Ako se javi bol i osećaj težine u želucu, jedite ovu hranu!
Ako osećate bol i osećaj težine u želucu, prvi izbor su fermentisani mlečni proizvodi i bareno povrće. Mlečna kiselina podstiče stvaranje zdrave ba...
Zdrava ishrana je kamen temeljac dobrog zdravlja, ali to ne znači da je uvek izvodljivo
Zdrava ishrana dok ste daleko od kuće i u pokretu može predstavljati jedinstvene izazove. Saznajte kako da održite uravnotežen obrok i kada ste van kuće.
Da biste jeli zdravo, potrebno je da unosite različite hranljive materije iz pet grupa namirnica:
Da biste napravili zdrav tanjir, pokušajte da uparite hranu iz najmanje dve grupe namirnica. Polovinu tanjira napunite povrćem bez skroba kao što je spanać ili zelje. Zatim napunite jednu četvrtinu tanjira hranom bogatom proteinima, kao što su piletina, riba ili pasulj, u zavisnosti od vaših želja. Na kraju, preostalu četvrtinu tanjira napunite žitaricama poput pirinča ili kinoe.
Izbegavajte preskakanje obroka jer to može da dovede do prejedanja prilikom sledećeg obroka ili da u međuvremenu posegnete za nezdravim grickalicama. Možda će vam biti od pomoći da unapred planiranu hranu i da je imate spremnu kada ste u žurbi. Evo kako da se hranite zdravo kada ste u pokretu.
Ukoliko rano ujutru morate da idete, na primer na neki izlet, pripremite svoj obrok noć ranije. Obavezno sa sobom nosite i flašu vode kako biste ostali hidrirani.
Pre nego što krenete na put možete kod kuće da pripremite kesise s prethodno odmerenim sastojcima. Uveče ih samo pomešajte s jogurtom i ostavite u fižideru preko noći.
Takođe, proteinske ili energetske pločice mogu biti brzi zalogaj na izlazu ili na putu dok ne možete da sednete i pojedete obrok. Obavezno kupite pločice sa nižim sadržajem šećera i većim sadržajem proteina, vlakana i drugih hranljivih materija.
Naučite kako da održite zdravu ishranu i kada naručujete hranu u restoranu. Imajte na umu osnovne principe zdrave ishrane kada pravite svoje kombinacije obroka. Vodite računa o veličini porcija. Ne morate sve da pojedete, možete zamoliti da vam spakuju ostatak hrane.
Probajte od svega pomalo. Veličina porcije i pažljiva ishrana su važni da biste izbegli nelagodnost u stomaku koja dolazi sa jedenjem velike količine.
Foto: karandaev / gettyimages.com