05.12.2024
Svako godišnje doba u vašoj bašti biti lepo onoliko koliko mu se posvetite
Oktobar je idealno doba da pokupite jesenje plodove i pripremite svoju baštu za predstojeću zimu, pa vam danas otkrivamo nekoliko saveta koji će vam pomoći da budete što uspešniji u jesenjoj transformaciji.
1. Uklonite sve trule plodove sa zemlje oko drveća, zbog moguće najezde štetočina. Uklonite bolesne plodove (paradajze, krompire…) i lišće, kako biste sprečili bolesti. Ne stavljajte ove biljke u kompost, već ih skupite i bacite.
2. Očistite stare godišnje biljke i korov pre nego što semenke otpadnu.
3. Zaštitite višegodišnje biljke od mraza malčiranjem, i to nakon što se zemlja zamrzne. Malčirajte zemlju kako biste održali kvalitet zemljišta, koristeći korov (ali ne i ono sa semenom), travu, lišće, slamu. Malčirajte baštu sa iseckanim lišćem i delićima trava.
4. Isecite delove višegodišnjih biljaka koje predstavljaju idealna mesta da se sakriju puževi i druge štetočine. Sprečite probleme koje prave semenke ako se rasprše po bašti.
5. Ostavite suvo cveće, ukrasne trave i semena koja izgledaju dobro i predstavljaju hranu za ptice.
6. Napravite kantu sa đubrivom. Dodajte sveže biljke i travu u svoj kompost i pokrijte sve do proleća.
7. Pokupite i rasporedite lišće oko ruža, stabala jabuke i biljaka koje su osetljive na pepelnicu i druge štetočine i bolesti koje prezime na otpatcima.
8. Ukloniti mrtve grane iz cveća i voća (ali nemojte ih još orezivati). Isecite obolele grane višegodišnjih biljaka, i nemojte od njih praviti kompost.
9. Očistite oštrice alata.
10. Nastavite da zalivate drveće i žbunje sve dok se tlo ne zaledi.
S prvim prolećnim zracima sunca biće vam mnogo lakše da se bavite oživljavanjem svoje bašte, posebno ako je u prethodno lepo pripremite. Stoga, prionite na posao i ne zaboravite da će svako godišnje doba u vašoj bašti biti lepo onoliko koliko mu se posvetite.