Lešnik pomaže u mršavljenju: Evo koja količina dnevno je dovoljna

by | 22.12.2023
Lešnik pomaže u mršavljenju: Dobar je za uravnoteženu ishranu i okašava praženjenje creva

Lešnik pomaže u mršavljenju, a pored toga je i sastavni deo uravnotežene ishrane. Saznajte njegove nuritivne vrednosti, na koji način štiti ćelije, kao i određene faktore rizika za pojedine osobe.

 

Kada su lešnici deo uravnotežene ishrane, oni mogu pružiti nekoliko zdravstvenih prednosti. To je razlog da uvrstite ovu zdravu grickalicu u svakodnevnu ishranu.

Članak se nastavlja posle reklama

Lešnik pomaže u mršavljenju na zdrav način

Ovaj orašasti plod sadrži vitamin E, zdrave masti, belančevine i dijetska vlakna. Zato je i dobar savezni ako želite da skinete kilograme ili ih barem držite pod kontrolom.

Lešnik pomaže u mršavljenju jer olakšava praženjenje creva

Lešnici su dobar izvor dijetetskih vlakana. Konzumiranje puno vlakana podstiče redovno pražnjenje creva i pomaže u sprečavanju zatvora. Smernice za ishranu u Sjedinjenim Državama preporučuju da žene starosti od 31 do 50 godina jedu 25,2 g dijetalnih vlakana dnevno. Muškarci istog uzrasta treba da jedu 30,8 grama vlakana dnevno. Porcija lešnika od 28 g sadrži oko 2,7 g dijetalnih vlakana. Preporučeni unos lešnika za gubitak težine je do 20 plodova dnevno. Ne bi trebalo da preporučujete s količinom jer biste mogli početi loše osećati.

Članak se nastavlja posle reklama

Prema nedavnim istraživanjima, jedenje orašastih plodova može pomoći nekim ljudima da smanje kilograme. Studija iz 2018. otkrila je vezu između konzumiranja orašastih plodova, smanjenog povećanja telesne težine i nižeg rizika od gojaznosti. U studiji, učesnici koji su jeli više orašastih lešnika imali su manje šanse da postanu gojazni od onih koji nisu.

Članak se nastavlja posle reklama

Štiti ćelije od oštećenja

Lešnici su bogati antioksidansima, koji su jedinjenja koja štite ćelije od oksidacije. Oni smanjuju stepen oštećenja ćelija od slobodnih radikala. Lešnici sadrže antioksidans vitamin E. Neka istraživanja sugerišu da ovaj vitamin može pomoći u zaštiti tela od vrsta oštećenja ćelija povezanih sa rakom.

Kako dodati lešnike svojoj ishrani

Ljudi često jedu lešnike kao užinu ili ih dodaju u salate. Mleveni lešnici se mogu uključiti u različite recepte. Nekoliko gotovih namaza od lešnika bogati su šećerom zbog čega bi ih trebalo izbegavati.

Lešnici su takođe odličan dodatak smutijima ili šejkovima. Ako se osećate kreativno, takođe možete da koristite puter od lešnika kao zamenu za druge putere od orašastih plodova u vašim receptima. Pazite da ne preterate sa dnevnom količinom lešnika ili orašastih plodova uopšte.

Faktori rizika

Mnoge osobe su alergične na orah, a to znači da bi mogli da budu alergični i na lešnik.

Članak se nastavlja posle reklama

KVLADIMIRV / gettyimages.com