Pobedite vrućinu voćem i čajevima: Osvežite telo i sačuvajte zdravlje

by | 16.07.2024
Pobedite vrućinu voćem i čajevima: Osvežite telo i sačuvajte zdravlje

Kada sunce upeče, asfalt se usija, mrsko vam je da uđete u gradski prevoz, najgore što možete da uradite je da jedete hranu od koje će vam biti još toplije. Zato, pobedite vrućinu voćem.

Činjenica je da je ovih dana toplotni talas zahvatio skoro ceo svet. Važno je skloniti se sa vrućine, ne izlaziti napolje kada je najjanče sunce. Pijte dovoljno tečnosti, ali jedite i hranu koja će vam pomoći da lakše podnesete ove vrele dane.

Koju hranu treba jesti po vrućini?

Po kineskoj medicini i ajurvedi kada je vruće obroci bi trebalo da se sastoje od sledećih namirnica:

  • Voće: jagode, jabuke, kruške, breskve i šljive; još veći rashlađujući efekat ima tropsko ili južno voće kao što je limun, pomorandža i banana.
  • Povrće: dinja, brokoli, karfiol, zelena salata, krastavac, tikvice, paprike babure, rotkvice i rotkve i repa.
  • Žitarice: kukuruz i klice žitarica.
  • Gljive: Sve vrste.
  • Začini: Ljuta hrana povećava znojenje tela, pa se telo hladi isparavanjem. Ona takođe izaziva aktiviranje hormona iz klase endorfina (tzv. hormoni sreće), od kojih vam postaje prijatno, pa zaboravljate na dosadnu vrućinu.

Pobedite vrućinu: Čajevi umesto vode

Prema kineskoj medicini, ako pijemo previše vode leti pokušavajući da se rashladimo (što se ponekad čini gotovo automatski), to može dovesti do tzv. „trovanja vodom“, tj. suviše velikog gubitka minerala usled unošenja tečnosti.

Zato umesto prevelike količine vode, preporučujuje se čaj. Ova mešavina je izuzetno ukusna i efikasna u borbi protiv vrućine.

Sastojci:

  • 1 kašika šipka (nadoknađuje tečnost)
  • 1 kašika hibiskusa (drži pore pod kontrolom, pomaže da se smanji znojenje)
  • ¼ kašičice đumbira (vraća porama i koži sposobnost prilagođavanja)
  • 1 kašika matičnjaka (opušta mišiće, pore, izuzetno dobar za krvne sudove)
  • 2-3 kesice rooibos čaja (razređuje limfu i pomaže čišćenju organizma)
  • 3 dl soka od ribizle, borovnice, kupine ili višanja (predupređuje dehidraciju)

Priprema: Skuvajte pola litra zelenog čaja. Potom preostalne čajne mešavine i đumbir prelijte sa 4l vrele vode, poklopite i ostaviti da stoji 20 minuta. Procedite i u ovu čajnu mešavinu pomešajte za zelenim čajem i sokom. Možete zasladiti sa 2-3 kašike meda, po želji.  Ovaj napitak se ne pije hladan, već treba da je na sobnoj temperaturi.

Čaj od ječma

Čaj od ječma takođe može da vas rashladi. Ječam propržiti, samleti, i skuvati čaj. U japanskim restoranima gosta obično prvo posluže čajem od ječma, koji se pije topao ili mlak.

Gorka kafa može da pomogne

Kineska medicina savetuje da jedna hladna gorka kafa može pomoći kod izuzetno jakih reakcija na toplotu kao što su vrtoglavice, napad migrene, krvarenje iz nosa, mučnina sa željom za povraćanjem, iznenadna malaksalost i slabost u nogama. Naravno, reč je samo o jednoj šoljici dnevno. Naime, ispijanje kafe po vrućini se ne preporučuje zbog dehidratacije.

PhotoIris2021 / gettyimages.com