Može li previše slatkiša povećati šanse za dijabetes?

by | 12.09.2024
Može li previše slatkiša povećati šanse za dijabetes?

Može li previše slatkiša povećati šanse za dijabetes? Evo svega što treba da razumemo o odnosu između unosa šećera i dijabetesa i da otkrijemo činjenice iza ovog pitanja.

Od slatkiša do peciva, teško je odoljeti potrebi za slatkim poslasticama. Uz rastuću zabrinutost za zdravlje, posebno dijabetes, važno je razumeti da li konzumiranje previše slatkiša zaista može povećati rizik od razvoja ovog hroničnog stanja. Evo svega što treba da razumemo o odnosu između unosa šećera i dijabetesa i da otkrijemo činjenice iza ovog pitanja.

Kakva je veza između previše slatkiša i dijabetesa?

Jedno od najčešćih pitanja koje ljudi imaju je da li konzumiranje previše šećera direktno uzrokuje dijabetes. Odgovor je složeniji od jednostavnog „da“ ili „ne“. Prema Američkom udruženju za dijabetes, dijabetes tipa 1 je autoimuno stanje gde imuni sistem tela napada ćelije koje proizvode insulin, a nije uzrokovan konzumiranjem šećera. S druge strane, dijabetes tipa 2, koji je češći, usko je povezan sa faktorima načina života, uključujući ishranu.

Članak se nastavlja posle reklama

Da li previše slatkiša povećava rizik od šećerne bolesti?

Veruje se da ishrana bogata šećerom može dovesti do gojaznosti, značajnog faktora rizika za dijabetes tipa 2. Prekomerna konzumacija šećera može dovesti do povećanja telesne težine, posebno u obliku visceralne masti, koja okružuje vitalne organe. Ova vrsta masti je povezana sa insulinskom rezistencijom, stanjem u kojem ćelije tela manje reaguju na insulin, što dovodi do viših nivoa glukoze u krvi i, na kraju, dijabetesa tipa 2.

Koja je uloga slatkih pića?

Jedan od najzabrinjavajućih izvora šećera su slatka pića. Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of diabetes research pokazalo je da osobe koje redovno konzumiraju slatke napitke imaju značajno veći rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Članak se nastavlja posle reklama

Razlog za to je taj što slatka pića izazivaju brze skokove nivoa šećera u krvi, što vremenom dovodi do insulinske rezistencije. Ova pića daju malu ili nikakvu nutritivnu vrednost, doprinoseći povećanju telesne težine, a da ne nude neophodne hranljive materije koje su našem telu potrebne. Ograničavanje slatkih napitaka je kritičan korak u smanjenju rizika od dijabetesa.

Članak se nastavlja posle reklama

Kakav je uticaj dodatih šećera na insulinsku rezistenciju?

Važno je razlikovati prirodne šećere koji se nalaze u voću i povrću i dodati šećere koji se nalaze u prerađenoj hrani. Dodati šećeri, poput onih u slatkišima, pecivu i zaslađenim žitaricama, posebno su štetni kada se konzumiraju u prekomernoj količini. Dijeta sa visokim sadržajem šećera može dovesti do povećanog nivoa insulinske rezistencije, preteče dijabetesa.

Insulinska rezistencija nastaje kada ćelije tela ne uspeju da efikasno reaguju na insulin, hormon odgovoran za regulisanje nivoa šećera u krvi. Kao rezultat toga, pankreas proizvodi više insulina za kompenzaciju, ali vremenom to može dovesti do viših nivoa šećera u krvi i, na kraju, dijabetesa tipa 2.

Koliko je važna uravnotežena ishrana?

Iako je jasno da prekomerna potrošnja šećera može povećati rizik od dijabetesa, važno je napomenuti da šećer sam po sebi nije loš. Ključ leži u umerenosti i održavanju uravnotežene ishrane. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje da šećeri treba da čine manje od 10% vašeg ukupnog dnevnog energetskog unosa, a idealno, manje od 5% za dodatne zdravstvene beneficije.

monticelllo / gettyimages.com