Narodni recepti: Efikasni prirodni tretmani protiv alkoholizma i mamurluka

by | 18.04.2024
Narodni recepti: Efikasni prirodni tretmani protiv alkoholizma i mamurluka

Ljudi retko povezuju alkoholizam sa uobičajenom bolešću. Ali lekari su došli do zaključka da je ovo prava hronična bolest. U borbi protiv alkoholizma mogu da pomognu i pojedine lekovite biljke. 

Sve može da počne malim gozbama i pićem sa prijateljima vikendom. Razvoj ove štetne navike počinje kada osoba jednostavno ne može bez alkohola. Osobe koje pate od alkoholizma se dele na 2 tipa: prvi, zabavljajući se, unose raznolikost u svoj život, dok drugi oslobađaju stresa uz pomoć alkohola.

Borba protiv alkoholizma

Alkoholizam se prepoznaje po sledećim znacima: čovek psihički i fizički zavisi od alkohola degradirajući na svim nivoima. Pored toga funkcionisanje unutrašnjih organa i metabolički procesi su poremećeni.

Uz produženu upotrebu jakih alkoholnih pića, razvijaju se alkoholne psihoze, koje u većini slučajeva dovode do delirium tremensa.

Biljem protiv alkoholizma

Fitoterapeuti tvrde da je potrebno samo dve nedelje da se postigne averzija prema jakim alkoholnim pićima. Tokom tretmana potrebno je piti dva puta dnevno ohlađenu dekociju (kuva se oko 15 minuta) cveća kantariona. Tokom ovog perioda, pacijent više ne privlači alkohol.

Prvi recept: Uzmite neoljušteni zob i napunite polovinu šerpe od 3 litre. Preliti hladnom vodom i kuvati 30 minuta. Ohladiti, procediti i dodati 100 g nevena. Dobijenu smešu umotajte u ćebe i ostavite 12 sati, a zatim ponovo procediti. Pije se po 200 g tri puta dnevno, dve nedelje. Ovaj napitak smanjuje želju za alkoholom.

Drugi recept: Uzeti pelin, kičicu i timijan u jednakim delovima. Tri kašike biljne mešavine preliti šoljom ključale vode, umotati i ostavite 2 sata. Pije se po jedna kašika četiri puta dnevno. Tok tretmana traje četiri meseca.

Lovorov list

Dostupan i jeftin asistent u borbi protiv ozbiljne bolesti. I ono što je lepo je da nema neželjenih efekata. U pola čaše vode dodajte 4 g lovorovog lista, kada proključa, smanjite vatru i pstavite da kuva 10 minuta.
Dobijenu tečnost procedite i dodajte u supe, žitarice i čajeve tokom dana.

Majčina dušica

Profesionalni kuvari znaju da ne bi trebalo da dodajete timijan u hranu ako planirate zabavu sa konzumiranjem alkohola. Iz tog razloga, biljka je uključena u većinu lekova za lečenje alkoholizma.

Važno: Ne treba preterivati sa dozom, inače može doći do nepredvidive reakcije tela. Ako se to dogodi, odmah pozovite hitnu pomoć.

Da biste napravili lek, potrebno vam je: suvu majčinu dušicu (15 g) prelijte sa pola litra čiste ključale vode, potom kuvajte na pari 15 minuta, ohladite i procedite. U dobijenu tečnost sipajte vodu do prvobitne zapremine. Pije se 50 g pre jela jednom dnevno.

Čajevi protiv mamurluka

Ništa manje opasno za alkoholizam je mamurluk. Postoji nekoliko recepata za ublažavanje nelagodnosti:

Pomešajte šišarke hmelja i nane (1:1). Kašičicu smeše i sipajte ključalu vodu (1 šolja). Čaj treba piti neposredno pre uzimanja alkohola.

Popijte crni i zeleni čaj sa kripkom limuna. Veruje se da ovaj napitak čuva od toga da se se brzo napijete, a osim toga pomaže i u ublžavanju mamurluka.

Voda od limuna,  tinktura od nane i goveđi bujon – sve ove tečnosti će vam pomoći da se lakše nosite sa neprijatnim senzacijama povezanim sa mamurlukom ujutru.

Sonja Rachbauer / gettyimages.com