Brusnica je savršena za dijabetičare: Sok stabilizuje nivo glukoze u krvi

by | 17.07.2024
Brusnica je savršena za dijabetičare: Sok stabilizuje nivo glukoze u krvi

Za dijabetes tipa 2, brusnica nije toliko poslastica koliko suštinski element ishrane. Naime, ovaj plod sadrži veliki broj korisnih elemenata neophodnih za dijabetičare. 

Naučno je dokazano da svakodnevna konzumacija brusnica ne samo da stimuliše pankreas i stabilizuje hormonalni nivo, koji je poremećen kod dijabetesa, već i normalizuje metabolizam i, što je najvažnije, snižava nivo šećera u krvi.

Brusnica je izuzetno zdrava

Brusnica sadrži veliki broj korisnih elemenata neophodnih za dijabetičare: organske kiseline (benzojeva, askorbinska, limunska, kininska); vitamini C, E, K1, vitamini B (B1, B2, B6), pektine, katehine,  minerale (fosfor, gvožđe, kalijum, mangan, kalcijum, jod, cink, bor, srebro); hlorogenske kiseline…

Članak se nastavlja posle reklama

Zahvaljujući tako bogatom vitaminskom sastavu, brusnica ima širok spektar korisnih svojstava. Redova umerena konzumacija brusnica ima niz pozitivnih efekata na ljudski organizam:

  • Normalizuje funkciju bubrega
  • Jača zidove krvnih sudova
  • Poboljšava varenje i metabolizam
  • Snižava krvni pritisak
  • Jača imunitet
  • Inhibira razgradnju i apsorpciju glukoze
  • Ima regenerativni efekat na ćelije tela
  • Smanjuje rizik od razvoja glaukoma
  • Poboljšava vid stabilizacijom intraokularnog pritiska
  • Ima antiseptički efekat na telo i smanjuje intenzitet zapaljenskih procesa.

Brusnica za dijabetičare

Kada se radi o dijabetesu, brusnice se mogu konzumirati u gotovo svakom obliku. Ne samo da su korisne sveže bobice  – one zadržavaju svoja svojstva i nakon obrade.

Članak se nastavlja posle reklama

Recept za sok od brusnice

Možete iscediti sok od brusnice. Jednokratna ili neredovna konzumacija soka neće imati značajnijeg uticaja na organizam. Sok od ceđene brusnice se obično pije u kurama od tri meseca. U ovom slučaju, dnevna doza soka od brusnice je u proseku 240-250 ml.

Članak se nastavlja posle reklama

Sastojci:

  • 2 šolje svežih ili smrznutih brusnica
  • 4 šolje vode
  • Zaslađivač po izboru (stevija, eritritol, ksilitol ili drugi zaslađivač pogodan za dijabetičare)
  • Sok od jednog limuna (opciono, za dodatni ukus)

Uputstvo: Ukoliko koristite sveže brusnice, onda ih dobro operite . Ako koristite smrznute brusnice, ostavite ih da se otope na sobnoj temperaturi. Sipajte brusnice u konac, prelijte sa vodom. Zagrejte na srednjoj vatri dok voda ne počne da ključa. Smanjite vatru i pustite da se brusnice kuvaju 10-15 minuta – dok ne omekšaju i ne počnu da pucaju.

Kad su brusnice omekšale, sklonite lonac sa vatre. Blenderom ili štapnim mikserom napravite pire od brusnica. Procedite sok kroz sitno sito ili gazu kako biste uklonili pulpu i semenke.

Sok sipajte u konac i zagrejte na srednjoj vatri. Dodajte zaslađivač po ukusu (počnite sa manjom količinom i postepeno dodaj više dok ne postignete željenu slatkoću). Ako želite, dodajte sok od jednog limuna za dodatni ukus. Ostavite da se sok ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim čuvajte u frižideru.

Članak se nastavlja posle reklama

Saveti

Zaslađivač: Stevija i eritritol su dobri izbori za dijabetičare jer ne podižu nivo šećera u krvi.
Varijacije: Možete dodati malo svežeg đumbira ili mente za dodatni ukus.
Koncentracija: Ako je sok previše jak, možete ga razrediti vodom ili mineralnom vodom.
Ovaj domaći sok od brusnica je osvežavajući, ukusan i bez dodatka šećera, što ga čini pogodnim za dijabetičare.

Nemojte koristiti aluminijumske predmete prilikom obrade brusnice. Kombinacija metala sa organskim kiselinama neizbežno dovodi do uništenja poslednjeg, što smanjuje korisnost brusnice na ništa.

Članak se nastavlja posle reklama

Brusnica za dijabetes nije panacea i nemoguće je držati simptome pod kontrolom samo redovnom konzumacijom bobica. Uprkos svom bogatom vitaminskom sastavu i širokom spisku korisnih svojstava, ne može da zameni insulin koji je telu potreban. Međutim, njegova kombinacija sa drugim lekovima i proizvodima ne samo da poboljšava opšte stanje dijabetičara, već i sprečava brojne komplikacije ove bolesti.

Mere opreza i moguće kontraindikacije

Visok sadržaj askorbinske kiseline u brusnicama nameće niz ograničenja u potrošnji ovog proizvoda. Pacijenti sa dijabetesom tipa 2 i čira na želucu treba da ograniče potrošnju bobica, jer askorbinska kiselina može izazvati razvoj čira. Naime, proizvodi sa visokim sadržajem kiseline su kontraindikovani za čir , kolitis i gastritis.
Ljudi sa kamenom u bubregu ni u kom slučaju ne bi trebalo da konzumiraju proizvode koji sadrže brusnice.
Prekomerna konzumacija bobičastog voća se ne preporučuje osobama sa dijabetesom tipa 2 i izraženom sklonošću ka alergijama na hranu.
Kiseline koje sadrži sok od brusnice negativno utiču na zubnu gleđ, pa se, ako se redovno konzumiraju, preporučuje pranje zuba posle svakog obroka.

gitusik / gettyimages.com