Depresija: Virtuelna stvarnost može pomoći u poboljšanju mentalnog zdravlja

by | 13.05.2024
Depresija: Virtuelna stvarnost može pomoći u poboljšanju mentalnog zdravlja

Nova studija istražuje upotrebu slušalica sa proširenom realnošću u lečenju pojedinih mentalnih stanja, kao što je depresija – dajući rezultate ekvivalentne trenutnoj telezdravstvenoj terapiji za ovu bolest.

Proširena stvarnost (KSR) podrazumeva korišćenje slušalica u sintetizovano okruženje virtuelne realnosti (VR) vida i zvuka.

Sadašnja studija je uporedila efikasnost jedne od trenutnih intervencija prve linije za veliki depresivni poremećaj (MDD), terapije aktivacije ponašanja, sa proširenom verzijom koja je poboljšana stvarnošću koju studija naziva „KSR-BA“.

Istraživači sugerišu da KSR-BA terapija može ponuditi ugodniji tretman, ohrabrujući tako pacijente da ga i dalje primaju.

Depresija i virtuelna realnost

Primarna mera korišćena u studiji bili su rezultati učesnika u njihovim odgovorima na upitnik o zdravlju pacijenata (PHK-9) sproveden putem telefona. Viši rezultati PHK-9 ukazivali su na teži MDD.

Studija je uključivala 26 učesnika koji su nasumično raspoređeni da primaju ili 3-nedeljni kurs od 4 sesije terapije bihevioralne aktivacije, ili u grupu koja je primala slično konfigurisane sesije KSR-BA terapije. Učesnici KSR-BA bili su opremljeni slušalicama za virtuelnu stvarnost Meta Kuest 2.

Prosečna starost učesnika bila je 50,3 godine, plus ili minus 17 godina. Od toga, 73% su bile žene, 23% muškarci i 4% nebinarni ili trećeg pola.

Obe grupe su pokazale slično i statistički značajno smanjenje svojih PHK-9 rezultata, kao i težine simptoma depresije, između početka i kraja ispitivanja.

Među KSR-BA grupom, rezultati PHK-9 su pali čak i pre prve sesije, što ukazuje na pozitivna osećanja u vezi sa predstojećim ispitivanjem i placebo efekat.

Depresija: Virtuelna stvarnost može pomoći

Za pojedince sa MDD-om koji su zainteresovani za novu tehnologiju, KSR-BA terapija može predstavljati terapeutski sadržaj u privlačnom okruženju.

Kliničari bi mogli da koriste KSR kao alat za lečenje kako bi motivisali klijente da aktivno učestvuju u svom psihoterapijskom tretmanu ispunjavanjem ‘domaćeg zadatka’ koji je nov, zabavan i pristupačan. Ovi rezultati ukazuju na to da KSR može pomoći u destigmatizaciji mentalnog zdravlja i smanjenju barijera pojedincima koji traže negu.

Psihijatri kažu da kada su u pitanju mentalni poremećaji, kombinacija različitih intervencija ima veće šanse da omogući pacijentu da se nosi sa svojim poremećajima umesto jedne. To je prvenstveno zato što su ljudska bića složena i teško je pronaći jednu intervenciju koja odgovara svima. Ističu da je važno da se kreće sa oprezom i da se pacijentu pruži prilika da koristi više vrsta tretmana kako bi pronašao najbolje radi za njih.

Virtuelna stvarnost može pomoći u lečenju drugih mentalnih tegoba

Ohrabrujuće je i to što bilo je prethodnih istraživanja u vezi sa upotrebom VR za osobe sa posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP). U ovim studijama, scene i epizode ​​koje su imale traumatičan uticaj na veterana simuliraju se u VR-u u kontrolisanijem okruženju. Ovo [obezbeđuje] izloženost veteranu događaju koji stvara traumu, ali [takođe] da se oseća više nadležnim, jer mogu da zaustave VR u svakom trenutku.

gorodenkoff / gettyimages.com