Šokantne stvari koje se dešavaju telu zbog dugoročne posledice nedostatka sna!

by | 04.03.2024
Šokantne stvari koje se dešavaju telu zbog dugoročne posledice nedostatka sna!

Iako mnogi tome ne pridaju veliki značaj, dugoročne posledice nedostatka sna mogu i te kako da nariše zdravlje. Saznajte koji mehanizmi su u igri, zašto telo pati i koje su posledice.

 

Danas veliki broj mladih i ljudi srednjih godina pati od nedostatka sna i izmenjenih ciklusa spavanja. Tokom naše evolucije, nikada nismo imali alarme ili satove osim izlazećeg sunca i zvukova životinja. Sada se budimo i spavamo stalno uz alarme i podsetnike.

Još gora stvar se dešava kod osoba koje rade u smenama, naročito noćnoj. Brojne studije su se pozabavile ovim problemom, evo šta stručnjaci kažu o svemu tome.

Dugoročne posledice nedostatka sna

Za osobe koje imaju poremećen cirkadijalni ritam i nedovoljno sna može da dovade do pojave treperenja očiju, težine i bola u glavi, posebno u slepoočnicama, bolova u mišićima i osjećaja bockanja u udovima.

Uprkos tome što su podvrgnuti skeniranju mozga i udova sa normalnim rezultatima, njihove uporne pritužbe često nastaju zbog poremećenih obrazaca spavanja. Razumevanje efekata deprivacije sna i ciklusa spavanja na nervni sistem važno je u vođenju pacijenata ka poboljšanju neurološkog zdravlja.

Šta sve remeti kvalitetan san?

Ovo se odnosi na osobe koje zbog posla ne moraju da rade po celu noć. Stručnjaci smatraju da su ova tri faktora najčešći krivci za loš san:

1. Produženo izlaganje ekranima u mraku remeti san. Na taj način se utične na sposobnost tela da samo reguliše cikluse spavanja i buđenja.

2. Odsustvo rituala pre spavanja, kao što je tuširanje ili oblačenje pidžame. Naime, ti mali rituali signaliziraju telu da je vreme za spavanje.

3. Konzumiranje kafe ili čaja u pogrešno vreme može ometati san. To dovodi do lošeg kvaliteta i trajanja sna.

Koje su sve posledice nedostatka sna?

Ovo su neke od najčešćih posledica nedostatka sna:

Emocionalni stres: Nepravilan ritam spavanja i nedovoljno sna uzrokuje poremećaje raspoloženja kao što su depresija i anksioznost. Reakcija tela na stres ima tendenciju da bude preuveličana kada je san nedovoljan, što utiče na opšte emocije.

Problemi sa pamćenja: Nedostatak sna je povezan sa otežanim fokusom, a to utiče kako  na kratkoročne, tako i na dugoročne funkcije pamćenja. To takođe može dovesti do poteškoća u koncentraciji, pažnji, fokusu i donošenju odluka. Poremećen san čini ljude ranjivim na kognitivne probleme u kasnijim godinama.

Oslabljen imunitet: Kada dođe do poremećaja sna, to može uticati na imuni sistem, čineći ih podložnijim infekcijama i upalnim stanjima koja mogu uticati na neurološko zdravlje.

Povećan rizik od moždanog udara: Dugotrajno stanje neadekvatnog sna može povećati rizik od moždanog udara. Pretpostavlja se da je to zbog uticaja na krvni pritisak i zdravlje krvnih sudova.

Disbalans u hormonima: Poremećeni hormoni, uključujući i one koji regulišu stres poput kortizola, mogu uticati na neurološko blagostanje.

Za lekare prepoznavanje takvih simptoma kod pacijenta potrebna je posebna veština. Nakon identifikacije ovih simptoma, pacijentu može biti potrebno savetovanje kako bi razumeo dugoročne i kratkoročne posledice svog životnog stila i doneo pozitivnu promenu u svom životu.

Mnoge osobe se osećaju preporođeno nakon takvih seansi sa jednostavnim stvarima kao što su blagovremeno spavanje i poboljšanje kvaliteta sna, što im dugoročno pomaže.

fizkes / gettyimages.com