07.11.2024
Natokinaza rastvara fibrin četiri puta efikasnije od plazmina. Ovako snažan efekat se postiže uz pomoć nekoliko mehanizama koji deluju zajedno i rezultiraju snažnom fibronolizom.
Poznato je da azijska populacija, posebno stanovnici Japana, imaju nižu stopu kardiovaskularne smrtnosti u odnosu na ostatak svetske populacije. Moguće objašnjenje za njihovu dugovečnost i manji kardiovaskularni rizik može biti hrana koju redovno konzumiraju.
Njihova ishrana u velikoj meri zavisi od soje, koja se može fermentisati kao natto obrok. Natokinaza je otkrivena i izolovana iz nato 1987. Primećeno je da ovaj enzim efikasno rastvara fibrin, protein važan za stvaranje krvnih ugrušaka.
Šta je natokinaza?
Natokinaza je enzim ekstrahovan iz tradicionalne japanske hrane zvane nato, pripremljen fermentacijom kuvanog zrna soje od strane bakterije Bacillus subtilis natto.
Natokinaza rastvara krvne ugruške procesom fibrinolize (rastvaranje fibrina). Dodatne prednosti uključuju snižavanje arterijskog krvnog pritiska, smanjenje ateroskleroze i inhibiranje agregacije trombocita. Zbog višestrukih korisnih kardiovaskularnih efekata, natokinaza se može koristiti u prevenciji i terapiji kardiovaskularnih bolesti.
Kako funkioniše natokinaza?
Oštećeni krvni sudovi pogoduju stvaranju krvnih ugrušaka, koji mogu blokirati protok krvi kroz određeni organ tela. Ako se formiraju mali krvni ugrušci, naše telo ima svoj sistem za njihovo rastvaranje.
Plazmin je glavni enzim odgovoran za razgradnju tako malih krvnih ugrušaka. Međutim, veći krvni ugrušci mogu blokirati protok krvi kroz srce ili mozak, uzrokujući srčani ili moždani udar.
U ovim situacijama je obavezno poboljšanje fibrinolize uz pomoć različitih lekova koji sprečavaju dalje stvaranje i rast krvnih ugrušaka.
Natokinaza rastvara fibrin četiri puta efikasnije od plazmina. Ovako snažan efekat se postiže uz pomoć nekoliko mehanizama koji deluju zajedno i rezultiraju snažnom fibronolizom.
Direktno rastvaranje fibrina
Fibrin je protein koji formira mrežu i stabilizuje krvni ugrušak. Natokinaza direktno rastvara fibrin, režući ga na manje molekule.
Povećava konverziju prourokinaze u urokinazu
Urokinaza je enzim normalno prisutan u ljudskom organizmu, koji pretvara plazminogen u njegov aktivni oblik plazmin. Dalje, plazmin rastvara fibrin, a natokinaza pojačava ovaj proces povećavajući konverziju prourokinaze u urokinazu.
Povećava aktivaciju tkivnog aktivatora plazminogena (tPA)
tPA normalno aktivira plazminogen i pretvara ga u njegov aktivni oblik plazmin. Plazmin zatim rastvara fibrinsku mrežu. Natokinaza dodatno aktivira tPA i intenzivira rastvaranje krvnih ugrušaka.
ORIGINALNI JAPANSKI PROIZVOD NATTOKINASE AND KEFIR
Natto je tradicionalna japanska hrana koja se koristi u ishrani više od 1000 godina. Tradicionalno, natto se koristio kod bolesti srca, umora i protiv bolesti beriberi koja je posledica nedostatka vitamina B1.
Laboratorijske studije sugeriraju da može razgraditi fibrin u krvi koji stvara ugruške ili uticati na neke faktore koji karakteriziraju Alchajmerovu bolest. Kefir omogućava bolju apsorpciju natokinaze.
Antihipertenzivni efekat
Natokinaza snižava sistolni i dijastolni krvni pritisak. Ovaj efekat se delimično može objasniti inhibicijom enzima koji konvertuje angiotenzin (ACE). U stvari, velika grupa lekova efikasnih u lečenju hipertenzije, deluje ovim mehanizmom (tzv. ACE inhibitori).
Antiaterosklerotski efekat
Mnoge kardiovaskularne bolesti su uzrokovane aterosklerozom. Tokom ovog procesa, masti, holesterol i druge supstance se akumuliraju u zidovima krvnih sudova, formirajući naslage koje se nazivaju plakovi.
Takvi aterosklerotski plakovi mogu progresivno sužavati lumen krvnih sudova. Natokinaza može smanjiti površinu aterosklerotskog plaka. Takođe, pokazalo se da natokinaza može smanjiti aterosklerozu u većoj meri nego terapija statinima (moćni lekovi za snižavanje lipida).
Antitrombocitni efekat
Natokinaza inhibira agregaciju trombocita, dodatno potiskujući stvaranje krvnih ugrušaka. Takođe je primećeno da natokinaza smanjuje agregaciju crvenih krvnih zrnaca i smanjuje viskozitet krvi.
Neuroprotektivni efekat
U eksperimentalnim uslovima primećen je neuroprotektivni efekat natokinaze. Pokazalo se da natokins može da razgradi drugu vrstu proteina, amiliodne fibrile, koji se talože u mozgu osoba sa Alchajmerovom bolešću. Takođe je primećeno da natokinaza može ograničiti područje akutnog moždanog udara i sačuvati okolno moždano tkivo.
Važno je napomenuti da se obavezno treba konsultovati s lekarom oko uzimanja natokinaze, naročito ako osoba već uzima određene terapije za razna medicinska stanja.