RECEPT ZA DOMAĆE RUMENILO OD CVETNIH LATICA

by | 19.08.2023

Za ovo jednostavno domaće rumenilo potrebna su vam samo četiri sastojka

RECEPT ZA DOMAĆE RUMENILO OD CVETNIH LATICA

Da li ste ikada razmišljali to tome da napravite domaće rumenilo? Ono svkakako je dobra alternativa skupoj konkurenciji i može se prilagoditi potrebama kože.

Domaće rumenilo po vašoj meri

Ako ste tek počeli da pravite sopstvenu šminku, onda je ovaj recept za rumenilo savršena ideja. Možete da ga prilagođavate prema potrebama svoje kože. Malo ćemo vam pojasniti sastojke koji ulaze u ovo rumenilo.

Aru prah: To je glavni sastojak ovo rumenila. Ovaj prah je bele boje, bez ukusa a koristi se najčešće za zgušnjavanje čorbi, umaka i druge hrane. Potiče od biljke pod nazivom „arrowroot“ jer se nekada koristila za lečenje rana od otrovnih strela. Aru prah reguliše višak masnoće i vlage na koži te daje rumenili glatku i svilenkastu teksturu.

Pigmenti u prahu: Pigmenti koje odaberete zavisiće od vašeg ukusa. Počnete s ružičastim pigmentom kao osnovnom bojom. Zatim pomešajte druge boje koje odgovaraju vašem tonu kože.

Latice cveća: Latice su opcioni sastojak koji se može koristiti za boju i za zdravlje kože. Cvetovi ruže, hibiskusa, kamilice i lavande su popularni izbori jer pružaju prelepe boje i umiruju kožu.

Esencijalno ulje: Oni imaju mnoge blagodeti za kožu, a između ostalog i predivan miris. Za rumenilo je potrebno samo nekoliko kapi.

Kako se pravi domaće rumenilo

Osušene latice sameljite u električnom mlinu doj ne dobijete prah. Imajte na umu boju svog tena: žuto cveće je odlično za tople podtonove, a ljubičasto-ružičasto cveće je idealno za hladne.

U maloj posudi pomešajte aru prah i pigment. Podešavajte količinu pigmenta dok ne dobijete željenu boju, na primer počnete od ½ kašičice pigmenta. Zatim dodajte prah od latica.

Kada postignete idealnu nijansu, dodajte nekoliko kapi odabranog eteričnog ulja u suvu mešavinu. Dobro promešajte da razbijete sve grudvice. Sipajte rumenilo u malu staklenu teglicu s poklopcem. Čuvajte ga na hladnom i suvom mestu dalje od direktne sunčeve svetlosti i trebalo bi da traje do pola godine.

Ovo domaće rumenilo može da se stvrdne ukoliko se čuva u vlažnom okruženju, kao što je kupatilo. Ako se to dogodi, povremeno ga sameljite u čistom mlinu za kafu.

Izaberite broju prema tenu

Ako vaša koža ima zlatne ili breskve podtonove, onda imate topli ton kože. Ako ružičaste ili plavičaste podtonove – imate hladan ton kože. Kombinacija toplih i hladnih nijansi ukazuje na neutralan ton kože.

Topli tonovi: Ako imate topli ton kože, odlučite se za boju breskve, korale ili tople ružičaste podtonove. Ove nijanse će upotpuniti prirodnu toplinu vaše kože i dati vam zdrav sjaj. Izbegavajte hladne ili plave podtonove, jer mogu izgledati neprirodno na koži toplih tonova.

Hladni tonovi: Najbolje funkcionišu nijanse rumenila sa ružičastim, ljubičastim i bobičastim nijansama. Ove hladnije nijanse su u harmoniji sa tonovima vaše kože i dodaju divan crvenilo vašim obrazima. Izbegavajte previše žute ili narandžaste boje, jer se te boje mogu sukobiti sa kožom hladnih tonova.

Neutralni tonovi: Neutralni tonovi kože imaju prednost što su raznovrsni, jer mogu povući širok spektar nijansi rumenila. Za prirodan izgled, probajte meku ružu ili neutralnu nijansu breskve. Alternativno, slobodno eksperimentišite sa smelijim nijansama poput srednje roze ili korala za upečatljiviji izgled.

Kako se nanosi rumenilo?

Nanesite svoje domaće rumenilo na lice četkom ili vrhovima prstiju. Počnite sa malom količinom i postepeno povećavajte boju. Osmehnite se da biste istakli jagodice i lagano nanesite rumenilo odozdo prema gore kako biste dobili prirodan izgled.

Foto: iskrinka74 / gettyimages.com