22.11.2024
Pojedine namirnice, vitamini i napici mogu da olakšaju simptome ove upale
Bronhitis izaziva otežano disanje i kašalj. Saznajte šta može da vam pomogne kako biste olakšali simptome i lakše disali.
Kako da pobedite bronhitis
Jednostavno rečeno, bronhitis je upala bronhijalnih cevi koje prenose vazduh u pluća. Kao rezultat, višak sluzi može izazvati kašalj i otežati disanje.
Akutni bronhitis (5-10 dana) je uzrokovana virusom (prehlada, grip) ili povremeno bakterijama (kao što je upala pluća).
Hronični bronhitis (koji traje duže od 5-10 dana) takođe može biti rezultat drugih zagađivača životne sredine – poput buđi u kući, zagađenja vazduha, dima cigareta ili izloženosti hemikalijama (kao što je rad u salonu za nokte ili frizerski salon).
Previše sluzi se takođe može akumulirati u plućima zbog disfunkcije slezine, jetre, žučne kese ili bubrega – sistema filtracije vašeg tela. I, naravno, stres igra ulogu u bilo kojoj simptomatologiji ili nastanku bolesti.
Simptomi bronhitisa:
- Kratak dah
- Stezanje u grudima
- Produktvini kašalj
- Zapušen nos
- Bolovi u telu
Možda imate samo 1 do 2 od ovih ili nekoliko simptoma. Iako bronhitis može biti ozbiljan, u većini slučajeva prolazi sam od sebe. Iako može potrajati malo vremena, bronhitis se često može lečiti prirodnim putem sa vrlo malo neželjenih efekata.
Kućni lekovi za bronhitis
Prirodni lekovi za bronhitis se fokusiraju na korišćenju biljnih mešavina, hrane, životnih navika i suplemenata za jačanje pluća i imunološkog sistema
1. Udahnite čist vazduh
Svež vazduh i prečišćen vazduh može da olakša disanje, naročito noću.
2. Supa
Vruće tečnosti koje su lagane i hranljive (poput bujona od kostiju) omogućavaju telu da dopuni ravnotežu u plućima. Kada su pluća ispunjena hladnoćom može da dovede do alergije, nakupljanja tečnosti, astme i bronhitisa.
3. Izbegavajte hranu koja stvara sluz
Izbegavajte jaja, slatkiše, gluten, mlečne proizvode, crveno meso, kafu, krompir, šećer.
4. Antiinflamatorne namirnice protiv sluzi
U slučaju bronhitisa savetuju se ove naminirce: ekstra devičansko maslinovo ulje limun, manuka med, bobočasto voće, ananas, pomorandža, kivi, jabuke, krastavci, luk, cvekla, brokoli, sok od celera ili šargarepe. Takođe, uključite u ishranu: peršun, đumbir, kurkumu, bosiljak i origano. Umesto obične soli koristite himalajsku so.
5. Visoka doza vitamina C
Pojačajte „turbo“ svoj imunitet sa 1000 mg vitamina C svakog dana dok stolica ne postane meka, tada smanjite dozu ili presatnite da pijete.
6. Ne zaboravite vitamin D
Tokom perioda bronhitisa, pokazalo se da visoke doze vitamina D3 jačaju imuni sistem (uverite se da sadrži vitamin K za apsorpciju).
7. Ojačajte pluća vežbama
Sedite uspravnih leđa, udahnite polako i duboko kroz nos. Stisnite usne tako da se dodiruju, kao da nekome šaljete poljubac. Izdahnite kroz stisnute usne. Uzdah traje
8. Recept za čaj
Nekoliko suvih listova lovora prelijte s 2,5 dl vode i kuvajte 10 minuta. Sklonite s šporeta, ostavite poklopljeno sat vremena i procedite. Kada se smlači dodajte jednu kašiku limunovog soka i jednu kašičicu meda.
Odricanje od odgovornosti: Sadržaj pružen na www.magicnobilje.com na temu koje se tiču zdravlja i ishrane ne sme se smatrati zamenom za profesionalni savet, dijagnozu ili tretman. Uvek se obratite kvalifikovanim stručnjacima za bilo kakve nedoumice koje imate u vezi sa zdravljem i medicinskim stanjima.
Foto: brizmaker / gettyimages.com