Koja je veza između naglog povećanja telesne težine i poremećaja bubrega?
Fokalna segmentna glomeruloskleroza (FSGS) ukazuje poremećaja bubrega, a jedan od simptoma je, između ostalog i naglo povećanje težine. Fokalna ...
Dijete uglavnom isključuju određene grupe namirnica, što lično ne podržavam. Moj savet je unošenje svih sedam grupa namirnica, raznovrsna i izbalansirana ishrana. Na taj način telu pružamo sve što mu je potrebno i nema gladovanja. Zdravim stilom života i usvajanjem dobrih prehrambenih navika jedino je moguće trajno održati željenu telesnu masu u svim dobima. Ne odričemo se omiljene hrane, odričemo se navika koje nam ne služe i stičemo nove koje ’’rade za nas’’.
Šta prvo kažete nekome ko dođe kod Vas na konsultacije sa značajnim viškom kilograma?
– Moj prvi zadatak je da slušam. Sagledam pacijanta u celosti, čujem ono što govori i saznam više o njegovim emocijama, željama, navikama. Ne govorim svakome istu stvar, jer nisu ni razlozi dolaska pacijenata uvek isti. Moje je da budem podrška i savetnik na putu usvajanja zdravih navika po zdravlje, bilo da se radi o nekome ko želi da smrša, dobije kilograme, ili reši neki drugi zdravstveni problem.
Koje su najvažnije preporuke koje važe za sve? Koje namirnice treba da izbegavamo u kombinaciji?
– Najviše goji prerađena hrana, testenine, pasta, lisnato testo, suhomesnati proizvodi, masni sirni namazi, biljna mleka, konditorski proizvodi, punomasne čokolade, gazirana pića, alkohol i drugo. Nijedna namirnica ne sadrži sve potrebne nutritivne elemente. Kombinovanjem osnovnih nutrijenata: proteina, ugljenih hidrata, masti i oligoelemenata, organizam dobija sve hranljive materije. Treba izbegavati kombinovanje: mleka i kafe, proteina u jednom obroku (jaja + suhomesnati proizvodi, jaja + mlečni proizvodi, sir + jaja..), skrobnih namirnica, kao i namirnica sa visokim GI (hleb i pirinač, krompir i pirinač, meso, šargarepu i pečurke i dr.)
Da li je ujutru neophodno prvo popiti vodu?
– Ujutru je krv najgušća, posebno kod ljudi koji ne unose dovoljno tečnosti u toku dana. Uvek savetujem da dan započnemo čišćenjem, to može biti ili neki čaj, ceđen sok ili napitak. Voda čini 70% našeg tela, neophodna je za metabolizam i normalne fiziološke funkcije (omogućava izbacivanje toksina, hrani ćelije, hidrira kožu, održava normalnu telesnu temperaturu i pritisak).
Koje namirnice ne prijaju određenim organima? Čime ih zameniti, naročito ako pripadaju grupi zdravih?
– Zdrave namirnice prijaju zdravom telu u normalnim količinama. Ni u čemu ne treba preterivati, jer šta god da uzmete u prevelikim količinama, na neki način postaje otrov. Ako pijete previše vode ni to nije dobro. Ključ je u umerenosti. Na ovo pitanje je moguće dati odgovor tek nakon detaljne analize pacijentovog zdravstvenog stanja.
Koja je razlika između gladi i žudnje za hranom?
– Postoje različiti tipovi gladi. Prva je fiziološka glad koja se razvija postepeno, obično četiri sata nakon prethodnog obroka i možemo je neko vreme trpeti. Ona predstavlja stvarnu potrebu za hranom. Javlja se osećaj praznog želuca i, ukoliko se hrana ne unese, može doći do pada šećera, slabosti, poremećaja fokusa i umora. Druga je emocionalna glad koja dolazi iznenada i moramo je utoliti odmah. Ona nas tera da posegnemo za određenom namirnicom, najčešće masnom ili slatkom, a ovaj tip gladi najčešće dovodi do poremećaja u ishrani. Treći tip gladi je glad iz navike – navikli smo da jedemo ispred televizora dok gledamo omiljen film, iako u tom trenutku verovatno nismo gladni. Najvažnije je svesno prepoznati da li ste zaista gladni ili želite da zadovoljite potrebu za nečim drugim. Osnovna razlika između ova tri tipa gladi je ta što mentalnom snagom ne možemo uticati na fiziološku glad, ali možemo na emocionalnu i glad iz navike.
Koje ključne promene u ishrani treba da naprave dijabetičari?
– U zavisnosti od tipa dijabetesa, individualan jelovnik se razlikuje za svakog pacijenta. Niz promena se desi kada pacijent počne da se hrani zdravo – smanjuju se masne ćelije, nestaju bolovi u zglobovima, bolje se spava, reguliše se krvni pritisak, smanjuju se holesterol i trigiliceridi, najvažnije kod pacijenata sa dijabetesom – nivo glukoze se održava u normali, jer kada se hranimo zdravo, telo je osetljivije na insulin, što omogućava bolju kontrolu i stabilizaciju nivoa šećera u krvi. Jedna od prvih navika koje pacijenti sa dijabetesom usvoje je ta da ne preskaču doručak, kao i da imaju pravilan razmak između obroka i da pravilno kombinuju namirnice.
Kojim namirnicama se boriti protiv depresije?
– Moja preporuka je da započnete dan zelenim čajem, jer je odličan antioksidant i sadrži amino-kiselinu teanin, koja antidepresivno deluje. U plan ishrane treba dodati što više namirnica koje sadrže omega 3 masne kiseline – ribu, orašaste plodove (posebno orahe), jer one smanjuju simptome depresije i pozitivno utiču na mentalne funkcije čoveka. Redovno konzumirajte namirnice koje su bogate cinkom, kalcijumom i vitaminom E – semenke, pšenične klice, mlečne proizvode, integralne žitarice, avokado i spanać. Trudite se da konzumirate dovoljno tečnosti kako bi vaše telo bilo zdravo i hidrirano. Izbegavajte slatkiše, prerađene industrijeske proizvode, proste ugljene hidrate i sokove.