Brojanje kalorija jednako efikasno za gubitak težine kao i vremenski ograničena ishrana
Rezultati gubitka težine u tradicionalnom brojanju kalorija i vremenski ograničene ishrane su skoro identični , prema studiji sa Univerziteta Džons Hopkins u Merilendu.
Specifično brojanje kalorija uglavnom nije deo vremenski ograničene ishrane. Prethodna istraživanja i promoteri vremenski ograničene ishrane su izjavili da ovaj obrazac ishrane poboljšava dugovečnost, podstiče gubitak težine kroz nutritivnu ketozu, smanjuje rizik od raznih bolesti i poboljšava kogniciju.
Šta je vremenski ograničena ishrana?
Vremenski ograničena ishrana je metoda dijete koja definiše u koje sate u danu osoba dnevno troši kalorije. Takođe poznat kao povremeni post, popularni rasporedi posta uključuju 16:8 (post u trajanju od 16 sati, jedenje u 8-časovnom intervalu) ili jednom nedeljno 24-časovni post uz praćenje opuštenog rasporeda ishrane tokom ostatka nedelje.
Vremenski ograničena ishrana: Naučna istraživanja
U svom randomizovanom kontrolisanom ispitivanju, istraživači su posmatrali 41 odraslu osobu sa gojaznošću i predijabetesom. Oni su nasumično odredili učesnike da prate raspored posta ili da broje kalorije. Obe grupe su dobile identične pripremljene obroke sa specifičnim uputstvima kada da jedu.
Učesnici koji su raspoređeni na vremenski ograničenu ishranu pratili su raspored posta u 14:10 – postili su 14 sati i jeli između 8:00 i 18:00. Većinu kalorija su potrošili pre 13 časova.
Učesnici kojima je dodeljeno opšte brojanje kalorija jeli su između 8 ujutro i ponoći, konzumirajući većinu svojih kalorija uveče.
Nakon tri meseca, učesnici u obe grupe su procenjeni na gubitak težine i promene nivoa glukoze natašte, obima struka, krvnog pritiska i nivoa lipida. Istraživači su zaključili da su rezultati između dve grupe u suštini isti.
Šta je zdravije?
Stručnjaci savetuju oprez pre nego što se upusti u bilo koju studiju o ishrani ili ishrani. Naime, Američko udruženje za srce (AHA) je nedavno objavilo rezultate studije od 20.000 učesnika koja pokazuje da je rano hranjenje ograničeno vremenom, taj uobičajeni raspored 16:8, direktno povezan sa 91 posto povećanim rizikom od kardiovaskularne smrti.
Neki stručnjaci kritikovali su izveštaj AHA-e. Pored toga, druga nedavna studija objavljena 2023. od strane Endokrine društva zaključila je skoro suprotno – navodeći da je raspored posta 16:8 poboljšao nivo glukoze i kardiometaboličko zdravlje.
Navode da je važno ono što pomaže da se bezbedno smrša i da bi svaka osoba pre uvođenja dijete trebalo da razgovara sa lekarom ili nutricionistom. Povremeni post može biti teško pratiti iz dana u dan, i fiziološki i praktično.
Svaka vrsta kalorijskog ograničenja će uvek dati početne rezultate za osobu koja pokušava da smrša. Što je veći cilj gubitka težine, to će početni gubitak težine biti brži na skali. Ali da li je održivo?
Za neke ljude, ako se bilo koja dijeta čini previše prisilnom, restriktivnom i teškom za održavanje, onda verovatno nije vredna truda. Što se tiče povremenog posta, lekari naglašavaju i važnost kvaliteta hrane.
Na primer, ako osoba praktikuje vremenski ograničenu ishranu, onda treba voditi računa o tome da se jede zdrava hrana, a ne brza hrana. Dakle, kada je reč samo o gubitku kilograma, metode brojanja kalorija i povremenog posta daju iste rezultate, ali treba imati na umu da je glavni cilj zdravo mršavljenje.