06.12.2024
Starija populacija ima veći rizik od ovog medicinskog staja koje slabi kosti. Zato je važno da se dobro informišete o osteoporozi, kako biste mogli blagovremeno da delujete i pomognete telu.
Osteoporoza je stanje u kome dolazi do gubitka koštane mase. Ovo se često primećuje kod starije populacije, uglavnom kod žena posle menopauze, kao kod moškaraca nakon 60 godina života.
Mađutim, čak i mlađe osobe mogu da pate od stanja osteopenije koja prethodi osteoporozi. Ovo stanje se uglavnom javlja zbog nedostatka fizičke aktivnosti i izlaganja sunčevoj svetlosti (nedostatak vitamina D).
Šta sve doprinosi osteoporozi i kako je ublažiti?
Postoje određena stanja koja kod nekih osoba povećava rizik od osteoporoze:
• Određena genetska stanja kao što je Pagetova bolest.
• Autoimuni poremećaji
• Dugotrajno lečenje određenim lekova kao što su steroidi
• Upotreba alkohola i duvana
• Hormonski poremećaji
Rani znaci osteoporoze su mijalgija, praćena bolom u kostima, uglavnom fokusiranim na udove i pršljenove. Potom, promen držanja, krhki i lomljivi nokti, lako staranje modrica i kratak dah.
Dijagnoza osteoporoze se uglavnom zasniva na određenim krvnim parametrima, kliničkim praćenim preporukama SZO za DEKSA skeniranje. Ponekad čak i nivo hormona treba da se proceni na osnovu vaše kliničke slike. Ovo najbolje proceni vaš lekar na vašoj konsultaciji.
Kako se suprostaviti osteoporozi?
Postoji tri tipa ćelija u kostima: osteoblasti, osteoklasti i osteociti. Osteoklasti su odgovorni za resorpciju kosti. Osteoblasti formiraju kosti. Neravnoteža u ovom može da bude uzrokovana različitim faktorima, kao što su hormonalni, nedostatak fizičke aktivnosti, sedeći način života, steroidi, prekomerna upotreba alkohola, itd.
Ako se osteoporoza rano dijagnostikuje, određeni lekovi mogu da uspore resorpciju kostiju. Osim toga, mogu da pomognu multivitamini, kao i suplementi vitamina D, zdrav stil života i vežbanje.
Kakva je prognoza ako je dijagnostikovana osteoporoza?
Prognoza je prilično dobra ako preduzmete sve adekvatne mere, kao što je redovno uzimanje lekova i pregled kod lekara. Pušenje, neaktivnost i konzumiranje previše alkohola mogu povećati rizik od gubitka koštane mase. Cilj da se krećete svakodnevno; hodanje je odlična vežba za početak. Vaš lekar vam može odrediti vežbe za jačanje kostiju.
Lekovito bilje
Neka istraživanja sugerišu da određene biljke, kao što su crvena detelina, preslica, kurkuma i žalfija mogu imati blagotvorne efekte u lečenju osteoporoze. Značajno je da je većina studija koje ispituju prednosti male i kratkog trajanja.
Ne preporučuje se dugotrajna upotreba nekih od ovih biljaka. Pre nego što započnete bilo koji novi režim, trebalo bi da o tome razgovarate sa svojim lekarom.
Hrana
Hrana bogata kalcijumom i vitaminom D ključna je za izgradnju kostiju i održavanje čvrstine. Hrana bogata kalcijumom uključuje mlečne proizvode (sir, jogurt, mleko i fermentisane mlečne proizvode). Mlečni proizvodi takođe sadrže druge hranljive materije važne za zdravlje kostiju, uključujući proteine, magnezijum, fosfor i vitamin B12.
Ako ne jedete mlečne proizvode, možete odabrati hranu obogaćenu kalcijumom, uključujući alternative jogurtu, mleko na bazi orašastih plodova, sok od pomorandže, žitarice i tofu. Losos i sardinae sadrže kalcijum. Izvori kalcijuma na bazi biljaka uključuju kelj, kupus i drugo lisnato zeleno povrće.
Jelena Stanojkovic / gettyimages.com