21.11.2024
Nealkoholna masna bolest jetre je uzrokovana nagomilavanjem masti u jetri. Ne postoje lekovi za lečenje ovog stanja, tako da su ishrana i promene načina života među najefikasnijim strategijama.
Postoje dve vrste bolesti masne jetre: alkoholna i nealkoholna. Alkoholna masna bolest jetre je uzrokovana velikom upotrebom alkohola. Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) nije povezan sa upotrebom alkohola.
Nealkoholna masna bolest jetre: Pomognite telu ishranom
Iako istraživači još uvek nisu sigurni šta tačno uzrokuje nakupljanje masti u jetri, statistički se najčešće javlja kod osoba kojima je dijagnostifikovana:
- Gojaznost
- Dijabetes tipa 2
- Visok holesterol
- Visok krvni pritisak
Dakle, koje vrste ishrane i promene načina života mogu biti od pomoći? Čitajte dalje da biste saznali više.
Nealkoholna masna bolest jetre : Prirodni lekovi
Ako imate NAFLD, imajte na umu da nisu sve dijete i suplementi zdravi za jetru. Važno je da razgovarate o svim alternativnim tretmanima sa svojim lekarom pre nego što ih isprobate.
1. Skinite višak kilograma
Vodič Američkog udruženja za proučavanje bolesti jetre iz 2017 navodi gubitak težine kao kritičan deo poboljšanja napredovanja i simptoma NAFLD-a. Vodič preporučuje da ljudi koji žive sa gojaznošću i NAFLD izgube između 3 i 5 procenata svoje telesne težine kako bi smanjili nakupljanje masti u jetri. A, gubitak između 7 i 10 procenata telesne težine može poboljšati druge simptome NAFLD-a, kao što su upala, fibroza i ožiljci.
Najbolji način da izgubite težinu i održite je je da pravite male korake ka svom cilju tokom vremena. Post i ekstremne dijete su često neodržive i mogu biti teške za vašu jetru. Pre nego što započnete bilo koji program mršavljenja, važno je da razgovarate sa svojim lekarom da vidite koji je pravi plan za vas.
2. Probajte mediteransku ishranu
Istraživanja iz 2017. sugerišu da mediteranska dijeta može pomoći u smanjenju masti u jetri, čak i bez gubitka težine. Evo kratkog pregleda namirnica na koje treba da se fokusirate:
Voće i povrće: bobičastvo voće, jabuke, pomorandže, banane. smokve, dinje, brokoli, paprike, slatki krompir, šargarepa, krastavci, patlidžan, paradajz, mahunarke, pasulj, grašak i leblebije.
Zdrave masti: Koristite zdrava ulja, kao što je ekstra djevičansko maslinovo ulje. Visoke koncentracije zdravih masti se takođe mogu naći u: orasima, smenekama i avokadu.
Riba i nemasno meso: Odlučite se za ribu dva puta nedeljno. Jaja i nemasna živina, poput piletine i ćuretine bez kože, jedite u umerenim količinama.
Integralne žitarice: hleb od celog zrna, smeđi pirinač, zob, kiona, testenina od integralnog celog zrna.
3. Pijte kafu
Prema istraživanju iz 2016. godine, kafa nudi brojne zaštitne prednosti za jetru. Konkretno, stimuliše proizvodnju jetrenih enzima za koje se veruje da se bore protiv upale. Čini se da su dve do tri šoljice kafe dnevno količina koja najbolje smanjuje rizik od oboljenja jetre. Nemojte preterivati s količinom jer može da ima neželjene efekte.
4. Budite aktivni
Prema istraživanju iz 2017. godine, NAFLD je često povezan sa sedentarnim načinom života. Pored toga, poznato je da neaktivnost doprinosi drugim uslovima povezanim sa NAFLD-om, uključujući bolesti srca, dijabetes tipa 2 i gojaznost. Dobar cilj za je najmanje 150 minuta vežbanja umerenog intenziteta nedeljno. Ili, jednostavno možete praktikovati brzi hod od 30 minuta, 5 dana u nedelji.
5. Izbegavajte hranu sa dodatkom šećera
Šećeri u ishrani kao što su fruktoza i saharoza su povezani sa razvojem NAFLD-a. Istraživanje iz 2017. opisuje kako ovi šećeri mogu doprineti nagomilavanju masti u jetri tokom vremena. Šećeri se nalaze u pecivima, bombonama, energetskim napicima…
Da biste utvrdili da li upakovana hrana sadrži dodatni šećer, pročitajte listu sastojaka na pakovanju proizvoda. Reči koje se završavaju na „ose“, uključujući saharozu, fruktozu i maltozu, su šećeri.Drugi način da se utvrdi koliko šećera ima u namirnici je da pročitate oznaku o nutritivnim vrednostima i pogledate broj grama šećera koji se nalazi u porciji za taj proizvod – što je manji, to bolje.
6. Smanjite holesterol
Pokušajte da ograničite unos određenih vrsta masti kako biste pomogli u kontroli holesterola i lečenju NAFLD-a. Masti koje treba ograničiti uključuju:
Zasićene masti: Nalaze u crvenom mesu i punomasnim mlečnim proizvodima.
Trans masti: Često nalaze u prerađenim pekarskim proizvodima, krekerima i prženoj hrani.
7. Omega-3 masne kiseline
Omega-3 masne kiseline su polinezasićene masti koje se nalaze u hrani kao što su masna riba i neki orašasti plodovi i semenke. Poznato je da imaju koristi za zdravlje srca i često se preporučuju osobama sa NAFLD.
8. Izbegavajte iritante
Određene supstance mogu izazvati višak stresa na jetru. Neke od ovih supstanci uključuju alkohol, lekove bez recepta (OTC), određeni vitamini i suplementi.
9. Konsultujte se sa lekarom o vitaminu E
Vitamin E je jedan antioksidans koji može smanjiti upalu uzrokovanu NAFLD. Prema pregledu studija iz 2018. godine, iako neka istraživanja obećavaju, potrebno je više studija da bi se razumelo ko može imati koristi od ovog dodatka i kako.
10. Istražite bilje
Pregled studija iz 2018. godine je identifikovao određene biljke, suplemente i začine koji su korišćeni kao alternativni tretmani za NAFLD. Jedinjenja za koja se pokazalo da imaju pozitivne efekte na zdravlje jetre uključuju kurkumu, mlečni čičak, resveratrol i zeleni čaj.
Imajte na umu da ovo nisu odobreni medicinski tretmani za NAFLD i da mogu imati neželjene efekte. Važno je da razgovarate sa svojim lekarom pre nego što uzmete bilo koje bilje i suplemente za NAFLD.
SewcreamStudio / gettyimages.com