Kako prirodno smanjiti visok nivo mokraćne kiseline u krvi?
Saznajte kako smanjiti visok nivo mokraćne kiseline u krvi kod kuće uz jednostavne navike za bolje zdravlje bubrega i prevenciju bolesti. ...
Biljke koje rastu iz semena i nisu starije od dve nedelje zovemo mikrobiljkama. Bogate su mineralima i vitaminima, a odličan su dodatak svakom jelu.
Oslim prvih listova, tzv. kotiledona, mikrobiljke razvijaju i mlado korenje. I sve je ne samo jesivo već i izuzetno ukusno. I zdravo.
U početku ekspanzije kućnog gajenja mikrobiljaka, preovladavali su rukola, bosiljak, repa, kelj i korijander. Sada je izbor daleko veći.
Ove majušne biljke, bogate zdravim materijama, nisu išto što i klica.
Kada semenka proklija postaje klica.
Klice rastu veoma brzo i mogu se koristiti za četiri do šest dana. Za njihov je rast potebno malo svetlosti ili malo, a ponekad nimalo, hranljivih materija. Bogate su vlaknima, proteinima, hranljivim materijama i enzimima. Blagog su ukusa i zato su odličan dodatak za mnoga jela.
Mikrobiljka je sledeća faza rasta biljke. U ovoj fazi biljci je potrebno dovoljno svetlosti i vazduha.
Vremenski razvoj biljke bi se mogao podeliti na tri faze: faza klice (1-7 dana), faza mikrobiljke (7-21 dan) i faza mlade biljke (25-50 dana).
Zašto je dobro da koristite mikrobilje?
Mikrobilje je bogato vitaminima C, E i K, luteinom i beta-karotenom.
Zdravstvene prednosti mikrobilja su brojne: sprečava hronične bolesti, bogato je mineralima i antioksidansima, smanjuje nivo holesterola, sadrži 40 puta više hranljivih materija od zrelih biljaka, pomaže u kontroli težine, smatra se probiotikom, snižava krvni pritisak.
Kako se koristi?
Kao dodatak salatama, sendvičima, odličan su prilog mesu, obogaćuju ukus soseva i supa, a mogu se konzumirati i samostalno. Dodatak su u smutijima, a mogu da budi i jednostavan i efektan ukras svakog jela.