21.11.2024
Telo prirodno proizvodi glutation, moćann antioksidans koji pomaže u smanjenju oksidativnog stresa. Budući da ova proizvodnja ove supstance opada tokom godina, saznajte kako da povećate nivo.
Glutation je prirodni antioksidans koji se stvara u telu. Starenje, nezdrava ishrana, stres i izloženost toksinima mogu uticati na nivoe glutationa u telu. Sa svojim snažnim antioksidativnim svojstvima, ovaj sastojak pomaže u smanjenju oksidativnog stresa, a samim tim i rizika od višestrukih zdravstvenih stanja. Starenjem opada nivo glutationa, tako da je važno nadopuniti količinu.
Zašo je glutation tako važan?
Glutation, ukratko GSH, je tripeptid. Sastoji se od cisteina, glicina i glutaminske kiseline, objašnjava. Takođe je važan sastojak u proizvodima za negu kože. Studija iz 2017. objavljena u Nacionalnoj medicinskoj biblioteci SAD, u stvari, takođe je pokazala da je glutation pomogao u značajnom smanjenju bora.
Koje su prednosti?
Mnogi se zaklinju u svojstva glutationa protiv starenja, a pored toga ovo su zdravstveni benefiti:
- Smanjuje oksidativni stres. Visok nivo oksidativnog stresa može dovesti do više bolesti kao što su rak, reumatoidni artritis i dijabetes.
- Smanjuje oštećenje ćelija i pomaže u poboljšanju nealkoholne i alkoholne bolesti masne jetre.
- Pomaže u poboljšanju insulinske rezistencije i kontroli težine.
- Pomaže u kontroli psorijaze.
- Pomaže u regeneraciji vitamina C i E.
Glutation: Povećajte nivo prirodnim putem
Smanjenje glutationa nastaje usled oksidativnog stresa izazvanog zagađenjem, pušenjem i prekomernog alkohola. Medicinska stanja kao što su hronične bolesti i infekcije takođe mogu smanjiti nivo glutationa. Takođe, toksini iz lekova, hemikalija i teških metala takođe snižavaju nivo glutationa. Loša ishrana, kojoj nedostaje voće i povrće, takođe može uticati na njen nivo. Postoji nekoliko načina kojim možete povećati nivo glutationa u telu:
1. Jedite hranu bogatu sumporom
Potražite hranu koja sadrži aminokiseline koje sadrže sumpor, kao što su cistein i metionin. To znači da u svoju ishranu treba da uključite beli luk, luk, kupus, karfiol, brokoli i nemasne proteine kao što su piletina i riba. Ovo će obezbediti gradivne blokove za proizvodnju glutationa.
2. Dodaci ishrani
Razmislite o uzimanju dodataka glutationa, ali uz konsultaciju s lekarom.
3. Konzumirajte hranu bogatu antioksidansima
Hrana bogata vitaminima C i E, selenom i cinkom može pomoći u zaštiti postojećih molekula glutationa i promovisati njegovu regeneraciju. Dakle, agrumi, bobice, orašasti plodovi, semenke i integralne žitarice mogu biti od velike pomoći.
4. Redovna fizička aktivnost
Ako redovno vežbate, to može pomoći da se poveća nivo glutationa i smanji oksidativni stres. I aerobne vežbe, kao i vežbe snage mogu pomoći u stimulisanju proizvodnje glutationa. Ali nemojte preterivati, posebno ako je vaša ishrana loša i ako se ne odmarate dovoljno.
5. Adekvatan san i upravljanje stresom
Davanje prioriteta kvalitetnom spavanju i upravljanju stresom ne samo da će sprečiti podočnjake, već će takođe pomoći u održavanju optimalnog nivoa glutationa. Hronični stres i nedostatak sna mogu smanjiti nivoe glutationa. Dakle, održavanje kvaliteta sna i praktikovanje tehnika za smanjenje stresa kao što su joga, meditacija i duboko disanje mogu pomoći u održavanju viših nivoa glutationa.
6. Kurkuma može pomoći
Ovaj aromatični žuti začin najčešće koristi u jelima, ali poznata je po svojim lekovitim svojstvima, posebno zbog svoje glavne komponente, kurkumina. U poređenju sa začinom, sadržaj kurkumina je mnogo više koncentrisan u obliku ekstrakta kurkume. Prema studiji iz 1990. objavljenoj u Nacionalnoj medicinskoj biblioteci, ekstrakt kurkume i kurkumina mogu pomoći u povećanju nivoa glutationa.
GlobalStock / gettyimages.com