Ako se javi bol i osećaj težine u želucu, jedite ovu hranu!
Ako osećate bol i osećaj težine u želucu, prvi izbor su fermentisani mlečni proizvodi i bareno povrće. Mlečna kiselina podstiče stvaranje zdrave ba...
Otkrijte šta vam telo poručuje i kako da eliminišete ovaj simptom
Da li ste se ikada osetili da se trzate dok tonete u san jer ste imali osećaj kao skočiti sa visoke planine ili visoke zgrade dok tonete ? To znači da ste definitivno imali hipnički trzaj. Ukoliko vam se to često dešava, uputićemo vas kako da rešite problem.
Hipnički trzaj je snažna, iznenadna i kratka kontrakcija tela koja se javlja kada tonete u san ili zaspite i to može da vas probudi. Najčešće se javlja tokom prelaznog perioda između sna i budnosti.
Hipnički trzaji se naziva i hipnagogički mioklonus. Pojam mioklonus znači nehotično trzanje mišića, poput štucanja. Iako nije sasvim jasno zašto se javljaju ovi trzaji, smatra se da postoji nekoliko faktora koji ih izazivaju.
Neki od mogućih uzroka hipničnog trzaja uključuju:
Pored toga, smatra se da i evolucija ima uticaja. Neka istraživanja sugerišu da poreklo hipničkog trzaja seže do naših predaka. Svrha ovog trzaja je bila da im pomogne prilagode svoje položaje spavanja kako bi sprečili pad s drveta ili izbegli povrede tokom spavanja.
Hipnički trzaj nije poremećaj – to je prirodna pojava koja je vrlo česta. Dakle, simptomi povezani sa njim takođe ne zabrinjavaju, jedino što mogu da poremete san i kvalitet spavanja.
Ukoliko vam ovo stanje otežava da zaspite, možete pokušati da ga rešite prateći ove jednostavne savete:
Sipajte u aroma difuzor vodu i dodajte tri kapi esencijalnog ulja lavande. Udišite aromu difuzora nekoliko minuta pre spavanja. Ulje lavande ima umirujuća svojstva koja mogu da ublaže simprome anksioznosti i stresa.
Određeni nedostaci vitamina, poput onih vitamina B12 i D3, mogu da povećaju rizik od razvoja hipničkih trzaja. Vitamin D3 povećava apsorpciju kalcijuma u crevima, čime se sprečava njegov nedostatak, što se često primećuje kod osoba koje imaju ove trzaje.
Takođe je utvrđeno da poboljšanje nedostatka vitamina B12 može da uzrokuje ove simptome. Namirnice bogate vitaminima D3 i B12 uključuju masnu ribu, tunjevinu, sir, žumanca, živinu i mleko.
Poznato je da kofein deluje kao stimulans. Povećava intenzitet hipničkih trzaja i takođe može pogoršati simptome stresa i anksioznosti.. Zbog toga je najbolje izbegavati napitke koji sadrže kofein.
Poznato je da alkohol povećava simptome stresa i anksioznosti, što zauzvrat povećava rizik od razvoja hipničkih trzaja. Zato je najbolje izbegavati konzumaciju alkohola, posebno kasnije uveče.
Topla kupka pre spavanja priprema vas za dobar san opuštajući sve mišiće tela.
Korišćenje ovih uređaja neposredno pre spavanja postalo je deo naše rutine. Upotreba bilo kog elektronskog uređaja poput televizije, laptopa, pametnog telefona ili čak tableta potiskuje oslobađanje hormona melatonina koji izaziva san. Ovo ne samo da utiče na vaše obrasce spavanja, već vas dovodi i u mnogo veći rizik da dobijete te hipničke trzaje.
Magnezijuma takođe može ublažiti ove simptome. Ovaj mineral sprečava grčeve u mišićima i opušta mišiće. Namirnice bogate magnezijumom uključuju zeleno lisnato povrće, ribu, orašaste plodove i voće kao što su smokve i avokado.
Foto: demaerre / gettyimages.com