KRATAK DAH: KAKO DA OLAKŠATE DISANJE

by | 30.06.2023

Nekoliko narodnih lekova pomoći će plućima da bolje rade

KRATAK DAH: KAKO DA OLAKŠATE DISANJE

Kratak dah može da bude prilično neugodno iskustvo. Pojedino bilje, inhalacija ili određene vežbe mogu da vam pomogne u ublažavanju ovog simptoma.

Članak se nastavlja posle reklama

Kratak dah: Šta uzrokuje ovaj simptom

Dispneja ili otežano disanje je neprijatno i uznemirujuće iskustvo. Kratak dah karakteriše osećaj nedostatka vazduha. Otežano disanje se često opisuje kao osećaj gušenja ili nedovoljnog disanja. Svi smo to iskusili u različitim prilikama, na primer nakon penjanja stepenicama ili kada smo patili od prehlade zbog prisustva sluzi u plućima.

Otežano disanje može se pojaviti iz više razloga. Može da bude privremeno ili zbog nekog ozbiljnog zdravstvenog stanja. Povremeni nedostatak daha se lako može rešiti kod kuće, ali ako se to kod vas dešava svaki drugi dan, onda je bolje da se konsultujete s lekarom.

Članak se nastavlja posle reklama

Kratak dah: Kako da izbegnete ovu neugodnu pojavu

Evo nekoliko jednostavnih kućnih tretmana za ublažavanje nedostatka daha:

Članak se nastavlja posle reklama

Crna kafa

Kafa sadrži kofein, koji može opustiti mišićima u disajnim putevima. Ovaj lek se pokazao kao prilično efikasan za ljude koji pate od astme. Crna kafa može poboljšati funkciju pluća i pomoći vam da prevaziđete problem nedostatka daha. Ali, izbegavajte kafu ako vam smeta zbog želuca.

Đumbir

Konzumiranje parčenceta svežeg đumbira ili čaja od đumbira takođe vam pomaže u slučaju dispneje, naročito ako je izazvana respiratornom infekcijom. Ovaj koren ima jaka antiinflamatorna svojstva koja mogu smanjiti upalu u plućima.

Disanje kroz stisnute usne

Ova jednostavna tehnika disanja može vam pomoći da rešite problem nedostatka daha. Može usporiti tempo disanja, čineći svaki udah dubljim i pružiće vam olakšanje. To se radi na sledeći način:

  • Korak 1: Sedite na pod ili stolicu u udoban položaj sa ispravljenim leđima.
  • Korak 2: Polako udišite kroz nos četiri do pet sekundi. Vazduhom napunite stomak, ne pluća.
  • Korak 3: Stisnite usne i izdišite četiri do šest sekundi.
  • Korak 4: Ponovite ovu vežbu 10 do 20 puta.

Inhalacija

Tokom prehlade stvara sse sluz u plućima što takođe otežava disanje. U tom slučaju može da pomogne inhalacija parom. Udisanje pare razrediće sluz u plućima i očistiti vazdušni prolaz. Možete da se inhalirate čajem, esencijlanim uljima ili morskom soli.

Članak se nastavlja posle reklama

Hladite se ventilatorom

Jedna naučna studija sugeriše da ventilator može da pomogne u slučaju kratkog daha. Kada se osećate neprijatno i kada vam je teško da dišete, sedite preko puta ventilatora. Pomoći će vam vazduh koji struji prema licu.

Foto: Wavebreakmedia / gettyimages.com

Članak se nastavlja posle reklama