Tajlandska masaža: Balansiranje duha i tela kroz četiri elementa
Tajlandska masaža može doneti brojne koristi, kako fizičke tako i psihičke. Primeri za to su poboljšanje pokretljivosti zglobova i oslobađanje od stresa.
Tradicionalna azijska medicina postoji hiljadama godina, kao mera prevencije i lečenja raznih bolesti. Bez sumnje, najpopularnija je kineska, ali i tajlandski ima dobro poznate prakse, a najrasprostranjenija je tradicionalna tajlandska masaža.
Šta je tajlandska masaža?
Tajlandska masaža je vrsta masaže koja nastoji, pritiskom i istezanjem u različitim delovima tela, da stimuliše energiju tela. Što bi zauzvrat donelo osećaj fizičkog i mentalnog blagostanja primaocu.
Na Tajlandu je poznato kao „drevni isceljujući pritisaa“. Ova tradicionalna medicina smatra da postoje četiri osnovna elementa u telu, koji regulišu njegove različite funkcije:
- Zemlja: Sve što je čvrsto, kao što su kosti i mišići.
- Voda: To su sekreti i druge telesne tečnosti.
- Vazduh: Ima veze sa disanjem, cirkulacijom i raspoloženjem.
- Vatra: Povezana sa varenjem, seksualnošću i metabolizmom.
Funkcija tajlandske masaže bila bi da povrati pravilno funkcionisanje ovih elemenata i uspostavi ravnotežu u telu, za bolji kvalitet života.
Činjenica je da se ova tehnika prenosila sa generacije na generaciju i da je i danas veoma važna. Pored toga, predstavlja reprezentaciju tajlandske kulture u svetu, toliko da ju je Unesko uvrstio, 2019. godine, na listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Tajlandska masaža i njene zdravstvene prednosti
Među prednostima masaže, a posebno tradicionalne tajlandske, je osećaj mira, ravnoteže i blagostanja koji osoba oseća nakon tretmana. Još jedan od njih je da može pomoći u lečenju bolova u donjem delu leđa.
U stvari, istraživanja na Univerzitetu Andres Bello u Čileu sugerišu da je efikasan u smanjenju percepcije i intenziteta bola u donjem delu leđa, smatrajući ga dobrom alternativom za komplementarno lečenje. Isto tako, više prednosti se pripisuje tajlandskoj masaži (tradicionalno), kao što su sledeće:
- Smiruje napetost
- Poboljšava varenje
- Povećava koncentraciju
- Smanjuje stres i umor
- Poboljšava kvalitet sna
- Jača imuni sistem
- Povećava mišićni tonus i elastičnost
- Poboljšava pokretljivost zglobova
Kako se praktikuje ova masaža?
Prva stvar je da se vežba na prostirci ili prostirci na podu, radi veće udobnosti i terapeuta i primaoca, jer na taj način mogu da rade veći opseg pokreta. Za razliku od drugih vrsta, na primer kao ajurvedska masaža gde se koristi ulja, tokom tajlandske masaže osoba je u udobnoj odeći.
Terapeut će početi sa pritiskom dlanovima, iz predela stopala, a zatim pomerati telo naviše i vraćati se, uvek ritmičnim pokretima. Takođe radi istezanje ili balansiranje, kao i položaje koji su veoma slični onima iz hatha joge, ali sa tom razlikom što klijent neće morati da koristi bilo kakvu vrstu sile. Iz tog razloga, neki to nazivaju jogom lenjih.
Što se tiče učestalosti kojom to treba da se radi, idealno je nedeljno. U stara vremena čak su to radili nekoliko puta nedeljno; ali trenutno, zbog vremena i budžeta, frekvencija između jednog i drugog je malo duža.
Kontraindikacije
Iako je tačno da je tajlandska masaža za mnoge bezbedna, postoje i slučajevi u kojima je nije preporučljivo izvoditi. Postoje oni koji imaju patologije i medicinska stanja, koja masaža može pogoršati ili ometati, kao što su:
- Groznica
- Trudnoća
- Osteoporoza
- Hernija diskova
- Nezaceljene rane
- Hipertenzija ili hipotenzija
- Infekcije i kožne bolesti
- Kardiovaskularne i cirkulatorne bolesti
- Ljudi koji imaju aktivnu vrstu raka
- Oni koji su nedavno pretrpeli prelome
Isto tako, tajlandska masaža može imati neželjene efekte nakon primene. Generalno, oni ne traju dugo, ali ako su akutni ili produženi, trebalo bi da se obratite lekaru što je pre moguće. Među njima su: bol u mišićima, sećaj mučnine ili vrtoglavice, povećana želja za mokrenjem.