Dinja topi kilograme, jača srce i ima nizak glikemijski indeks

by | 22.07.2024
Dinja topi kilograme, jača srce i ima nizak glikemijski indeks

Sezonu dinja biste svakako bi trebalo iskoristiti. Sadrži karotenoide, folate bez kojih nema normalnog razvoja naših ćelija, vlakana i fitonutrijenate, a ima i nizak glikemijski indeks.

Dinja je zdrava i jedan od najboljih izbora za vrele letnje dane, ne samo u kriškama, već i kao baza za osvežavajuće sokove, frapee, i kao dodatak egzotičnim i ukusnim brusketima, uz kombinaciju sa nekim slanim namirnicama, poput pršute.
Postoji više vrsta dinje, a kod nas su najzastupljenije one koje imaju narandžastu ili žutu unutrašnjost, kao i zelena, koja je nešto manja i poznata kao ananas-dinja.

Zašto je dinja dobra za zdravlje?

Dinja sadrži izuzetno malo kalorija i masti, a njen plod sadrži 95 odsto vode, 1 procenat belančevina, 5,5 odsto šećera, 1 g biljnih vlakana, limunsku kiselinu… Bogata je vitaminima kao što je karotena, vitamin B i vitamin C, a od minerala sadrži fosfor, kalcijum, magnezijum, kalijum, gvožđe, cink…

Članak se nastavlja posle reklama

Dinja za mršavljenje

Jedna dinja srednje veličine sadrži 275 kalorija. Prema tome biste bez straha za doručak mogli pojesti čak 2 cele dinje. Ako doručkujete dinju, kalorijska vrednost će biti kao da ste pojeli 2 kuvana jaja i 2 kriške tosta od celovitih žitarica. Jedna dinja sadrži oko 7.3 grama vlakana, što je oko četvrtine od preporučene dnevne doze. Ali, vlakna nisu jedino što će vas zasititi.

Čovekovo telo je dizajnirano tako da traži hranu dok god ne zadovolji telesnu potrebu za osnovnim hranjivim materijama. Nju ćete vrlo lako zadovoljiti konzumacijom dinje –  telo tada prima signal da je dobilo sve što mu je potrebno i konačno se osećate sitim. A to će vam pomoći u mršavljenju.
Kako biste dodatno ubrzali rad probavnog sistema i sprečili opstipaciju, dinju jedite na prazan želudac, s nekim drugim voćem koje se sporije razgrađuje. Odličan izbor su orašasti plodovi, kojima treba oko 4 sata da se razgrade.

Članak se nastavlja posle reklama

Za bolji vid i zdravlje očiju

Dinja sadrži karotenoide – antioksidante koji pomažu u održavanju zdrave funkcije oka, i folate bez kojih nema normalnog razvoja naših ćelija. Ako svakodnevno konzumirate dinju, to može da utiče na vaš bolji vid. Vitamin C, zeaksantin i karotenoidi iz nje poboljšavaju vid i smanjuju rizik od katarakte i makularne degeneracije.

Članak se nastavlja posle reklama

Sprečava dehidrataciju

Zbog visokog sadržaja i vode i elektrolita, dinja dobro uravnotežava njihov međusobni odnos. Zaslužnaje za bolju hidrataciju tela, što posebno leti utiče i na zadržavanje neophodnih eletrolita u organizmu.

Dobro reguliše nivo šećera u krvi

Dinja može da pomogne u pravilnom upravljanju dijabetesom jer ima nizak glikemijski indeks: 4 (četiri). Nisko glikemijsko opterećenje znači i sprečavanje skoka šećera u krvi, stoga se preporučuje kao redovan deo ishrane osoba sa dijabetesom. U dinji ima i dosta vlakana i fitonutrijenata, a ima i nizak glikemijski indeks.

Zdravije srce i bolji pritisak

Sve dinje su prepune kalijuma koji pomaže opuštanju krvnih sudova i snižavanju krvnog pritiska. Ovo je veoma važno dok traju visoke temperature budući da su srčani bolesnici i osobe sa visokim pritiskom u posebnom riziku. Bogatstvo u količini vitamina C nosi brojne koristi za naše zdravlje, posebno u smislu jačanja imuniteta, a visok nivo kalijuma u dinji važan je za pravilan rad srca. Dinja sadrži čak tri puta više kalijuma nego lubenica.

Folati štite i od teških bolesti

Studije su pokazale značajnu ulogu ovih jedinjenja u prevenciji raka, kao i korist kada se daje u ranim fazama raka. Potrebno je još istraživanja kako bi se značajnije potvrdili antikancerogeni potencijali dinje. Takođe, ima indicija da konzumiranje dinje usporava napredovanje artritisa i smanjuje rizik od pojave astme.

Članak se nastavlja posle reklama

gzorgz / gettyimages.com