Icon Pon-Pet 09:00-20:00
Icon Besplatna dostava za online kupovinu iznad 5000 RSD

Šta jesti posle operacije i šta izbegavati kao biste sprečili zatvor?

19.07.2024

Ono što jedete u danima, nedeljama i mesecima posle operacije može uticati na zarastanje i oporavak. Zato je važno da znate koje namirnice se preporučuju.

Ovaj članak objašnjava koju hranu treba jesti posle operacije, a koju treba izbegavati. Takođe nudi savete šta da radite kada nemate apetit što je uobičajeno u prvoj nedelji nakon intervencije.

Šta jesti posle operacije?

Vrsta operacije koju ste imali i sva postojeća stanja koja imate odrediće koja dijeta je najprikladnija za vas. Na primer:

  • Ako ste imali operaciju creva, bila bi vam potrebna dijeta sa malo vlakana da biste svom digestivnom traktu dali vremena da se izleči.
  • Ako imate bolest bubrega ili jetre, možda ćete morati da ograničite količinu proteina koju jedete.
  • Ako imate stanja poput divertikulitisa, možda ćete morati da izbegavate orašaste plodove i drugu hranu koja je teško svarljiva.
  • Čak i za neke stomatološke operacije, možda ćete morati da pijete tečnost i jedete meku hranu prvih nekoliko dana.

Šta jesti posle operacije: Fokusirajte se na celovitu hranu

Celovita hrana je mnogo zdravija od prerađene hrane koja ima tendenciju da sadrži mnogo šećera, soli i masti i ima malo vlakana. Prerađena hrana takođe može doprineti upali, što može usporiti zarastanje. Od namirnica je poželjno: sveže voće, krompir, pileće grudi, luk, riba, banane. Izbegavajte panirane probizvode kao što su riblji štapići, kolutići luka, pomfrit, hamburgeri i uopšte brza hrana.

Sprečite zatvor pomoću vlakana

Konstipacija je uobičajena nakon operacije creva, ali se može desiti i nakon bilo koje hirurške procedure. Jedan od razloga je taj što lekovi protiv bolova koji se izdaju na recept koji se ponekad koriste nakon operacije — posebno opioidi — mogu usporiti pražnjenje creva i stvoriti stolicu koja se teško propušta.

Zatvor takođe može smanjiti vaš apetit, povećati nivo bola i pomalo je rizičan na hirurške rezove. Ovi faktori mogu stati na put vašem izlečenju. Kao opšte pravilo, izbegavajte hranu sa malo vlakana dok se ne vratite redovnom, mekom pražnjenju creva. Izbegavajte: Prerađeno meso, kao što su paštete i viršle, beli hleb, testenina, grickalice, deserte. Alkohol i kofein mogu imati diuretički efekat na telo, izazivajući dehidraciju i zatvor.

Jedan od ključnih načina za sprečavanje zatvora je unos vlakana. Ovo se posebno odnosi na nerastvorljiva vlakna koja povećavaju brzinu kretanja stolice kroz digestivni trakt. Poželjene namirnice su:

  • Hleb od celog zrna
  • Ovsena kaša
  • Sveže voće i povrće
  • Suve šljive
  • Uzimanje dodataka vlaknima (kao što je psilijum).

Dehidracija može pogoršati zatvor i učiniti vlakna u vašoj ishrani manje korisnim. Većina stručnjaka preporučuje da pijete osam čaša vode dok se oporavljate od operacije.

Proteini su ključni za oporavak

Proteini u ishrani su ključni za oporavak nakon operacije jer obezbeđuju gradivne blokove za nova tkiva i mišiće. Imajte na umu da su neki izvori proteina su bogati zasićenim mastima – posebno crveno meso i prerađeno meso. Konzumiranje previše zasićenih masti dovodi do upalnog stresa na digestivni trakt, a takođe može izazvati zatvor.

Namirnice bogate proteinima koje se preoporučuju:

  • Piletina (bez kože)
  • Ćuretina (bez kože)
  • Riba i morski plodovi
  • Kikiriki puter
  • Tofu
  • Nemasno mleko i jogurt (nezaslađeno)
  • Proteinski prašak

Dobri izvori izvor vitamina, minerala i vlakana

Integralne žitarice su odličan izvor vitamina, minerala i vlakana. Poželjni su ječam, bulgur, proso, kinoa, braon pirinač, ovsena kaša, kokice, hleb od celog zrna…

Sveže voće i povrće je odličan izvori vlakana, vitamina i minerala koji podržavaju zarastanje nakon operacije. Imajte na umu da prekomerno uživanje u određenim vrstama voća može izazvati dijareju (breskeve, kajsije, nektarine, sveže šljive…), dok prekomerno uživanje u određenim vrstama povrća može izazvati nadimanje (brokoli, prokelj, karfiol, celer, šargarepa. I jedno i drugo može dovesti do stresa na crevima nakon operacije creva i ometati zarastanje.

Mlečni proizvodi sa smanjenim sadržajem masti su odlični izvori proteina, kalcijuma, vitamina D i minerala koji pomažu u zaceljivanju rana (magnezijum, cink i selen). Međutim, ako imate zatvor kada konzumirate mlečne proizvode pre operacije, trebalo bi da ograničite mlečne proizvode nakon operacije.

Oni sa već postojećom bolesti pluća mogu doživeti više kašlja i sekreta pluća nakon što jedu mlečne proizvode. Za ove osobe će možda biti potrebno ograničiti mlečne proizvode nakon operacije. Isto se može odnositi na osobe koje su bile podvrgnuti operaciji grudnog koša ili imaju uporan kašalj nakon operacije abdomena. Kašalj može dovesti do nepotrebnog stresa na rezove tokom zarastanja.

Da biste bili sigurni, polako i isprobajte opcije sa malo masti koje vam olakšavaju varenje, kao što su: mladi sir sa niskim sadržajem masti, obrano mleko i
jogurt bez masti (nezaslađen).

Šta jesti posle operacije

Nemate apetit nakon operacije?

Nakon operacije, možda nećete mnogo da jedete. Ako imate mučninu, povraćanje ili grčeve u stomaku, možda uopšte nećete želeti da jedete. Apetit treba da se vrati u roku od nekoliko dana nakon operacije, ali je važno da u međuvremenu održavate ishranu najbolje što možete.

Da biste održali snagu, pokušajte da jedete male količine blage hrane tokom dana, fokusirajući se na hranu bogatu kalorijama. Ove namirnice sadrže mnogo proteina i drugih hranljivih materija u manjoj količini hrane. Primeri kalorične hrane uključuju: avokado, jaja, humus, nemasno meso ili živina, krompir i slatki krompir.

Možda će vam biti lakše da pijete umesto da jedete nakon operacije usta, grla ili stomaka. Fokusirajte se na hranu poput smutija, pilećeg bujona, krem supe ili proteinskih napitaka koje možete piti ili pijuckati kroz slamku.

Mučnina i povraćanje nakon operacije

Ako vam je teško da unesete dovoljno kalorija u ishranu nakon operacije, postoje strategije koje vam mogu pomoći. Osim što birate hranu bogatu kalorijama, isprobajte ovih sedam lakih rešenja:

Jedite nekoliko manjih obroka tokom dana umesto tri velika obroka.
Počnite tako što ćete prvo jesti najkaloričniju hranu na tanjiru (u slučaju da izgubite apetit usred obroka).
Za užinu između obroka birajte orašaste plodove, puter od orašastih plodova, humus, narezanu piletinu ili ćuretinu, suvo grožđe, proteinske pločice ili proteinske napitke.
Izbegavajte sve što je označeno kao „dijeta“, „lako“, „bez šećera“, „bez kalorija“ ili „bez šećera“.

Dakle, konzumiranje hranljive hrane posle operacije pomaže vašem telu da se oporavi, podržava zarastanje rana i sprečava zatvor. Uz to, trebalo bi da proverite sa svojim lekarom  o specifičnoj hrani koju možete i ne možete jesti na osnovu vaše operacije i opšteg zdravlja.

SeventyFour; ALLEKO / gettyimages.com

Povezani Proizvodi

japan herb nesanica stres

ETAS hard capsule, 60 kapsula

ETAS® je inovativni dodatak ishrani koji je stekao popularnost zahvaljujući svojim izuzetnim svojstvima u poboljšanju otpornosti organizma na stres  sa ciljem poboljšanja kvaliteta sna i opšteg zdravlja organizma. Jedna od najvažnijih karakteristika ETAS®-a je stimulacija proteina HSP70 (heat shock protein 70). Povećanje nivoa HSP70 proteina u telu dovodi do boljeg odgovora organizma na stres, pomažući telu da se opusti, smanji napetost i ubrza proces oporavka.

3.900,00 RSD

ampule dijalitička voda SLACKSTONE II

SLACKSTONE II® ampule za pripremu dijalitičke vode

Dijalitička voda je specifična za uklanjanje i/ili sprečavanje formiranja kristalnih tela u organizmu (sve vrste kamenčića, peska, mikrokristala itd.), bilo koje vrste minerala i na bilo kom mestu u organizmu. Takođe deluje kao efikasan sredstvo za čišćenje i hidrataciju. Lako se koristi, uz veliku prednost što ne izaziva nuspojave niti interakcije.

5.900,00 RSD

apsorpcija curesupport imunitet liposomalni vitamin C

Liposomalni vitamin C 250 ml

Zašto je Cure Support Liposomalni vitamin C delotvoran? On prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od vitamina C koji nije obložen liposomima. Liposomalni oblik vitamina C prolazi kroz ćelijske zidove mnogo delotvornije od oblika koji nije obložen liposomima, čime se omogućava da 95% ovog vitamina dođe u ćelije!

Оригинална цена је била: 3.500,00 RSD.Тренутна цена је: 2.900,00 RSD.