03.12.2024
Ako se pitate sta jednu zdravi stogodnisnjaci, onda ste na pravom mestu. Prema istraživanjima, neke od začina doprinose dobroj vitalnosti.
Nije tajna da u Japanu živi najviše stogodišnjaka. Ovo je, naravno, privuklo pažnju naučnika koji su istraživali njihove svakodnevne navike.
Šta jedu zdravi stogodišnjaci u Japanu?
Pored umereneog načina života, tehnika opuštanja i svakodnevne lagane fizičke aktivnosti, veliki akcenat se stavlja na zdravu i izbalansiranu isranu. Osim toga, velila pažnja se poklanja i začinima.
Začini koje jedu zdravi stogodišnjaci
Okinava je mesto na kojima stanovnici žive zdrav i srećan život i nakon što proslave 100-ti rođendan. Jedna od tajni njihove dugovečnosti su ovi začini:
Komorač
Komorač se može dodati slanim i slatkim jelima, a koristi se cela biljka. Može se jesti sirov ili pečen, a omiljena varijanta svakako je kao dodatak salati ili prilog jelu. Dodaje se i u supe, a semenke su odličan začin za svako jelo.
Origano
Pun je antioksidansa, pomaže u borbi s bakterijama. Origano je bogat antioksidansima poput flavonoida i fenola, koji pomažu u neutralisanju slobodnih radikala. Ovi spojevi mogu smanjiti oksidativni stres, koji je povezan sa starenjem i razvojem hroničnih bolesti. Odlično se slaže sa paradajzom, a posebno će pojačati ukus ribe i vegetarijanskih jela.
Ruzmarin
Ruzmarin nije samo ukusan mediteranski dodatak jelu nego i odličan izvor gvožđa, kalcijuma i vitamina B6. Dokazano je i da poboljšava kognitivne sposobnosti i pamćenje i doprinosi imunitetu. Čak je i sam miris ruzmarina dovoljan da podstakne protok krvi u mozgu.
Ruzmarin se odlično slaže uz ribu i meso, a možemo ga dodati povrću pre pečenja. Odličan je i kao čaj u kombinaciji s lavandom i kamilicom.
Korijander
Sadrži veliku količinu antioksidansa, a posebno je koristan u prevenciji bolesti srca. Poboljšava pamćenje pa se istražuje kao potencijalan lek za Alchajmerovu bolest.
Dobar je dodatak sosevima, salatama a može se posuti po jelu pre služenja.
Beli luk
Jača imunitet i odličan je u borbi protiv gripe i prehlade. Takođe smanjuje krvni pritisak i pomaže u regulaciji holesterola. Beli luk je bogat antioksidansima koji pomažu u neutralisanju slobodnih radikala u organizmu. To smanjuje oksidativni stres i jača imuni sistem. Spojevi u belom luku, poput dialil sulfida, imaju antiinflamatorna svojstva koja smanjuju upale u organizmu, čime se poboljšava imunološki odgovor.
bee32 / gettyimages.com