Kurje oko: Luk i ricinusovo ulje mogu da reše problem

by | 22.11.2023
Kurje oko: Luk i ricinusovo ulje mogu da reše problem

Kurje oko svakako može da stvoi problem pogotovo dok nosite zimsku obuću. Pojedine namirnice koje imate u kuhinji mogu pomoći u rešenju problema. 

Kurje oko predstavlja očvrsle slojeve kože koji se razvijaju dok koža pokušava da se zaštiti. Različiti faktori utiču na pojavu kurjeg oka, a glavni je stalno trenje i pritisak. Iako su slični žuljevima, ova zadebljanja na koži su bolna.

Kurje oko: Kako da se rešite ove nelagodnosti?

Kurje oči se uglavnom formira na stopalima, nožnim prstima, kao i bočnim delovima tabana.
Obično su okruglog oblika. U početku, koža postaje osetljiva na dodir. Možda ćete osetiti blagi bol dok nosite neku obuću. Zahvaćeno područje kože vremenom stvrdanjava i postaje nežnožute boje.

Ljudi ponekad pomešaju kurje oko i žulj. Razlika je u tome što kurje oči bole više od žuljeva jer izazivaju upalu kože. Napomena: Dijabetičari treba da budu posebno oprezni jer slab dotok krvi u stopalima može predstavljati veći rizik od komplikacija. U slučaju teškog stanja, savetuje se konsultacija lekara za odgovarajuću negu.

Kurje oko: Efikasni kućni lekovi

Lečenje kurjih očiju može se  jednostavno eliminisati određenim kućnim lekovima i preventivnim merama.  Pogledajte šta sve može da pomogne:

Limun

Da biste ublažili bol, iscedite malo svežeg limunovog soka i nanesite ga na središnju tačku (koren) kurjeg oka. Ponavljajte ovaj postupak sve dok koren ne otvrdne i ne ispadne. Sa nula neželjenih efekata, limun je savršen kućni lek za takve tretmane.

Beli luk

Beli luk se koristi u lečenju mnogih kožnih oboljenja, pa i kurjeg oka. Beli luk je prepun antioksidanata koji pomažu u borbi protiv bakterijskih i gljivičnih infekcija. Napravite pastu od nekoliko čenova belog luka i nanesite je direktno na kurje oko. Ostavite da deluje preko noći, a sledećeg jutra operite stopala toplom vodom. Ponavljajte ovaj tretman sve dok se ne rešite kurjeg oka.

Crni luk

Sok od luka je toliko moćan jer može da postepeno ljušti tvrdi sloj kože. Da biste se rešili ovakvih mrtvih ćelija kože, nanesite sok od luka na kurje oči i prekrijte ga čistom krpom. Stvaljte sok dva put dnevno u nradne dva dana. Ovo će na kraju omekšati kožu tako da ćete moći lako da izvučete koren kurjeg oka.

Vitamin E

Vitamin E ima hranljiva i hidratantna svojstva. Ovo ulje nanesite na kurje oči kako bi omekšalo tvrdu kožu. Ulje uveče nanesite na kurje oko i obujte čiste čarape. Ovu metodu ponavljajre svakdonevno sve dok se ne rešite kurjeg oka.

Ricinusovo ulje

Ricinusovo ulje je odlično za lečenje većine stanja suve kože kao što su kurje oči i žuljevi. Jednostavno pomešajte malo tečnog sapuna i ricinusovog ulja u vrućoj vodi. Koristite ovu tečnost da navlažite svoj kamen za pete i nežno očistite kurje oči i žuljeve.

Soda bikarbona

Soda bikarbona je prirodni piling koji uklanja mrtve ćelije kože oko kurjeg oka.  Sve što treba da uradite je da jednostavno uronite stopala u toplu vodu u kojoj je pomešana soda bikarbona. Namačite stopala 15 minuta, a potom uradite piling kamenom za pete. Soda bikarbona ima antibakterijske i antigljivične agense koji pomažu u sprečavanju infekcija.

Preventivne mere

Kako biste sprečili pojavu kurjeg oka, sledite ove savete:

  • Koristite kremu ili losion koji sadrži salicilnu kiselinu. Ali pazite, ako ste dijabetičar, konsultujte lekara pre upotrebe takvog losiona.
  • Nedeljno nežni piling svakako može da spreči pojavu kurjeg oka.
  • Nosite udobne cipele koje omogućavaju koži da diše. Kupite odgovarajuću veličinu i pazite na oblik  obuće.
  • Koristite pamučne čarape.
  • Redovno secite nokte na nogama jer dugi nokti pritisak na određenim tačkama na prstu mogu da formiraju kurje oko.

Staras / gettyimages.com