Alergija na poliester: Kontakt sa ovom tkaninom može izazvati kožnu reakciju

by | 20.01.2024
Alergija na poliester: Kontakt sa ovom tkaninom može izazvati kožnu reakciju

Na tržištu su zastupljene mnoge sintetičke tkanine jer su jeftinije od prirodnih, ali mogu i da naškode. Otkrijte šta je to alergija na poliester, koji su simptomi i koje su preventivne mere. 

Poliester je sintetičko vlakno prisutno u velikom broju odeće i drugih tkanina. Kod nekih ljudi, dolazak u direktan kontakt sa tkaninama na bazi poliestera može izazvati kožnu reakciju.

Alergija na poliester: Kako ublažiti simptome?

Poliester je uobičajen u odeći, posteljini i tepisima. Osoba sa alergijom na poliester može doživeti kožnu reakciju kada dođe u direktan kontakt sa tkaninama koje sadrže poliester. Poliester je široko rasprostranjeno sintetičko vlakno koje je uobičajeno u:

  • Odeći
  • Tepisima, posteljini i zavesama
  • Industrijskim tkaninama

Alergija na poliester je vrsta kontaktnog dermatitisa. Postoje dve glavne vrste kontaktnog dermatitisa:

Iritantni kontaktni dermatitis: Ovo je najčešći tip, koji se javlja kada supstanca iritira ili ošteti kožu i izaziva upalu. Ova reakcija se obično javlja u roku od nekoliko minuta ili sati nakon što koža osobe dođe u kontakt sa supstancom.

Alergijski kontaktni dermatitis: Ovo se dešava kada imuni sistem tela greškom reaguje na bezopasnu supstancu, izazivajući reakciju kože. Ova reakcija se često javlja nekoliko dana nakon izlaganja alergenu.
Alergije na poliester su verovatnije posledica iritativnog kontaktnog dermatitisa.

Alergija na poliester: Simptomi

Alergije na poliester obično utiču na područje kože sa kojim tkanina dolazi u kontakt. Simptomi mogu uključivati:

  • Iritaciju kože
  • Crvenilo
  • Suvu kožu
  • Svrab
  • Otok
  • Plikove

Ovi simptomi se mogu razviti u roku od nekoliko minuta ili sati od kontakta sa poliesterom, ili može proći 1-2 dana da se pojave.

Tretman

Ispravno identifikovanje alergije na poliester je izazov. Materijal na bazi poliestera ponekad sadrži niz drugih potencijalnih iritansa, kao što su deterdženti, boje ili mirisi.

Pre nego što se podvrgnete bilo kom obliku lečenja, važno je identifikovati izvor alergije uz pomoć lekara.

Najefikasniji način lečenja alergije na poliester je izbegavanje kontakta sa poliesterom. Zamena proizvoda za domaćinstvo i odevnih predmeta verzijama bez poliestera može pomoći u smanjenju rizika od reakcije.

Međutim, neće uvek biti lako ili moguće izbeći sav poliester, posebno na poslu ili na drugim javnim mestima. Postoji niz lekova bez recepta (OTC) i lekova koji se izdaju na recept za ublažavanje simptoma alergije na poliester. Takođe, lekar može dati uputstva o tome kako da koristite ove lekove.

Ako simptomi osobe ne reaguju na lečenje, lekar može preporučiti svetlosnu terapiju ili fototerapiju. Ova terapija koristi posebnu vrstu svetlosti za usporavanje rasta ćelija i upale na koži. Lekari ga koriste za lečenje niza stanja kože, uključujući alergije na poliester.

Preventivne mere

Osoba može sprečiti reakcije na poliester izbegavanjem direktnog kontakta sa tkaninom koja sadrži poliester. Ovo može zahtevati pronalaženje alternativa za odeću ili nameštaj od poliestera. U tom slučaju, dobro je izabrati tkanine od:

  • Vune
  • Pamuka
  • Svile

Tkanine često sadrže mešavinu različitih vlakana, tako da je neophodno proveriti etiketu pre kupovine. Na primer, mnogi materijali na bazi pamuka takođe sadrže poliester.

Mnogi tepisi takođe sadrže poliester, ali možda nije uvek praktično ili pristupačno zameniti ih. Međutim, osoba može izbjeći direktan kontakt sa poliesterskim tepihom na sledeće načine:

  • Nošenjem čarapa ili papuča
  • Izbegavanjem sedenja ili ležanja na tepihu.

Faktori rizika

Postoje određeni faktori koji mogu povećati verovatnoću da imate alergiju na poliester, kao što su:

Prisutvo drugih alergija
Kožne bolesti, kao što je ekcem
Osetljiva koža
Rad u veoma toplim ili vlažnim sredinama.

Tarzhanova / gettyimages.com