Mikrotalasna peć: Ove namirnice nikako ne smete zagrevati u njoj

by | 06.05.2024
Mikrotalasna peć: Ove namirnice nikako ne smete zagrevati u njoj

Mikrotalasna peć je neverovatno zgodan izum, bez kojeg je život moderne osobe jednostavno nezamisliv. Međutim, ne znaju svi kako se pravilno koristiti uređaj.

Mikrotalasna peć je briljantan pronalazak koji ima skoro svaka porodica. Navikli smo na činjenicu da se bukvalno sve može zagrejati do željene temperature  za samo nekoliko minuta.

Mikrotalasna peć: Kako se pravilno koristi?

Ali, da li ste znali da postoji veliki broj proizvoda koje nikada ne treba stavljati u mikrotalasne peći? Nepravilna upotreba mikrotalasne peći je ispunjena ne samo kršenjem sigurnosnih propisa i napuštanjem uobičajenog načina rada uređaja, već i ozbiljnim zdravstvenim problemima.

Mikrotalasna peć: Hrana koju ne smete zagrevati

Dakle, nije preporučljivo zagrevati tvrdo kuvana jaja u mikrotalasnoj peći. Kada se zagreju u peći, unutar njih se formira para, koja ne može da pobegne i izaziva pravu eksploziju.

Smrznuto meso

Takođe je bolje odustati od navike zagrevanja zamrznutog mesa u mikrotalasnoj peći jer se zagrevanje u njemu odvija neravnomerno. Ispostavilo se da će se neki delovi komada mesa odmrznuti, dok će ostali, veći, ostati ledeni.

Redovna konzumacija zagrejanog crvenog mesa može dovesti do razvoja raka želuca i creva. Najsigurniji i najefikasniji alternativni način odmrzavanja mesnih proizvoda je da ih stavite u zatvorenu vreću sa toplom vodom i ostavite tamo nekoliko sati. Biće potrebno više vremena, ali će efikasnost takvog postupka biti nekoliko puta veća.

Povrće

Ljubitelji celera, cvekle, rotkvice, šargarepe i spanaća takođe ne bi trebalo da zagrevaju ove namirnice u mikrotalasnoj. Bolje je kuvati jela od njih u običnom loncu. Ovo povrće sadrži nitrate, koji se zagrevaju mikrotalasnim zračenjem mogu pretvoriti u nitrozamine, koji imaju opasno kancerogeno dejstvo.

Mleko

Mnoge majke čuvaju svoje mleko u frižideru, vade ga i zagrevaju u mikrotalasnoj kada dođe vreme da nahrani bebu. Međutim, ovde je važno znati da se zagrevanje u peći odvija neravnomerno.

Dakle, ako stavite mleko u mikrotalasnu, rizikujete da opečete bebin otvor usne šupljine i usne šupljine jer bi deo tečnosti mogao biti previše vruć! Pored toga, zagrevanje u boci od neprikladnog materijala (na primer, plastike) može dovesti do oslobađanja opasnih kancerogenih materija u mleko.

Voda

Zagrevanje čak i obične vode za piće u mikrotalasnoj peći može biti veoma opasno – čak i izazvati opekotine. Činjenica je da ne ključa kao u loncu, u kome se dno zagreva, zagrejana tečnost se podiže, a na njeno mesto dolazi hladnija voda. U ovoj peći, kada se cela masa zagreje, usled zagrevanja se oslobađa kiseonik. Zbog toga se ključanje dešava trenutno, poput iznenadne eksplozije.

Gazirani sokovi

Pored toga, mikrotalasna peć ne bi trebalo da se koristi za super ohlađene gazirane sokove. Kada se zagreje, zamena za šećer koju sadrže (najčešće aspartam) pretvara se u formaldehid, koji je neverovatno štetan po naše zdravlje.

Formaldehid se često poredi sa arsenom, jer takvo piće u većini slučajeva može biti fatalno. A prvi znaci nakon trovanja su neprijatni – glavobolja, vrtoglavica, opšta slabost, bledilo, mučnina, otežano disanje, kašalj, bol u stomaku.

Hrana u plastičnim posudama

Loše vesti za kancelarijske radnike: hrana u plastičnim posudama zagrejana u mikrotalasnoj peć može da izazove probleme sa endokrinim sistemom, kao i da deluje kao katalizator za razvoj raka.

Plastika se zagreva i oslobađa kancerogene, ftalate i dioksine, koji se ispiraju u hranu. Vremenom, to uništava naš imunitet i izaziva ozbiljnu bolest.

Važno je pogledati oznake na dnu plastičnih posuđa: ako je simbol mikrotalasne peći precrtan, zabranjeno je koristiti takvo posuđe za zagrevanje u mikrotalasnoj peći.

Siarhei Khaletski / gettyimages.com