Ublažite Hašimoto sindrom: Top 4 biljke koje mogu da pomognu

by | 05.03.2024
Ublažite Hašimoto sindrom: Top 4 biljke koje mogu da pomognu

Ublažite Hašimoto sindrom prirodnim putem. Postoje istraživanja koja podržavaju terapeutsku upotrebu lekovitog bilja uz konvencionalne opcije lečenja. Saznajte o kojim biljkama je reč.

 

Nije tajna da neželjeni efekti života sa Hašimotovom bolešću mogu biti iscrpljujući u svakom smislu te reči. Zato se mnoge oseobe oslanjaju na biljne lekove kako bi lakše upravljali simptomima ove bolesti. Postoje istraživanja koja podržavaju terapeutsku upotrebu lekovitog bilja uz konvencionalne opcije lečenja, a ovo istraživanje stalno raste.

Ublažite Hašimoto sindrom na prirodan način

Najbolje bilje za podršku Hašimotovoj bolesti nije ona vrsta bilja koje ćete naći u svojoj fioci za začine. Objasnićemo vam svojstva svake od ovih biljaka.

Ublažite Hašimoto sindrom: Top 4 biljke

1. Crni kumin

Crni kumin ili Nigella Sativa, često poznata kao crni kim, je drevna lekovita biljka sa moćnim sposobnostima da podrži izazovne nuspojave ove autoimune bolesti. Studije su otkrile da njena terapijska dejstva uključuju antioksidativna, antiinflamatorna i imunomodulatorna svojstva potrebna za rešavanje složenih stanja kao što je Hašimoto.

Nakon što su primetili pozitivne rezultate kod drugih autoimunih bolesti, istraživači su sproveli ispitivanje na 40 pacijenata između 22 i 50 godina da bi primetili promene tokom osam nedelja. Oni koji su primali terapiju s ovom biljkom primetili su značajno smanjenu telesnu težinu i indeks telesne mase (BMI), zajedno sa smanjenim TSH i povećanom koncentracijom T3 u serumu.

Crni kumin takođe deluje kao antivirusno, što ga može učiniti korisnim dodatkom u lečenju upornih infekcija koje mogu izazvati autoimune bolesti.

2. Ašvaganda

Možda ste ranije čuli za ašvagandu, biljka latinskog naziva Withania Somnifera. Ovo je adaptogen koji obožavaju zbog svoje uloge u održavanju zdravlja tela, posebno za one koji su iscrpljeni stresom, anksioznošću i drugim brigama.

Adaptogeni čine izuzetnu grupu terapijskih biljaka koje omogućavaju telu da se prilagodi stresorima, prema potrebama pojedinca.

Studije su pokazale da ne samo da upotreba ašvagande pomaže u poboljšanju simptoma niske energije i umora, već je kliničko ispitivanje iz 2018. pokazalo da takođe smanjuje serumski hormon koji stimuliše štitastu žlezdu (TSH) i poboljšava nivoe T4 i T3. Na taj način podržava proizvodnju hormona štitne žlezde kod ljudi sa suboptimalnim nivoima.

3. Indijska sarsparila

Pošto je Hašimotova bolest autoimuno stanje, neophodno je obratiti pažnju na biljke i hranljive materije koje podržavaju imunološku modulaciju. Biljka indijska sarsparila ili Hemidesmus Indicus može se koristiti za smanjenje imunoloških antitela koja su uključena u napad i izazivanje oštećenja štitne žlezde.

Ova biljka deluje kao imunomodulator, omogućavajući imunološkom sistemu da se prirodno balansira. Smanjenjem broja proizvedenih antitela, indijska sarsparila može pomoći da se uspori napredovanje i uništavanje štitne žlezde, dok pomaže u smanjenju simptoma autoimunosti kao što su magla u mozgu, umor i bol u zglobovima.

4.  Brahmi

Brahmi ili Gotu kola (Centella asiatica)  je biljka koje se često koristi za ublažavanje simptoma poremećaja štitine žlezde. Ovaj biljni lek se vekovima koristi u indijskoj ajuvedskoj medicini za promovisanje dugovečnosti i zdrave spoznaje.

To je čini idealnom opcijom za za smanjenje magle u mozgu i poboljšanje kognitivnih performansi. Jedna studija je otkrila da dok neke biljke imaju potencijal da smanje nivoe tiroidnih hormona u cirkulaciji, brahmi je povećala proizvodnju FT4 za 41%.

Ove biljke mogu da pomognu, ali ih ne treba uzimati bez konsultacije s lekarom ukoliko koristite medicinsku  terapiju za štitnu želzdu.

ravigora123 / gettyimages.com