Tri komplementarna tretmana za hipotireozu i namirnice koje treba izbegavati

by | 07.05.2024
Tri komplementarna tretmana za hipotireozu i namirnice koje treba izbegavati

Komplementarni tretmani za hipotireozu mogu u velikoj meri pomoći u kontroli simptoma ove bolesti. Evo tri zanimljive alternative.

Da li tražite prirodne tretmane za hipotireozu? Mnoge osobe često se okreću prirodnim terapijama kao dopunskoj terapiji. U ovom članku želimo da vam ponudimo nekoliko opcija koji mogu da pomognu u ublažavanju simptoma. To je zato što će vam pomoći da kontrolišete dosadne simptome kao što su umor, gubitak kose, nesanica, pa čak i zatvor.

Prirodni tretmani za hipotireozu

Štitna žlezda je neophodna za zdravlje osobe. To je zato što proizvodi hormone koji regulišu metabolizam. Osim toga, oni intervenišu u mnogim od brojnih funkcija našeg tela. Dakle, simptomi hipotireoze često utiču na naše zdravlje na različite načine.

Hipotiroidizam se javlja kada je štitna žlezda radi usporeno. Zbog toga ne proizvodi dovoljno hormona. Da bi dijagnostikovao ovaj problem, lekar će izvršiti testove krvi kako bi pokušao da otkrije nivoe tiroksina (T4) i tirotropina (TSH). Odatle će, ako smatraju da je to prikladno, prepisati lekove koji sadrže tiroidni hormon kako bi nadoknadili deficit.

Komplementarne terapija za hipotireozu

Pored toga što uvek sledite medicinske smernice i njihove relevantne kontrole, ovo su dokazani lekovi za hipotireozu koji će biti korisni kao dopuna vašem lečenju lekovima. Takođe, dobre su preventivne mere ako imate prirodnu predispoziciju za ovu vrstu bolesti. Ovo su tri komplementarne terapije:

1. Dnevna doza selena

Kod većine odraslih selen se akumulira uglavnom u štitnoj žlezdi. Ovoj žlezdi je potreban da pravilno metabolizuje hormone i takođe ima antioksidativna svojstva. Sa dokazane naučne tačke gledišta, u slučaju autoimunog hipotireoze (Hashimoto-ova bolest), ovaj mineral je povezan sa:

  • Smanjenje nivoa antitela.
  • Poboljšanje štitaste žlezde na nivou ultrazvuka.
  • Takođe, bolji kvalitet života.

Mnoge studije sugerišu uzimanje organskog selena. Međutim, nemojte uzimati ovaj dodatak bez medicinskog nadzora, jer može izazvati štetu ako ga uzmete previše. Umesto toga, dobra alternativa je dodavanje brazilskih oraha u vašu ishranu. Ako konzumirate samo dva dnevno, imaćete količinu selena koja je potrebna vašem telu bez rizika po zdravlje.

2. Peruanska maka

Maka je koren poreklom iz Perua koji je deo ishrane većine ljudi u Južnoj Americi. Međutim, njegov prah je sada deo suplemenata širom sveta jer je pojačivač energije i takođe reguliše hormone.

Veoma efikasna kod poremećaja štitne žlezde, posebno tokom menopauze. Pored toga, ovaj koren vam takođe može pružiti dovoljno energije da se nosite sa umorom, čestim simptomom hipotireoze.

Da biste uzimali maku kao dodatak, samo pratite indikacije i doze na etiketi proizvoda. Imajte na umu da će vas stimulisati, pa počnite sa malom dozom i postepeno je povećavajte pod nadzorom lekara.

3. Čuvajte se blokatora joda

Drugi način da se dopuni tretman protiv hipotireoze je izbegavanje hrane koja može oštetiti  štitnu žlezdu. Da biste dopunili bilo koji lek za hipotireozu, ne morate samo da dobijate hranljive materije.

Takođe morate uzeti u obzir namirnice koje bi vam mogle naštetiti i koje možda već svakodnevno konzumirate. Postoje određene namirnice koje su štetne samo za ljude sa nedovoljno aktivnom štitnom žlezdom. To je zato što sadrže supstance koje se nazivaju goitrogeni i one inhibiraju apsorpciju joda, što je veoma bitno za dobro zdravlje štitne žlezde.

Namirnice koje treba izbegavati su:

  • Soja i njeni derivati (tofu, Tempe, lecitin, itd.)
  • Proso
  • Krstasto povrće kao što su brokoli, karfiol, kupus, kupus, rotkvica i repa
  • Pinjoli, bademi i kikiriki
  • Jagode, kruške i breskve
  • Slatki krompir
  • Senf
  • Spanać
  • Lan

Međutim, obavezno pitajte svog doktora ako imate bilo kakvih pitanja.

Sve u svemu, videćete kako ćete, ako pratite ovaj savet u vezi sa lečenjem hipotireoze, poboljšati svoj medicinski tretman i primetiti mnogo poboljšanja u vašim normalnim svakodnevnim aktivnostima. Stoga, napravite male promene u svojoj ishrani i obavezno nastavite sa lečenjem.

Liudmila Chernetska / gettyimages.com