Naučna otkrića: Mikrobiota creva utiče na rizik od kardiovaskularnih bolesti

by | 09.04.2024
Naučna otkrića: Mikrobiota creva utiče na rizik od kardiovaskularnih bolesti

Mikrobiota creva,  odnosno određena vrsta bakterija može pomoći u smanjenju rizika nekoliko bolesti, kao što su dijabetes tipa 2, gojaznost i inflamatorna bolest creva.

 

Istraživači sa Instituta Broad MIT-a i Harvarda u saradnji sa Opštom bolnicom u Masačusetsu nedavno su otkrili da mikrobi creva takođe mogu uticati na kardiovaskularne bolesti.

Mikrobiota creva utiče na zdravlje

Nova studija, objavljena u Cell, naglašava određene bakterijske vrste u crevima koje vare holesterol, potencijalno smanjujući nivo holesterola i rizik od srčanih oboljenja kod pojedinaca.

Istraživači su ispitivali metabolite i mikrobne genome od preko 1.400 učesnika u dugotrajnoj studiji Framingham Heart Study, koja istražuje faktore rizika od kardiovaskularnih bolesti.

Otkrili su da vrsta bakterije koja se zove Oscillibacter apsorbuje i obrađuje holesterol iz svog okruženja, napominjući da su pojedinci sa većim količinama ovog mikroba u crevima pokazali smanjen nivo holesterola.

Tim je takođe otkrio proces koji ove bakterije verovatno koriste za razgradnju holesterola.

Nalazi impliciraju da buduće intervencije koje ciljaju mikrobiotu na specifične načine mogu pomoći u snižavanju nivoa holesterola kod ljudi.

Ova otkrića pružaju osnovu za fokusiranija istraživanja o uticaju promena mikrobioma na zdravlje i bolesti.

Mikrobiota creva i rizik od kardiovaskularnih bolesti

Tokom poslednje decenije, istraživači su otkrili povezanost između sastava crevne mikrobiote i aspekata kardiovaskularnih bolesti, kao što su nivoi triglicerida i šećera u krvi nakon jela.

Međutim, razvoj tretmana koji cilja na ove veze bio je izazovan, uglavnom zbog nepotpunog razumevanja metaboličkih procesa u crevima.

Sada su istraživači sa Instituta Broad postigli temeljniji i detaljniji pogled na to kako mikrobi creva utiču na metabolizam.

Koristili su moćnu metodu nazvanu metagenomsko sekvenciranje sačmaricama kako bi izbliza pogledali svu DNK mikroorganizama u uzorku.

Zajedno sa ovim, primenili su tehniku zvanu metabolomika za merenje količina stotina poznatih, pa čak i hiljada supstanci koje tek treba da budu identifikovane koje proizvode ovi organizmi.

Oscillibacter u crevima može pomoći u smanjenju nivoa holesterola

Metoda je otkrila preko 16.000 veza između mikroba i metaboličkih karakteristika, sa jednim posebno značajnim nalazom: pojedinci koji su bili domaćini nekoliko vrsta bakterija iz roda Oscillibacter pokazali su niže nivoe holesterola u poređenju sa onima bez ovih bakterija.

Zanimljivo je da su vrste Oscillibacter prilično rasprostranjene u crevima, u proseku oko jedne od 100 bakterija.

Da bi razumeli kako ovi mikrobi metabolišu holesterol, istraživači su imali za cilj da identifikuju uključeni biohemijski put, koji je uključivao kultivaciju organizma u laboratorijskom okruženju.

Na sreću, laboratorija je godinama posvetila prikupljanju bakterija iz uzoraka stolice, stvarajući jedinstvenu kolekciju koja uključuje vrste Oscillibacter.

Nakon što su istraživači uspešno kultivisali bakterije u laboratoriji, koristili su masenu spektrometriju da bi precizno odredili verovatne nusproizvode nastale kada bakterije obrađuju holesterol.

Ovo im je pomoglo da shvate metode koje ove bakterije koriste za smanjenje nivoa holesterola.

Otkrili su da bakterije pretvaraju holesterol u supstance koje druge bakterije mogu dalje da razgrađuju i da ih telo može eliminisati.

Enzimi koji razgrađuju holesterol

Primenom mašinskog učenja, tim je identifikovao specifične enzime koji bi mogli biti odgovorni za promenu holesterola u ove supstance.

Pored toga, istraživači su identifikovali drugu vrstu crevnih bakterija, Eubacterium coprostanoligenes, koja takođe igra ulogu u snižavanju holesterola.

Ova bakterija sadrži gen za koji se zna da je uključen u obradu holesterola. U svojim najnovijim nalazima, tim je primetio da Eubacterium može raditi zajedno sa Oscillibacterom na daljem smanjenju nivoa holesterola.

Ovo ukazuje da bi buduća istraživanja koja se fokusiraju na interakciju različitih vrsta bakterija mogla pružiti dublji uvid u složene načine na koje mikrobiota creva utiče na zdravlje ljudi.

Istraživači imaju za cilj da shvate kako složeni svet unutar naših creva funkcioniše počevši od jednog po jednog malog organizma ili gena.

Veruju da će im ovaj pažljiv pristup pomoći da shvate funkcionisanje sistema i kreiraju ciljane tretmane koji bi mogli direktno da ciljaju štetne mikrobe.

TopMicrobialStock / gettyimages.com