Čaga pečurke mogu da pomognu u snižavanju holesterola i jačanju imuniteta

by | 28.12.2023
Čaga pečurke mogu da pomognu u snižavanju holesterola i jačanju imunuteta

Konzumiranje čaga pečurake kao deo zdrave, uravnotežene ishrane može pomoći u smanjenju oksidativnog stresa, smanjenju „lošeg“ holesterola i podržavanju imunološke funkcije.

 

Čaga pečurka  (Inonotus obliquus)  raste na brezama širom severne hemisfere. Bogata je antioksidansima i biljnim jedinjenjima koja mogu biti od koristi za zdravlje. Čaga je dostupna kao biljni čaj, prah i dodatak ishrani.

Članak se nastavlja posle reklama

Čaga pečurke donose velike koristi za zdravlje

Čaga pečurke su bogate antioksidansima i korisnim biljnim jedinjenjima, kao što su:

  • Triterpenoidi
  • Melanini
  • Polisaharidi
  • Polifenoli
  • Flavanoidi

Zahvaljujući svojim jedinjenjima, ove pečurke donose nekoliko zdravstvenih benefita što je i nauka potvrdila.

Članak se nastavlja posle reklama

Čaga pečurke pomažu u snižavanju holesterola

Čaga pečurke sadrže mnoge antioksidante i jedinjenja koja mogu da smanje lipoprotein niske gustine (LDL), takozvani loš holesterol, kako tvrde istraživači. Visok holesterol je značajan faktor rizika za srčana oboljenja, tako da čaga pečurke mogu biti korisne za zaštitu od kardiovaskularnih bolesti.

Članak se nastavlja posle reklama

Sprečavanje i usporavanje raka

Neke studije su istraživale mogućnost da čaga pečurke mogu sprečiti rak i usporiti njegov rast. Čaga je bogata antioksidansima – hemikalijama koje pomažu u sprečavanju oštećenja ćelija uzrokovanih slobodnim radikalima ili oksidansima.

Oksidativni stres nastaje kada telo ne može da proizvede dovoljno antioksidanasa da spreči ovo oštećenje. Šteta od oksidativnog stresa može doprineti razvoju mnogih zdravstvenih stanja, uključujući rak.

Podrška imunološkom sistemu

Citokini su hemijski prenosioci imunog sistema. Ovi proteini koji igraju vitalnu ulogu u stimulaciji belih krvnih zrnaca, koja su prva linija odbrane imunog sistema od niza bolesti.

Čaga može pomoći u regulisanju proizvodnje citokina, podržavajući imuni sistem pomažući ćelijama da komuniciraju jedna sa drugom. Ovo bi moglo pomoći u borbi protiv infekcija, od manjih prehlada do bolesti opasnih po život.

Članak se nastavlja posle reklama

Kada se telo bori sa bolešću, javlja se upala. Ali ponekad, upala prelazi iz kratkotrajnog napada u hronični zdravstveni problem. Neke bolesti, posebno hronična stanja kao što je reumatoidni artritis, povezana su sa upalom. Nedavna istraživanja sugerišu da neka stanja koja se ne smatraju upalnim, uključujući depresiju mogu delom biti posledica hronične upale. Čagina uloga u regulisanju proizvodnje citokina takođe može pomoći u kontroli upale.

Potencijalni rizici

Kao i kod drugih suplemenata i lekova i čaga nosi određene rizike. Takođe može izazvati neželjene efekte i veoma rizična u kombinaciji s nekim lekovima.

Članak se nastavlja posle reklama

Čaga snižava šećer u krvi, tako da može biti nebezbedna za ljude koji uzimaju insulin i druge lekove za snižavanje šećera u krvi.

Ekstrakt čage takođe može inhibirati agregaciju trombocita, prema studijama vršenim na glodarima. Agregacija trombocita je mera koja ukazuje na neophodno za zgrušavanje krvi. Kao rezultat, može ometati antikoagulantne i antiagregacijske lekove.

Da bi se smanjio rizik od upotrebe čaga pečuraka, obavezno je razmotriti ove stvake:

  • Redovno uzimanje terapije koju je odredio lekar  — čaga nije zamena za tradicionalne lekove.
  • Obavestite lekara o svim lekovima koje uzimate. Kao i kod drugih lekova i suplemenata, čaga može da promeni efikasnost različitih lekova.
  • Iako retko, čaga može izazvati alergijsku reakciju kod nekih osoba.
  • Izbegavanje drugih biljnih dodataka dok uzimate čagu osim ako lekar ne savetuje drugačije.
  • Istražite brendove, kupujte samo originale i čiste proizvode.

U ishrani:

  • Osobe koji planiraju da uključe čaga pečurke u svoju ishranu treba da se konsultuju sa lekarom pre nego što to učine. Pravi dnevni unos čage varira u zavisnosti od ciljeva lečenja.
  • Čaga nije zamena za druge oblike medicinske nege. Ljudi koji imaju stanja kao što su rak, dijabetes ili visok krvni pritisak treba da nastave sa uobičajenim lečenjem. Čagu bi trebalo konzumirati kao dodatak ishrani samo uz konsultaciju s lekarom ukoliko uzimate neke terapije.

 

tbralnina / gettyimages.com