Polipi u nosu: Lekovito bilje, med i ren kao prirodni tretmani
Ako se nozdrve redovno ispiraju rastvorom soli i odvarima od lekovitog bilja, problematične izrasline ili polipi u nosu znatno se smanjuju. Polipi...
Nedostatak gvožđa utiče na imuni sistem, mentalnu funkciju, snagu mišića i energiju. Saznajte koje namirnice mogu da pomognu.
Gvožđe je neophodan mineral za telo. Potreban je za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca za zdrav imuni sistem, mentalnu funkciju, snagu mišića i energiju. Takođe je važno za zdrav razvoj mozga kod dece.
Gvožđe čini deo proteina koji se zove hemoglobin u crvenim krvnim zrncima. Zadatak hemoglobina je da prenosi kiseonik kroz krv. Nedostatak gvožđa može uticati na ljude svih uzrasta. Međutim, rizična grupa uključuje decu, trudnice ili žene s obilnom menstruacijim, kao i koje su pod terapijom dijalize bubrega.
Postoje tri glavna uzroka nedostatka gvožđa. To uključuje neunošenje dovoljno hrane bogate gvožđem, probleme sa apsorpcijom gvožđa i gubitak krvi. Bilo koji od gore navedenih uzroka može iscrpiti potrebnu količinu gvožđa u vašem telu.
Simptomi nedostatka gvožđa uključuju osećaj umor, bezvoljnost i opštu slabost. Taakođe, može se javiti kratak dah ili vrtoglavica. Nedostatak gvožđa može da donese i problem sa koncetracijom i pamćenjem. To moiže biti razlog što niste toliko efikasni na poslu. Manjak gvožđa može da donese i manjen libido (seksualni nagon). Važno je napomenuti da ovi simptomi nisu isključivi za nedostatak gvožđa i da mogu biti uzrokovani i drugim zdravstvenim tegobama. Pošto telo ne može samostalno da proizvodi gvožđe, zato je potrebno da se unosi ishranom.
Gvožđe iz naše hrane dolazi u dva oblika: hem gvožđe i nehem gvožđe. Hem gvožđe se bolje apsorbuje u telu od nehem gvožđa, prema Harvardskoj školi javnog zdravlja. Hem se nalazi u: govedini, svinjetini, piletini, teletini, smuđu, lososu, tunjevini, ostrigama i dagnjama.
Nehem gvožđe se nalazi u biljnoj hrani kao što su: pirinač, pšenica, zob, spanać, kelj, kopriva, cvekla, majčina dušica, suvo grožđe, suve kajsije i orašasti plodovi. Zanimljivo je istaći da namirnice životinjskog porekla sadrže i hem i nehem gvožđe, dok hrana biljnog porekla sadrži isključivo nehem gvožđe. Vitamin C i hem gvožđe uzeti u istom obroku mogu poboljšati apsorpciju nehem gvožđa.
Neka hrana i pića vas sprečavaju da pravilno apsorbujete gvožđe. Takvu hranu je najbolje konzumirati umereno i ne preterati. Ova hrana uključuje čaj, kafu, vino i hranu koja sadrži kalcijum i vlakna.