POST NIJE UVEK LEKOVIT
Tijana Mladenović, nutricionista i sertifikovani specijalista za naprednu sportsku ishranu savetuje zašto je dobro da jedete kiseli kupus, pasulj i...
Živimo u društvu u kojem su gojazne osobe neprihvaćene, prokažene i diskriminisane, u kojem se o poremećajima ishrane veoma malo govori, a toliko žena vodi borbu sa njim. Osobe sa poremećajem ishrane gotovo niko ne može da razume, osim osoba koje su bile u istoj situaciji. Ljudi nemaju svest o težini poremećaja ishrane i da osobama treba pomoći. Zato sam ustala i javno iznela svoju priču, da osobe sa istim problemom kao što sam imala i ja nisu same i nije sramota nositi taj teret. Žene koje me prate na Instagramu i koje mi se javljaju, uvek kažu da su od mene dobile saosećanje, razumevanje i podršku jer od svoje okoline je ne dobijaju, kao što nisam ni ja. Apelujem na nutricioniste, savetnike u ishrani, trenere da imaju više sluha i saosećanja za svoje pacijente – priča Aleksandra Marić (36), hrabra žena koja je uspela da prevaziđe brojne prepreke i strahove i javno progovori o svom problemu.
Šta je bio uzrok viška kilograma koji ste imali?
– Pored usporenog rada štitaste žlezde, insulinske rezistencije i hormonske neravnoteže, uzrok ekstremnog viška kilograma je poremećaj ishrane, prejedanje (emocionalno), a kao posledica javila se gojaznost. Generator prejedanja i gojaznosti leži u psihičkom stanju osobe koja od njih pati. Poremećaji ishrane su teške psihičke bolesti i nemaju veze sa hranom – hrana se zloupotrebljava kako bi se ugušile negativne emocije i stres. Epizode prejedanje su se učestalo ponavljale, u početku jednom do dva puta nedeljno, pa sve češće, do svakodnevno. Količina hrane koju sam unosila bila je i do deset puta veća od dnevnih potreba. Nakon svake epizode prejedanja javljao bi se osećaj krivice, stida, srama, gađenja i mržnje prema sebi. Emocionalno prejedanje je za mene najgori oblik samokažnjavanja. Bila sam dugogodišnji zavisnik od hrane.
Pročitajte više u 197. broju časopisa Magično bilje