7 prirodnih lekova koji će vam pomoći da ublažite SIBO – prekomerni rast bakterija u tankom crevu

by | 11.03.2024
7 prirodnih lekova koji će vam pomoći da ublažite SIBO - prekomerni rast bakterija u tankom crevu

Konvencionalni tretman koji se koristi za kontrolu simptoma SIBO obično uključuje antibiotike.  Međutim, postoje i prirodni lekovi, pošto su oni neinvazivni, obično se dobro tolerišu.

SIBO (prekomerni rast bakterija u tankom crevu) je poremećaj koji može ometati apsorpciju hranljivih materija. Takođe, može da izaziva probleme sa varenjem, nadimanje i umor. Nastaje kada se bakterije koje se normalno nalaze u debelom crevu nekontrolisano razmnožavaju u tankom crevu.

Povezan je sa više faktora, kao što su nedostatak enzima, smanjena proizvodnja želučane kiseline, stres, insuficijencija žuči i neke intolerancije na hranu. I iako tretman u velikoj meri zavisi od njegovog pokretača, postoje neki lekovi koji uravnotežuju mikrobiotu i pomažu.

Šta je SIBO i kako se manifestuje?

Prekomerni rast bakterija u tankom crevu (SIBO) je stanje koje se javlja kada bakterije iz debelog creva rastu abnormalno u tankom crevu. Zauzvrat, ovo izaziva fermentaciju ugljenih hidrata u crevima, koja se manifestuje nadimanjem, gasovima, bolovima u stomaku, sluzi u stolici, refluksom, povraćanjem i epizodama dijareje.

Nagomilavanje bakterija takođe sprečava telo da normalno apsorbuje hranljive materije; Posebno, teško je variti i apsorbovati masti i ugljene hidrate. Bez blagovremene intervencije, to dovodi do zdravstvenih komplikacija kao što su deficiti u ishrani, gubitak težine, umor i depresija.

Prirodni tretmani za SIBO

Metronidazol, rifaksimin i neomicin su antibiotici koji se obično prepisuju za SIBO. Međutim, s obzirom na to da je produžena konzumacija ovih lekova rizična i da se ne preporučuje, uobičajeno je da se predlažu druge strategije za njenu prirodnu kontrolu.

1. Probajte FODMAP dijetu

Usvajanje FODMAP dijete – ishrana sa niskim sadržajem fermentabilnih ugljenih hidrata, jedan je od najefikasnijih prirodnih lekova za promociju oslobađanja od SIBO. Ovo su primeri namirnica:

Oligosaharidi: Pšenica, pasulj, beli i crni luk.
Disaharidi: Mlečni proizvodi kao što su sladoled i mleko.
Monosaharidi: Hrana sa viškom fruktoze, kao što su jabuke, mango i med.
Fermentabilni polioli: Šećerni alkoholi, koji se nalaze u nekim veštački zaslađenim proizvodima, kao što je žvakaća guma. Takođe prirodno prisutan u avokadu i pečurkama.

Privremeno eliminisanje ove hrane pomaže u smanjenju bakterijskog opterećenja i poboljšanju simptoma. U početku su svi oni koji čine ovu grupu strogo redukovani, a zatim se malo pomalo ponovo uvode da bi se utvrdilo koje su problematične.

Mora se uzeti u obzir da je to prilično restriktivna dijeta, tako da nije preporučljiva za sve. Idealna stvar je da se konsultujete sa nutricionistom kako bi ga dizajnirali prema individualnim potrebama.

2. Povremeni post

Još jedan prirodni tretman koji je pokazao pozitivne efekte za ublažavanje SIBO-a je povremeni post. Ovi programi omogućavaju digestivnom sistemu da se „odmara“ i resetuje. Na ovaj način se poboljšava pokretljivost creva, a samim tim i eliminacija otpada i bakterija.

Isto tako, dokazi sugerišu da periodi posta pomažu u povećanju prisustva dobrih bakterija u crevima, kao što su laktobacili i bifidobakterije. Promovišući ravnotežu mikrobiote, doprinosi boljem opštem zdravlju creva.

Postoji nekoliko metoda za post (naizmenični dani, 8 do 16 sati, sa strogim kalorijskim deficitom). Bez obzira koji je izabran, preporučljivo je da se konsultujete sa svojim lekarom. Kao i u prethodnom slučaju, ovi nisu pogodni za sve.

3. Uzimajte biljne dodatke

Antimikrobna svojstva nekih biljaka mogu pomoći u kontroli prekomernog rasta bakterija u tankom crevu. Prema publikaciji u časopisu Medicine, opcije kao što su beli luk, crni kim, karanfilić, cimet, timijan, začini, lovorov list, senf i ruzmarin su pokazale potencijalne koristi protiv ovog stanja.

Na tržištu se distribuiraju u obliku čajeva, kapsula, praha, između ostalog. Preporučljivo je biti oprezan pri njihovoj upotrebi, jer nemaju neželjene efekte, kontraindikacije i moguće interakcije sa lekovima.

4. Esencijalna ulja

U vezi sa prethodnom tačkom, ističemo i neka antimikrobna eterična ulja. Ulje peperminta, ulje origana i ulje grejpfruta pomažu u zaustavljanju rasta nekoliko mikroorganizama povezanih sa SIBO, kao što su Escherichia coli i Enterococcus faecalis.

Iako njegov potencijal za lečenje ove bolesti ostaje predmet proučavanja, za sada su nalazi obećavajući. Tipična doza je obično jedna do tri kapsule eteričnog ulja obložene enteričnim uljem. Uzima se između obroka sa čašom vode.

5. Konzumirajte probiotike

Probiotici kao dodatak ishrani postao je jedan od vodećih prirodnih lekova za SIBO. Ove kulture korisnih živih mikroorganizama pomažu u obnavljanju ravnoteže crevne mikrobiote, što pomaže u ublažavanju nadimanja, gasova, bolova u stomaku i drugih simptoma.

Da budemo precizniji, sojevi kao što su laktobacili i bifidobakterije pokazali su potencijal da obuzdaju prekomerni rast bakterija i smire crevne simptome. Dostupni su u obliku dodataka; Da biste izabrali najprikladnije i odredili svoju dozu, morate se konsultovati sa svojim lekarom.

6. Digestivni enzimi

Kada telo ne proizvodi dovoljno digestivnih enzima ili ih ne oslobađa pravilno, dolazi do poteškoća u razgradnji neke hrane i apsorpciji hranljivih materija. Jedna od njegovih posledica je prekomerni rast bakterija u tankom crevu (SIBO).

Ako je tako, jedan od lekova koji se može uzeti u obzir su suplementi digestivnih enzima. Oni obično pružaju koristi u kontekstu problema sa varenjem. Pokriva opcije kao što su bromelain ili papain (enzimi prisutni u ananasu i papaji), tripsin ili himotripsin.

Ovi enzimi smanjuju nadutost i gasove. Pored toga, oni takođe imaju antiinflamatorno dejstvo.

Međutim, dokazi o njegovim prednostima i efikasnosti su i dalje ograničeni. Zbog toga je idealno konzumirati ih pod nadzorom lekara. Početni probni period bi trebalo da traje samo 2 ili 3 nedelje da bi se procenili njegovi efekti.

7. Kokosovo ulje

Kokosovo ulje je steklo popularnost među prirodnim lekovima za SIBO. Njegov bogat sadržaj laurinske kiseline daje mu antimikrobne efekte koji pomažu u zaustavljanju prekomernog rasta bakterija u tankom crevu.

Pored toga, njegovi trigliceridi srednjeg lanca se apsorbuju bez potrebe za digestivnim enzimima, što je pozitivno protiv ovog problema. Za sada, dokazi su ograničeni. Međutim, primećeno je da deluje i kao antiinflamatorno i stimulativno na enzime za varenje.

Pre nego što isprobate ovaj lek, imajte na umu da ga svi ne tolerišu isto. Zbog toga morate početi sa malim dozama i posmatrati reakciju tela. Ne treba ga uzimati istovremeno sa antikoagulansima. Osim toga, moramo imati na umu da je bogat kalorijama i mastima, tako da njegov unos mora biti umeren.

Počnite uzimanjem kašičice kokosovog ulja dnevno (5 g). Zatim, kako se toleriše, povećajte dozu na jednu supenu kašiku.

Prirodni lekovi su dobro rešenje, ali ako iamte neke zdravstvene tegobe i koristite lekove, konsultujte se sa lekarom pre uvođenja bilo koje promene u ishrani.

Sorapop / gettyimages.com