01.11.2024
Oni su veoma bitni sa varenje i stomak koji su još drevni narodi nazivali „drugim mozgom“
Probiotici su žive bakterije koje oblažu digestivni trakt i podržavaju sposobnost tela da apsorbuje hranljive materije i bori se protiv infekcije. A, da li ste znali da pomaže i u slučaju mentalnih bolesti?
Kako probiotici jačaju psihu
Probiotici su u vašem sistemu od trenutka rođenja. Tokom porođaja beba je prvi put izložena živim bakterijama svoje majke. Ovaj događaj pokreće lanac događaja unutar bebinog gastrointestinalnog trakta, a gastrointestinalni trakt novorođenčeta počinje da proizvodi dobre bakterije.
Da li ste znali da telo stomak sadrži približno isti broj molekula crevnih bakterija kao i u ostatku tela? Nije ni čudo što su creva toliko važna za vaše zdravlje. Samo koža i probavni sistem imaju oko 2.000 različitih vrsta bakterija.
Dobre bakterije
Probiotici su živi mikroorganizmima (u većini slučajeva bakterije) koji su slični korisnim mikroorganizmima koji se nalaze u ljudskim crevima. Bakterije često smatramo štetnim, međutim, probiotičke bakterije zapravo pomažu telu da pravilno funkcioniše.
Probiotici jačaju psihu i donose mnoge benefite
Šta se dešava kada počnete da uzimate probiotike? Prednosti probiotika su se pokazale efikasnim u podršci imunološkoj funkciji, smanjenju upale, promovisanju zdravog varenja, upravljanju inflamatornom bolešću creva, kao i održavanju lepe kože, posebno u kombinaciji sa prebioticima.
Dobre bakterije u crevima su takođe odgovorne za:
- Proizvodnja vitamina B12, butirata i vitamina K2
- Unuštavanje loših mikroba
- Poboljšanje funkcije barijere sluznice creva i sprečavanje invazije patogena u crevni epitel
- Pomaže u regulisanju centralnog nervnog sistema
- Stvaranje enzima koji uništavaju štetne mikrobe
- Stimulisanje lučenja IgA i regulatornih T ćelija, koje podržavaju imunološku funkciju
Interakcije između creva i mozga
Drevni narodi su smatrali stomak „drugim mozgom“. Naučnici su se 2015. godine pozabavili ovom tematikom i otkrili složene interakcije između creva i mozga.
Zaključili su da razne interakcije između creva i mozga utiču na patogenezu brojnih poremećaja, naročito upalnih stanja, kao i da to utiče na raspoloženje i fokus.
Došlo se do zaključka da suplementacija probioticima može pomoći u ublažavanju simptoma anksioznosti. Takođe je dokazano da konzumacija probiotika može sprečiti povećanje određenih hormona stresa, uključujući ACTH, kortikosteron i epinefrin, preko ose hipotalamus-hipofiza-nadbubrežne žlezde.
Zagađena hrana
Istorijski gledano, ljudi su imali dosta probiotika u svojoj ishrani jer su jeli svežu hranu iz dobrog zemljišta i fermentisali hranu da se ne pokvare. Međutim, danas zbog zagađene zemlje, kao i hlorisane vode veliki deo naše hrane sadrži malo ili nimalo probiotika. Pored probiotičkih dodataka, takođe fermentisana hrana i hrana s dodatkom probiotika su odlična opcija:
- Kombuha
- Mladi sir
- Kefir
- Probiotički jogurt
- Kiseli krastavci
- Kiseli kupus
Foto: vadimrysev / gettyimages.com