Ako se javi bol i osećaj težine u želucu, jedite ovu hranu!
Ako osećate bol i osećaj težine u želucu, prvi izbor su fermentisani mlečni proizvodi i bareno povrće. Mlečna kiselina podstiče stvaranje zdrave ba...
Ukoliko ste se suočavali s ovim simptomima, važno je da savladate određene stragije
Ako vam se desi napad panike imajte na umu da možete upravljati svojim simptomima pomoću tehnike disanja, opuštanja mišića ili lavandom.
Napad panike može biti zastrašujući. Ali, ako savladare neke strategije moći ćete zaiustaviti napade panike. Neke od ovih metoda odmah deluju, dok vam druge mogu pomoći na duže staze. Takođe, ne ustručavajte se da potražite pomoć stručnih lica koji mogu da vam pomognu da smanjite simptome. Pogledajte metode koje mogu da vam pomognu.
Kognitivno-bihejvioralna terapija (CBT) i druge vrste savetovanja često mogu pomoći ljudima koji imaju napade panike i koji imaju panične poremećaje. CBT ima za cilj da vam pomogne da promenite način na koji vidite izazovne ili zastrašujuće situacije i da vam pomogne da pronađete nove načine da pristupite ovim izazovima kako se pojave. Postoje neki dokazi da CBT može uticati na strukture u vašem mozgu koje su odgovorne za simptome panike.
Dok je hiperventilacija simptom napada panike i koja može još više da poveća strah, duboko i sporo disanje može smanjiti simptome tokom napada panike.
Ako ste u mogućnosti da kontrolišete svoje disanje, manja je verovatnoća da ćete doživeti hiperventilaciju koja može pogoršati druge simptome – i sam napad panike.
Udobno se smestite i fokusirajte pažnju na duboki udah kroz nos osećajući kako vam vazduh polako ispunjava grudi i stomak. Zatim polako izdahnite kroz usta i osetite kako vazduh napušta vaše telo. Sada udahnite kroz nos brojeći do četiri, zadržite sekundu, a zatim izdahnite kroz nos brojeći do četiri. Ponovite ovu vežbu 20 puta.
Ako se nalazite u brzom okruženju sa puno stimulansa, ovo može podstaći napad panike. Da biste smanjili stimulanse, zatvorite oči. Ovo može blokirati sve dodatne stimuluse i olakšati fokusiranje na disanje.
Svesnost vam može pomoći da sprečite napade panike. Tada bi trebalo da se fokusirate na ove stvari:
Stručnjaci smatraju da je korisno pronaći nešto na šta ćete usmeriti svu svoju pažnju tokom napada panike. Izaberite jedan objekat u svom vidokrugu i zabeležite svaki detalj. Na primer, možete primetiti kako se kazaljka na satu trza kada otkucava. Opišite sebi šare, boju, oblike i veličinu predmeta. Usredsredite svu svoju energiju na ovaj objekat i vaši simptomi panike će iščeznuti.
Napetost mišića je simptom anksioznosti, a tehnike opuštanja mišića mogu pomoći u smanjenju napetosti. Progresivna relaksacija mišića ima za cilj oslobađanje napetosti u jednoj grupi mišića istovremeno kako bi se opustilo celo telo.
Slično kao i duboko disanje, tehnike opuštanja mišića mogu pomoći u zaustavljanju napada panike. Da biste počeli da opuštate mišiće kod kuće, svesno opuštajte jedan po jedan mišić, počevši od nečeg jednostavnog kao što su prsti u ruci, i pomerajte se kroz telo. Tehnike opuštanja mišića biće najefikasnije kada ih svakodnevno primenjujete ujutru ili uveče jer će to relaksirati telo i može sprečiti napad panike. A, ako se desi, onda samo krenite s opuštanjem mišića – deo po deo tela.
Lavanda je tradicionalni lek koji mnogi ljudi koriste da smanje stres i pomognu im da se opuste. Dobro je da imate pri ruci esencijalno ulje lavande pa kada osetite da ćete imati napad panike samo je pomirišite.
Ako planirate da ovo ulje nanesete na kožu, prvo ga razblažite – kap esencijanog ulja s kašičicom kokosovog ulja. Izbegavajte upotrebu lavande ako pijete neke lekove za smirenje jer u tom slučaju lavada može da izaove jaku pospanost.
Foto: fizkes / gettyimages.com