01.11.2024
Hrana može da bude vaš moćan saveznik za bezbrižnu starost. One sadrže neophodne nutrijenete koje će vas činiti vitalnijim i uopšte unaprediti zdravlje.
Starenje nije moguće izbeći, ali se može znatno odložiti, odnosno tegobe koje su povezane sa starenjem. Između ostalog, vodite računa o tome šta jedete i da unostite ove potrebne nutrijente.
Hrana za bezbrižnu starost
Stručnjaci smatraju da su omega-3 masne kiseline, koenzim Q10 i kolagen moćna tri saveznika koja mogu da vam pomognu u očuvanju zdravlja. Hajde da razmotrimo svaki od njih, kao i prirodne izvore u kojima se nalaze.
1 Omega-3 masne kiseline za bezbrižnu starost
Omega-3 masne kiseline imaju važnu ulogu u funkcionisanju mozga i pravilnom rastu i razvoju organizma, ublažavaju upale, te sprečavaju kardiovaskularna i maligna oboljenja. Ako vam nedostaje omega-3 masnih kiselina, bićete umorni, loše raspoloženi, imaćete problem s cirkulacijom i pamćenjem, a koža će vam postati suva. Dokazano je i da pozitivno deluju na upale zglobova (reumatoidni artritis), tako što ublažavaju bol i jutarnju ukočenost.
Povećan unos omega-3 masnih kiselina preporučuje se i u slučaju povišenog nivoa
lošeg holesterola u krvi, depresije, anksioznosti, dijabetesa, artritisa, neplodnosti, Alchajmerove bolesti, makularne degeneracije i različitih upala.
Koje namirnice ih sadrže: Manjak omega-3 masnih kiselina izbeći ćete ako redovno jedete: sardine, tunjevinu, skušu, organski uzgajanu govedinu, čija i semenke susama, orahe
i organske mlečne proizvode.
2 Koenzim Q10 je naše gorivo
Pre svega, ovaj sastojak potpomaže pretvaranje hrane u energiju i neophodan je za
održavanje svih bioloških procesa u organizmu. Koenzim Q10 jača mišiće, daje snagu i
otpornost, ukratko – bez njega naš organizam ne može da funkcioniše. Koenzim Q10 je snažni antioksidans – štiti telo od slobodnih radikala koji uzrokuju prevremeno starenje, uništavaju zdrave ćelije i povećavaju rizik od raka.
Njegove količine u organizmu počinju da opadaju već nakon 35. godine života usled slabljenja rada jetre, loše ishrane, stresa, hroničnih bolesti, različitih infekcija, kao i uzimanja određenih lekova. Najveće potrebe za koenzimom Q10 ima naše srce, pa se i koristi kao pomoć u lečenju slabosti srca, aritmije, visokog krvnog pritiska, arterioskleroze i angine pektoris.
Koje namirnice ga sadrže: Koenzim Q10 nalazi se u crvenom mesu, sardinama, tunjevini,
skuši, orasima, susamu, spanaću, kikirikiju, brokoliju, integralnim žitaricama i maslinovom ulju.
3 Ništa bez kolagena
Bez kolagena nema mladosti i zdravlja budući da on štiti zglobove i kosti (učestvuje u formiranju vezivnog tkiva, tetiva ligamenata i kostiju), jača kožu, kosu i nokte, te čuva kardiovaskularni i probavni sistem.
Ako vas bole zglobovi, obavezno povećajte unos namirnica koje sadrže kolagen ili ga uzimajte u vidu suplemenata. Pojedine studije nedostatak kolagena povezuju sa sindromom iritabilnog kolona, Kronovom bolešću i ulceroznim kolitisom.
Starenje nije jedino što usporava proces proizvodnje ovog proteinskog jedinjenja. Među
„krivcima“ nalaze se i lupus, reumatoidni artritis, kao i preterano suncanje, pušenje… Treba
imati u vidu i to da sinteza kolagena nije moguća bez vitamina C, tako da ga treba unositi u
optimalnim kolicinama, stoga što cešce jedite paprike, kupusnjače i citruse.
Koje namirnice ga sadrže: Kolagen se nalazi u mesu (narocito u kožici u delovima uz
kosti), morskim plodovima, mlecnim proizvodima i jajima. Bar dva puta nedeljno jedite
domaću supu od kostiju ili uzimajte goveđi želatin u prahu, koji možete naći u prodavnicama
zdrave hrane.
Harbucks / gettyimages.com