Medunika smiruje prehladu, ublažava reumu i štiti želudac
Medunika sadrži supstance poput salicilne kiseline, koja ima snažno antiupalno dejstvo poput aspirina. Nije ni čudo što se koristi u narodnoj medicini u slučaju raznih upala.
Zbog snažnog aromatičnog mirisa, medunika se u prošlosti koristila kao repelent za buve i mušice, ali i za osvežavanje prostora. Osim toga, bila je i odličan dodatak alkoholnim pićima, sirćetu i raznim jelima, čiji je ukus isticala.
Medunika umesto aspirina
Medunika je, pre svega, lekovita biljka jer sadrži supstance poput salicilne kiseline, koja ima snažno antiupalno dejstvo. Godine 1897, poznati proizvođač lekova „Bajer“ iskoristio je ovaj sastojak da bi proizveo aspirin, pa se medunika često smatra prirodnom zamenom za ovaj anelgetik.
Njeno blagotvorno dejstvo na ljudski organizam može se iskoristiti konzumacijom čajeva, tinktura, sirupa i drugih preparata od cveta i listova, ponekad i korena, koji doprinose lečenju raznih zdravstvenih tegoba.
Medunika štiti od gripa
Medunika se može upotrebljavati za suzbijanje simptoma izazvanih gripom i prehladom, naročito kašlja, bolnog grla, kao i glavobolje. Deluje i dijaforetično, pa je pogodna za skidanje visoke temperature, jer podstiče otvaranje pora i izlučivanje znoja, usled čega se telo rashlađuje. I koren i cvetovi biljke deluju imunostimulativno, te jačaju oslabljeni organizam i pomažu mu da se lakše izbori s bolešću.
Čuva želudac
Medunika deluje blagotvorno na rad svih organa za varenje, naročito želuca. Naime, ova biljka sprečava razmnožavanje različitih vrsta bakterija, poput helikobatkerije, koja je glavni krivac za nastanak čira. Osim toga, štiti i tkivo ovog organa, jer stvara neku vrstu zaštitnog filma i tako ga čuva od oštećenja izazvanih želudačnom kiselinom – zato je preporučljiva i u prevenciji ili ublažavanju tegoba s gorušicom. Pomaže i u slučaju drugih vrsta digestivnih problema, poput dijareje.
Ublažava reumatizam
Pospešuje izbacivanje štetnih materija i viška vode iz tela, pa se može koristiti za ublažavanju artritisa, gihta, akutnog i hroničnog reumatizma. Za suzbijanje ovih tegoba dobro je konzumirati čajeve i tinkture, ali i upražnjavati tople kupke, koje će ublažiti bolove i upale, te olakšati pokretljivost zglobova.
Kome se ne preporučuje?
U pojedinim slučajevima medunika može izazvati suženje disajnih puteva u plućima, tj. bronhospazme, pa se ne preporučuje osobama koje pate od astme. Upotreba pripravaka od medunike ne savetuje se ni mlađima od 12 godina, trudnicama i dojiljama, kao ni osobama alergičnim na aspirin. Važno je pridržavati se preporučenih doza, jer preterana upotreba može izazvati tegobe s bubrezima ili osip.