Sikavica: Lekoviti čičak za zdravlje jetre – isprobajte ove jednostavne recepte

by | 15.05.2024
Sikavica: Lekoviti čičak za zdravlje jetre - isprobajte ove jednostavne recepte

Sikavica sadrži moćnu supstancu silimarin koji je dobro poznat po tome što na prirodan način obnavlja ćelija jetre i na taj način smanjuje hronično oštećenje ovog organa. 

Dok šetate po prirodi sigurno ste se oduševili prelepim ljubičastim cvetovima iz kojih curi mlečno bela tečnost? Sikavica, čiji je naučni naziv Silybum marianum ili u narodu poznata kao badelj, gujina trava i mlečni čičak je veoma lekovita. Koristi više od dve hiljade godina zahvaljujući neverovatnim holističkim prednostima koje pruža čovečanstvu.

Šta je sikavica?

Otprilike 40. godine naše ere grčki lekari su bili prvi koji su opisali lekovita svojstva sikavice. Zeleni listovi biljke takođe sadrže pegavu belu šaru koja ostavlja utisak kao da su potopljena u mleko. Smatra se jednim od najčešćih prirodnih dodataka za lečenje poremećaja jetre. Biljka se takođe obično koristi za pomoć pri gubitku težine, poboljšanju zdravlja kože i promovisanju proizvodnje majčinog mleka.

Sikavica: Moćna terapeutska svojstva

Prvenstveno, poreklom iz mediteranskog dela sveta, sikavica je član porodice biljaka Asteraceae. Ova porodica takođe uključuje druge biljne sorte kao što su suncokreti i cvetnice tratinčica. Ova biljka ima sledeće potencijalne terapeutske kvalitete:

Hepatična: Širom sveta, mlečni čičak se vekovima koristi za lečenje problema sa jetrom jer biljka ima različite prednosti za jetru što implicira da može da izleči sve vrste manjih do većih poremećaja jetre.

Galaktagog: Poznato je da je ova biljka moćan galaktagog što znači da ima moćne supstance i komponente koje mogu poboljšati laktaciju ili lučenje mleka.

Demulcent: Demulcentno svojstvo bilo koje biljke formira umirujući zaštitni film preko sluzokože tela. Prema tome, premazivanje površine kože pomaže u zaštiti osnovnih ćelija i ublažava manji bol i upalu.

Holagog: Sikavica deluje kao holagog u telu. Termin implicira da može da podstakne stvarni protok žuči iz žučne kese u dvanaestopalačno crevo. Ova sposobnost mlečnog čička da poveća protok žuči štiti jetru od nealkoholne bolesti masne jetre i preokreće toksičnost u telu, uključujući štetne efekte konzumiranja alkohola.

Antioksidans: Odličan izvor flavonoida zvanog silimarin, ovaj antioksidans obuhvata nekoliko drugih aktivnih jedinjenja poznatih kao flavonolignani koji stimulišu sintezu proteina i štite spoljašnji sloj zdravih ćelija od oštećenja i mutacija. Ovo može pomoći u usporavanju procesa starenja.

Prednosti sikavice za zdravlje jetre

Najmoćnija aktivna supstanca u mlečnom čičku je silimarin koji je dobro poznat po tome što je prirodni podržavalac jetre obnavljanjem ćelija jetre i smanjenjem hroničnog oštećenja jetre. Takođe može pomoći u zaštiti ćelija jetre od mutacije i zaštiti od problema sa jetrom kao što su:

  • Atrezija žuči
  • Ciroza jetre
  • Hepatitis B
  • Žutica
  • Problemi sa žučnom kesom
  • Alkoholna bolest jetre
  • Bolesti jetre izazvane toksinima

Kako koristiti mlečni čičak?

Postoji mnogo načina da se konzumira ova moćna biljka. Seme i listovi biljke čička mogu se konzumirati kao biljni dodatak u prahu ili tinktura ili se mogu piti kao biljni čaj. Seme se može jesti sirovo, ali ekstrakt ili suplement su generalno poželjniji način da se konzumiraju.

Ako počnete da ga uzimate kao dodatak, uverite se da proizvod ima oko 75 do 80 procenata čistog ekstrakta mlečnog čička. Konsultujte se sa svojim lekarom pre nego što počnete sa suplementacijom mlečnog čička.

Recepti

U slučaju da se pitate šta još možete da uradite sa njegovim ekstraktima; donosimo vam dva jednostavna recepta:

Pesto od mlečnog čička

Prepun potencijalnih zdravstvenih prednosti čička, pesto ima sve esencijalne minerale poput kalijuma, kalcijuma, fosfora i hlorida koji će ojačati zdravlje kostiju i zdravlje jetre, osim što štiti telo od oksidativnog oštećenja.

Sastojci:

  • 1 šolja svežih listova bosiljka
  • 1/2 šolje semena čička
  • 2 čena belog luka
  • 1/4 šolje rendanog parmezana
  • 1/2 šolje maslinovog ulja
  • So i biber po ukusu

Priprema: Pecite semenke čička na srednjoj vatri dok ne postanu svetlozlatne. Ubacite ih u multipraktik (procesor hrane), dodajte sveže listove bosiljka, lukovice belog luka i sir. Obradite sastojke dok ne formiraju grubu pastu.

Sikavica čaj

Dodajte ekstra devičansko maslinovo ulje u procesor i ostavite da formira glatku konzistenciju. Na kraju začinite po ukusu. Prebacite pesto od mlečnog čička u staklenu posudu i ohladite. Ovaj pesto od čička koristite kao namaz na tost, kao sos za ukusan preliv. Čuva se u fižideru. Konzumirajte ga u roku od pet do sedam dana za najbolji ukus.

Čaj od sikavice

Čaj od mlečnog čička ima potencijalna svojstva za podršku jetri i super je bogat antioksidansima. Ima sličan sadržaj antioksidansa kao i zeleni čaj. Međutim, konsultujte se sa zdravstvenim radnikom pre nego što ga uključite u svoju rutinu, posebno ako imate bilo koje postojeće zdravstvene probleme ili uzimate određene lekove.

Sastojci:

  • 1 kašika semena sikavice
  • 2 šolje vode
  • Med ili kapi limunovog soka (opciono)

Priprema: Seme čička sameljite u mlinu. Kada voda proključa dodajte mleveno sme čička, smanjite vatru i pustite da se krčka oko pet do deset minuta. Procedite. Dodajte med ili limun u čaj po želji.

Oleg Marchak; Nikolay_Donetsk / gettyimages.com