Mikroplastika može da izazove upale, oksidativni stres i reproduktivne probleme

by | 11.04.2024
Miskorplastika može da izazove upale, oksidativni stres i reproduktivne probleme

Mikroplastika je otkrivena bukvalno svuda, od dubina okeana do najviših vrhova, i od udaljenih područja divljine do gusto naseljenih urbanih centara. Naučnici upozoravaju da je štetna za zdravlje. 

 

Široko rasprostranjeno postojanje mikroplastike u današnjem svetu predstavlja ozbiljan rizik za ljudsko zdravlje i životnu sredinu. Ove mikroskopske čestice, koje nisu veće od zrna peska, proširile su se u sve regione sveta.

Šta je mikroplastika?

Mikroplastika su sitne čestice koje imaju veliki uticaj jer dospevaju u našu hranu, vodu, pa čak i vazduh koji udišemo. Ove čestice mogu da potiču iz različitih izvora, kao što je raspadanje većih plastičnih predmeta kao što su boce i kese, odvajanje gumenih čestica sa automobilskih guma i mikrovlakana sa sintetičkog tekstila.

Mikroplastika je otkrivena bukvalno svuda, od dubina okeana do najviših vrhova, i od udaljenih područja divljine do gusto naseljenih urbanih centara. Oni predstavljaju pretnju po morski život, sa izveštajima o životinjama koje gutaju ili se zapetljaju u plastične ostatke.

Kako mikroplastika utiče na zdravlje?

Mikroplastika se infiltrirala u ljudski lanac ishrane, a studije su dokumentovale njihovo prisustvo u morskim plodovima, soli, pa čak i flaširanoj vodi, što se takođe pominje u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Zabrinutost o potencijalnim zdravstvenim efektima mikroplastike na zdravlje ljudi je porasla, a neke studije sugerišu veze sa upalom, oksidativnim stresom i reproduktivnim problemima.

Šta može da pomogne?

U tom kontekstu, tim naučnika sa sedištem u Guangdžou, Kina, sproveo je istraživanje kako bi istražio praktične metode za uklanjanje mikroplastike iz vode iz slavine. Njihovo istraživanje, nedavno objavljeno u Environmental Science & Technology Letters, fokusiralo se na efikasnost ključale vode kao sredstva za uklanjanje mikroplastike.

Studija je uključivala podvrgavanje uzoraka tvrde i meke vode iz slavine petominutnom procesu ključanja, nakon čega je sledila filtracija. Rezultati studije su bili zapanjujući. Kuvanje tvrde vode pokazalo se posebno efikasnim, uklanjajući do 90 odsto mikroplastike prisutne u uzorcima.

Zamka za plastične čestice

Ova efikasnost se može pripisati formiranju kalcijum karbonata tokom ključanja, koji deluje kao zamka za plastične čestice, omogućavajući im da se lako filtriraju. Dok je meka voda takođe pokazala izvesno smanjenje sadržaja mikroplastike nakon ključanja, efikasnost je bila znatno niža, sa samo oko 25 procenata mikroplastike uklonjeno. Ali ostaje pitanje, da li je 90 odsto uklanjanja mikroplastike dovoljno?

Nalazi ove studije obećavaju za rešavanje pitanja mikroplastične kontaminacije u vodi za piće. Kuvanje vode pre konzumiranja može poslužiti kao jednostavna, ali efikasna strategija za pojedince koji žele da smanje svoju izloženost mikroplastici.

Međutim, potrebna su dalja istraživanja kako bi se istražile šire implikacije ove metode, uključujući potencijalni uticaj na kvalitet vode.

mediaphotos / gettyimages.com