Istraživači pronalaze novi način za rano otkrivanje 4 glavna moždana poremećaja

by | 07.03.2024
Istraživači pronalaze novi način za rano otkrivanje 4 glavna moždana poremećaja

Prema novoj studiji istraživači su pronašli novi način, duboku moždanu stimulaciju za rano pronalaženje četiri vodeća moždana poremećaja. Evo o čemu se radi.

Prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Nature Neuroscience, istraživači su pronašli novi način, duboku moždanu stimulaciju za pronalaženje moždanih disfunkcija kod četiri glavne bolesti: Parkinsonove bolesti, distonije, opsesivno kompulzivnog poremećaja i Turetovog sindroma.

Nov način otkrivanja 4 glavna moždana poremećaja

U tu svrhu je proučavan ukupno 261 pacijent, od kojih je 70 imalo distoniju, 127 Parkinsonovu bolest, 50 OCD i 14 Turetov sindrom. Da bi pronašli moždana kola koja su disfunkcionalna u ovim moždanim poremećajima, istraživači su implantirali elektrode u mozak pacijenata.

Pojednostavljeno rečeno, kada moždani krugovi postanu nefunkcionalni, oni mogu delovati kao kočnice za specifične moždane funkcije koje kolo obično obavlja.

Uloga električne stimulacije za detekciju ova 4 glavna moždana poremećaja

Poznato je da veze između frontalnog korteksa u prednjem mozgu i bazalnih ganglija, struktura koje se nalaze dublje u mozgu, kontrolišu kognitivne i motoričke funkcije. Ako dođe do poremećaja mozga, ova kola mogu biti pogođena, a njihova komunikacija može postati preaktivna ili neispravna.

Prethodne studije su pokazale da električna stimulacija subtalamičnog jezgra, malog regiona u bazalnim ganglijama koji prima ulaze iz čitavog frontalnog korteksa, može pomoći u ublažavanju simptoma ovih poremećaja.

Šta uzrokuje ove poremećaje mozga?

Parkinsonova bolest uključuje disfunkciju mozga koja utiče na neurone koji proizvode dopamin, manifestujući se motoričkim simptomima kao što su drhtanje i rigidnost. Pored toga, mogu se pojaviti kognitivna oštećenja kao što su pamćenje i deficit pažnje.

Distonija, neurološki poremećaj pokreta, uključuje trajne kontrakcije mišića koje dovode do ponavljanja ili uvrtanja pokreta.

Opsesivno-kompulzivni poremećaj (OCD) i Turetov sindrom su psihijatrijska stanja sa osnovnim neurološkim komponentama. OKP uključuje intruzivne misli i kompulzivno ponašanje, verovatno povezano sa disfunkcijom u kortiko-striatalno-talamo-kortikalnim krugovima.

Turetov sindrom se manifestuje nevoljnim motoričkim i vokalnim tikovima, koji potencijalno potiču od abnormalne aktivnosti neurotransmitera u regionima mozga kao što su bazalni gangliji i korteks. Ova stanja naglašavaju složenu interakciju između moždane disfunkcije i kliničkih manifestacija.

yalax / gettyimages.com