Vitaminska infuzija: Stručnjaci upozoravaju da je ne treba olako uzimati

by | 07.05.2024
Vitaminska infuzija: Stručnjaci upozoravaju da se ne treba olako uzimati

Poznate ličnosti su popularisale upotrebu vitaminske infuzije za za širok spektar zdravstvenih beneficija, ali stručnjaci kažu da postoje minimalni dokazi koji podržavaju njenu efikasnost i bezbednost.

Vitaminske infuzije ili intervenska vitaminska terapija (IV) postale su veoma popularne poslednje decenije jer ih promovišu javne ličnosti kao nešto što i pomaže. Međutim, stučnjaci napominju da ih ne treba olako uzimati, a naročito bez lekarske preporuke.

Šta su vitaminske infuzije?

Luksuzni odmori sada često sadrže ne samo pogodnosti sa pet zvezdica i pogled koji oduzima dah, već i intravenske vitaminske tretmane. Slavne ličnosti su popularisale intravenske vitaminske kapi u poslednjih nekoliko godina, navodeći njihove prednosti za sve, od lekova protiv mamurluka do protiv starenja.

Vitaminske infuzije su tretmani koji uključuju intravensku primenu vitamina, minerala i drugih hranljivih materija direktno u krvotok. Ideja je da se hranljive materije direktno dostave u organizam, zaobilazeći probavni sistem, što omogućava brže i efikasnije apsorbovanje.

Međutim, mnogi zdravstveni stručnjaci su skeptični prema ovim tvrdnjama. Naučnici tvrde da postoje veoma ograničeni dokazi koji podržava njihovu upotrebu za bilo koje zdravstveno stanje.

Vitaminske infuzije nisu za svakog

IV terapija može da isporuči visoke doze vitamina i minerala, kao što su vitamin C, B12, magnezijum i kalcijum, direktno u krvotok. Međutim, ove terapije nisu odobrene od strane FDA. Smatra se da većina onog što se dobija vitaminskom infuzijom može se dobiti uravnoteženom ishranom.

Pored toga, visoke doze vitamina i minerala koje se isporučuju putem intravenoznih kapi možda nisu sasvim bezopasne. Dok se višak vitamina rastvorljivih u vodi – kao što je vitamin C – izbacuje urinom, preopterećenje vitamina rastvorljivih u mastima kao što su A, D, E i K može dovesti do toksičnog predoziranja.

Koliko su rizične IV vitaminske kapi?

Najveći rizik se često javlja tokom procesa umetanja IV, što može izazvati bol, prekomerno krvarenje, kožne infekcije, upalu ili zgrušavanje. Sama infuzija takođe nosi neke rizike. Ljudi mogu imati alergijsku reakciju na sadržaj kapi ili infuzija može imati neželjene interakcije sa drugim lekovima koje uzimaju.

Većina intravenskih kapi je u suštini skupa voda sa pomešanim nekoliko vitamina, a te tečnosti su relativno bezbedne. Međutim, bilo je slučajeva negativnih ishoda i smrti, gde su pacijentima davane IV infuzije koje sadrže mešavine elektrolita koje se izdaju samo na recept, a koje su davane u velnes centrima.

Svako ko odluči da isproba vitaminske infuzije, bilo u banji ili velnes centru, treba da se uveri da im infuziju daje licencirani lekar.

AndreyPopov / gettyimages.com