Bosiljak, limun i med donose olakšanje posle ujeda komarca

by | 27.06.2024
Bosiljak, limun i med donose olakšanje posle ujeda komarca

 Ukoliko ste se vratili iz prijatne večernje šetnje pored vode, verovatno vam ugođaj remeti svrab od ujeda komarca. I to može da se reši jer postoji nekoliko prirodnih rešenja koja mogu da pomognu. 

Ukoliko ste pristlica prirodnih terapija, ovo bi vas moglo zanimati. Otkićemo vam kako da se rešite srvaba od ujeda komarca. Većinu ovih sredstava već imate u svojoj kuhinji. Dakle, pogledajmo o čemu se radi.

Lek za svrab posle ujeda komarca

Za početak, da razjasnimo zašto se javlja svrab kože nakon ujeda komarca. Naime, to je rezultat imunološkog odgovora tela na proteine u slini komarca. Kada komarac ugrize, on probija kožu svojim ustima (proboscis) i ubrizgava svoju pljuvačku u ranu. Ova pljuvačka sadrži antikoagulante i proteine koji pomažu komarcu da se hrani krvlju bez zgrušavanja.

Članak se nastavlja posle reklama

A kako reguje imunitet? Pa, on prepoznaje proteine u pljuvački komarca kao strane materije.
Kao odgovor, telo oslobađa histamine i druge hemikalije iz mastocita u koži. Histamini izazivaju širenje krvnih sudova i povećanu propustljivost kapilara, što dovodi do crvenila, otoka i svraba na mestu ugriza. Javlja se upala kao deo imunog odgovora tela, koji ima za cilj da ukloni ili neutralizuje strane materije. Svrab je prirodan refleksni odgovor koji nas podstiče da ogrebemo mesto ugriza i možda pomognemo u uklanjanju iritanta. Ali, umesto češanja, upalu i svrab mofu da smire i ova prirodna srestva.

Prirodna sredstva koja smiruju svrab nakon ujeda komarca

Primenite neko od ovih rešenja za trenutno olakšanje:

Članak se nastavlja posle reklama

Rešenje # 1: Na mesto gde vas je komarac “gricnuo” stavite kockicu-dve leda, jer će hladan oblog “zalediti” nerv, čime će svrab i peckanje uminuti. Niske temperature i led mogu smanjiti upalu, a hladnoća “umrtvljuje” kožu, što vam može pružiti trenutno, ali kratkotrajno olakšanje. Ne ostavljajte led direktno na mesto ujeda (umotajte kockice leda u peškir), duže od pet minuta jer može oštetiti kožu.

Članak se nastavlja posle reklama

Rešenje # 2: Ako vas komarac ujede dok ste u stanu, odmah utrljajte malo meda ili istrljajte mesto ujeda  limunom i bol će nestati.

Rešenje # 3: Soda bikarbona pomaže i u ovom slučaju, jer sadrži alkalnu komponentu. Napravite pastu sa  kašikom sode bikarbone i ½ kašike vode kako biste smanjili oticanje i svrab. Nanesite na ubod i ostavite da stoji 10 minuta zatim isperite.

Rešenje # 4: Možete da stavite i malo paste za zube, zato što ona hladi kožu i ublažava svrab.

Rešenje # 5: Bosiljak je takođe od pomoći jer sadrži timol i kamfor koji umanjuju peckanje, pa listić ove aromatične biljke stavite direktno na ujed.

Članak se nastavlja posle reklama

Rešenje # 6: Za aloe veru se pokazalo da ima protivupalna svojstva i može pomoći u zarastanju lakših rana ili smirivanju infekcija. Zbog toga se može koristiti i za ubode komaraca. Da biste to ostvarili isecite biljku na pola, i komadić unutrašnjosti koja podseća na gel nanesite na područje ujeda. Ostavite da se osuši i prema potrebi nanesite ponovo.

Neki ljudi imaju blagu reakciju na ubode komaraca koji se povuku za nekoliko dana, ali drugi mogu doživeti ozbiljniju reakciju koja traži lekarsku intervenciju. Takođe, ubod komarca može izazvati i alergijsku reakciju i zato, ako osetite poteškoće s disanjem, obratite se lekaru.

Članak se nastavlja posle reklama

frank600 / gettyimages.com

PROČITAJTE I OVO