Ako se javi bol i osećaj težine u želucu, jedite ovu hranu!
Ako osećate bol i osećaj težine u želucu, prvi izbor su fermentisani mlečni proizvodi i bareno povrće. Mlečna kiselina podstiče stvaranje zdrave ba...
Nekoliko jednostavnih praksi mogu da spreče nesanicu i obezbede kvalitetan san
lOtkrijte koje će vam to navike sprečiti nesanicu i doneti dobar san. Sve to vam omogućava da se dobro odmorite i da ste ispunjeni energijom tokom dana.
Stručnjaci su osmislili skup praksi i navika koje imaju za cilj da poboljšaju kvalitet i trajanje sna, kao i da smanje verovatnoću poremećaja sna i poremećaja povezanih sa spavanjem.
Dobar san je suštinskog značaja za održavanje opšteg zdravlja i blagostanja, jer je adekvatan san i san od ključnog značaja za fizičko i mentalno zdravlje.
Pogledajte nekoliko jednostavnih saveta koje su osmislili stručnjaci koji se bave kvalitetom sna:
1. Držite se rasporeda spavanja: Pokušajte da idete u krevet i budite se u isto vreme svakog dana, čak i vikendom. Ovo pomaže u regulisanju unutrašnjeg unutrašnjeg sata i promoviše bolji san.
2. Opustite se pre spavanja: Neka vam tehnike opuštanje pre spavanja postanu svakodnevna rutina jer na taj način ćete naučiti telo da se smiri. Ove tenike mogu da uključe čitanje knjige, topla kupka ili neka tenika disanja.
3. Učinite okruženje za spavanje prijatnim: Uverite se da je vaša spavaća soba malo hladnija, mračna i tiha. Spustite roletne, navucite zavese za zatamnjivanje, stavite čepiće u uši – važno je da blokirate sve ometajuće elemente koji dolaze spolja.
4. Ograničite izlaganje displeju pre spavanja: Plavo svetlo koje emituju ekrani s mobilnih telefona ili tableta može ometati san. Izbegavajte korišćenje elektronskih uređaja poput pametnih telefona, tableta i računara najmanje sat vremena pre spavanja.
5. Pazite šta jedete i pijete uveče: Izbegavajte obilne obroke, kofein i alkohol pre spavanja. Ove supstance mogu poremetiti vaše obrasce spavanja i izazvati nelagodnost.
6. Redovno vežbajte: Redovnom fizičkom aktivnošću tokom dana može se poboljšati san. Međutim, pokušajte da izbegavate intenzivne vežbe pre spavanja, jer to može otežati san.
7. Ograničite dnevno spavanje: Dok kratka snažna dremka može biti korisna, duga ili neredovna dnevna spavanja mogu ometati vaš noćni san.
8. Upravljajte stresom: Visok nivo stresa i anksioznosti može poremetiti san. Vežbajte tehnike opuštanja, kao što su meditacija, duboko disanje ili joga, kako biste smanjili stres pre spavanja.
9. Udoban krevet: Investirajte u udoban dušek i jastuke koji podržavaju vaš položaj za spavanje. Ovo može sprečiti nelagodnost i poboljšati kvalitet vašeg sna.
10. Ne gledajte u sat: Ako imate problem da zaspite i stalno proveravate koliko je sati to samo može povećati stres. Pomerite sat tako da ne možete da ga posmatrate.
11. Izlaganje prirodnom svetlu tokom dana: Ovo vam može pomoći u regulisanju ciklusa spavanja i buđenja. Provedite vreme na otvorenom ili držite zavese otvorene da biste dobili malo dnevne svetlosti.
12. Ograničite unos tečnosti pre spavanja: Ovo vam može pomoći da ne ustajete noću više puta kako biste išli u jupatilo.
Imajte na umu da se potrebe i želje za spavanjem mogu razlikovati za svakog pojedinca. Neophodno je pronaći rutinu pre spavanja koja vam najviše odgovara.
Foto: g-stockstudio / gettyimages.com