstvene benefite. Poboljšava varenje, reguliše nivo šećera u krvi, štiti srce, jača kosti… Žir je nekad bio važna namirnica u ishrani u mnogim ranim kulturama, jer su je bio široko dostupan.
Žir se konzumira zbog različitih hranljivih materija. Sadrže ugljene hidrate, masti i proteine. Odlikuje se bogatstvom vitamina:vitamin B1 (tiamin), vitamin B2 (riboflavin), vitamin B3 (niacin), vitamin B5 (pantotenska kiselina), vitamin B6 i vitamin B9 (folat). Minerali kao što su kalcijum, bakar, magnezijum, mangan, gvožđe, kalijum i cink se takođe nalaze u ovim orašastim plodovima.
Iako se može jesti sirovi žir, on je gorkog ukusa i teško se metabolišu zbog tanina. On može izazvati iritaciju sluznice želuca i takođe uticati na probavni proces. Zato se žir jede kuvan.
Žir ima značajnu količinu vlakana, što ih može učiniti idealnim za poboljšanje zdravlja varenja. Vlakna pomažu u regulisanju pokreta creva i eliminišu i zatvor i dijareju. Ovo je idealno za ljude koji pate od nepravilnog pražnjenja creva, grčeva, nadimanja i drugih gastrointestinalnih problema.
Jedna od najvažnijih prednosti žira je njihova sposobnost da regulišu nivo šećera u krvi u telu, čime se sprečavaju opasnosti koje mogu dovesti do dijabetesa. Studija časopisa Journal of Ethnopharmacologi pokazala je da ekstrakt semena žira ima različite lekovite efekte na komplikacije izazvane dijabetesom. Sadržaj vlakana i složeni ugljeni hidrati koji se nalaze u ovim orašastim plodovima su razlozi.
Žir može biti dobra alternativa za ljude koji žele da smanje ukupan sadržaj masti. Ovi orašasti plodovi imaju pet puta više nezasićenih masti u poređenju sa zasićenim mastima. To može poboljšati ukupnu ravnotežu holesterola i sprečiti gojaznost, aterosklerozu i druga opasna stanja koja ugrožavaju zdravlje srca.
Visok nivo složenih ugljenih hidrata, koji se nalaze u žiru, obezbeđuje dugotrajne rezerve energije kada se konzumira.Kafa od žira je takođe zdravija alternativa od praznih ugljenih hidrata ili jednostavnih šećera u instant energetskim napitcima, koji daju samo kratke navale energije.
Impresivna mešavina minerala koja se nalazi u žiru, koja uključuje fosfor, kalijum i kalcijum, pomaže u jačanju zdravlja kostiju i sprečavanju pojave osteoporoze. Kalcijum je jedan od najvažnijih minerala za mineralnu gustinu kostiju i nalazi se u visokim koncentracijama u žiru.
Žir je prepun vitamina B, uključujući niacin, tiamin i riboflavin, koji su veoma važni za regulisanje metabolizma. Redovna konzumacija kafe od žira može pomoći u regulisanju brojnih enzimskih procesa u telu koji su ključni za opšte zdravlje.
Najhranljiviji način konzumiranja žira je u obliku kafe. Kuvajte žir oko 20 minuta. Sklonite s ringle i ostavite da se ohladi. Uklonite ljusku, plod isecite i pecite u rerni uz povremeno mešanje 35-40 minuta na 200 °C dok ne postanu tamno braon boje. Ostavite da se ohladi i sameljite na električnom mlinu. Kašičicu mlevenog žira sipajte u džezvu, prelijte 1dl vrele vode i kuvajte 10 minuta. Procedite i pijte.
Oljuštene plodove žira skuvajte u vodi. Ostavite vodu bogatu taninom da se ohladi i nanosite na kožu kako biste ublažili opekotine i osip. Ova vodica takođe ubrzava zarastanje rana.