10.12.2024
Retinol donosi brojne benefite za mladost i lepotu ukoliko se pravilno dozira. Kao sigurniji način postoje prirodne alternative koje nemaju neželjne efekte
Ne može se poreći da u svetu sastojaka za negu kože retinoidi dominiraju. Ova grupa derivata vitamina A – od kojih je retinol uveliko se koristi za negu lica jer donosi brojne benefite.
Retinol: Eliksir mladosti
Retinol smanjuje fine bore stimulišući proizvodnju kolagena i elastina, podstiču regeneraciju ćelije i smanjuju višak pigmentacije. Retinoidi se takođe koriste za lečenje akni, zahvaljujući njihovoj sposobnosti da pomognu u održavanju pore čistim i njihovom antiinflamatornom dejstvu.
Za neke ljude, međutim, sve ove prednosti mogu imati neke ozbiljne nedostatke. Naime, retinol može da ima i negativne efekte kao što su crvenilo i iritacija kože ukoliko se nanosi prevelika količina. Dobra vest je da imate druge opcije: prirodne alternative retinolu.
Retinol: Prirodne alternative
Bakučiol
Bakučiol je možda najpoznatija i dobro proučavana alternativa retinolu. Potiče iz listova i semena biljke Psoralea corilifolia. Iako nije derivat vitamina A, funkcioniše na isti način kao retinol kada je u pitanju stimulacija proizvodnje kolagena i elastina, primećuje. Bakučiol je bogata antioksidansima i ima antiinflamatorne efekte. Glavna prednost bakučiola u odnosu na retinol je ta što je pogodniji za osetljive tipove kože.
Ulje od šipka
Ovo ulje (divlja ruža) sadrži male količine retinoične kiseline. Naime, retinol se mora pretvoriti u retinoičnu kiselinu u koži kako bi postigao efekat. Ovo ulje je odlično za regeneraciju kože, povećanje proizvodnje kolagena i vraćanje sjaj koži.
Rambutan
Rambutan je tropsko voće koje sadrži retinol. Bogat je antioksidansima koji mogu da smanje starenje kože neutrališući slobodne radikale, štiteći kožu od oksidativnog oštećenja i smanjujući upalu i uništavanje kolagena i elastičnog tkiva.
Ulje od semena šargarepe
Dobijeno od semena divlje šargarepe, ovo ulje je bogato beta-karotenom, prekursorom vitamina A za koji istraživanja pokazuju da može pomoći u regeneraciji ćelija. Pored toga, bogato je i antioksidansima (vitamini C i E, kao i vitamin A, koji se u koži može pretvoriti u retinol) i koristi se za podmlađivanje kože.
Ulje vučjeg trna
Ovo ulje se često koristi u nezi kože, uglavnom zbog, opet, visoke koncentracije antioksidanata, uključujući karotene, vitamine E i C i flavonoide. Takođe je bogato esencijalnim masnim kiselinama, što ga čini izuzetno hranljivim sastojkom. d 07
Azelaična kiselina
Nalazi se u žitaricama kao što je pšenica, ječam i raž, a takođe se prirodno stvara na našoj koži pomoću gljivica koji su deo naše normalne kožne flore. Na primer, azelainska kiselina je takođe izabrani sastojak za borbu protiv akni: Ubija bakterije koje inficiraju pore, smanjuje upalu i crvenilo, eksfolira i smanjuje proizvodnju keratina, prirodne supstance koja može dovesti do začepljenja pore.
Niacinamid
Ovo se malo razlikuje od ostalih sastojaka na ovoj listi, jer nije sastojak biljnog porekla, već oblik vitamina B-3. Niacinamid nudi mnoge od istih prednosti kao i retinol, odnosno smanjenje upale, povećanje proizvodnje kolagena, lečenje akni i smanjenje neželjene ili viška hiperpigmentacije.
Dok retinol može da isuši kožu, niacinamid pomaže u održavanju hidratacije kože. Iz tog razloga je dobar izbor za sve tipove kože i ponekad se čak kombinuje sa retinolom u određenim formulacijama.
Odricanje od odgovornosti: Sadržaj pružen na www.magicnobilje.com na temu koje se tiču zdravlja i ishrane ne sme se smatrati zamenom za profesionalni savet, dijagnozu ili tretman. Uvek se obratite kvalifikovanim stručnjacima za bilo kakve nedoumice koje imate u vezi sa zdravljem i medicinskim stanjima.
Anna Gorbacheva / gettyimages.com