Prolaps materice: Kako bilje može da pomogne kod ovog ginekološkog problema?

by | 02.09.2024
Prolaps materice: Kako bilje može da pomogne

Prolaps materice može da se javi kod porodilja i starijih žena. Srećom, postoje i neka prirodna rešenja koja mogu da pomognu. Pogledajte o čemu se radi.

Uprkos tome što se većina žena stidi da prizna da ima ovaj problem, od prolapsa (ispadanja) materice pati svaka dvadeseta porodilja i svaka deseta žena starija od 70 godina. Srećom, postoje brojna rešenja.

Lekovito bilje vekovima se koristi za rešavanje takozvanih ženskih problema. Biljnim pripravcima moguće je dovesti hormone u ravnotežu, pojačati cirkulaciju krvi i regenerisati određena tkiva. Isto tako, moguće je rešiti problem ispadanja materice bez hirurške intervencije. Ali hajde prvo da se upoznamo s uzrocima i simptomima ove neprijatne tegobe.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta je prolaps materice?

Narodski rečeno, prolaps materice znači da ona delimično ili potpuno propada kroz vaginu. U slučaju ovog poremećaja statike karličnog dna − grlić materice spušta se do samog otvora vagine, ponekad čak i izvan nje, što ženi u velikoj meri narušava kvalitet života.

Međutim, nisu svi prolapsi istog intenziteta; ukoliko grlić materice spadne u gornji deo vagine, to se naziva početnim stadijumom; ako se spusti do polovine vaginalnog otvora, govorimo u drugostepenom prolapsu, dok najteži, treći stepen podrazumeva kompletni ispad materice, ponekad čak i izvan vagine. I tad se problem može rešiti jedino operativnim putem.

Članak se nastavlja posle reklama

Koji su uzroci i simptomi prolapsa materice?

Postoji niz činilaca koji uzrokuju preteranu istrošenost mišića i ligamenata karličnog dna. Ipak, među one najčešće spadaju razna oštećenja tkiva, intenzivne traume tokom porođaja, gubitak estrogena usled menopauze i prirodni gubitak mišićnog tonusa uzrokovan starenjem.

Članak se nastavlja posle reklama

Kao i u slučaju svih oboljenja, početni simptomi spuštanja materice često ostaju neprimećeni. Zbog toga se odgovarajuća dijagnoza postavlja tek pošto dođe do većeg anatomskog prolapsa, a samim tim i do velikog pada u samopouzdanju i kvalitetu života žene.

Zato je i te kako važno da žena na vreme prepozna početne simptome, jer se problem tad rešava prirodnim putem. Pripadnice lepšeg pola koje nisu u menopauzi a osećaju određene simptome − trebalo bi bez oklevanja da se jave svom ginekologu. Dakle, ako imate subjektivni osećaj težine ili neobjašnjive nelagode u donjem delu stomaka, ukoliko vas muče uporni bolovi u leđima, otežano pražnjenje debelog creva, urinarna inkontinecija, suvoća i pojačana osetljivost vagine, koja vam otežava intimne odnose − nemojte čekati da vam se stanje pogorša, već na vreme primenite neku od predloženih mera.

Inače, do prolapsa materice često dolazi i usled starenja, zbog popuštanja tonusa mišića i ligamenata karličnog dna. Ako zamislite ženske reproduktivne organe i mokraćnu bešiku kao splet organa koje na mestu drži „mreža“ snažnih mišića i ligamenata karličnog dna, onda vam je jasno da s godinama ta mreža slabi, zbog čega dolazi do izmeštanja celokupnih organa i njihovog spuštanja.

Prolaps materice: Kako bilje može da pomogne?

Univerzalna mešavina

Najbolja biljna mešavina koja se koristi u lečenju prolapsa materice obuhvata sledeće biljke: list divljeg kestena, ovas, rastavić, koren omana, pirevinu, hrastovu koru i list maline. Kad se ujedine, ove biljke pomažu u jačanju mišića i ligamenata karličnog dna.

Članak se nastavlja posle reklama

Recept: Pomešajte jednake delove navedenih biljaka, pa kašiku mešavine prelijte s pola litra ključale vode i ostavite to da odstoji poklopljeno 30 minuta. Zatim procedite i pijte triput dnevno po šolju čaja.

Blagotvorni kvartet

Devojačka trava (rusomača), udružena s virkom i hajdučkom travom, može biti od velike pomoći u lečenju prolapsa, tj. ispadanja materice. Ove biljke jačaju tonus mišića karličnog dna, pa se ovaj čaj naročito preporučuje posle porođaja (ali ga nemojte piti ako dojite).

Članak se nastavlja posle reklama

Recept: Pomešajte 50 g rusomače, 25 g virka i 25 g hajdučke trave, pa kašiku mešavine prelijte šoljom ključale vode i ostavite to da odstoji poklopljeno 20 minuta. Zatim procedite i po želji zasladite medom. Pijte tri šolje čaja dnevno, uvek pre jela.

Protiv grčeva

Budući da u početnom stadijumu prolapsa prekomerno zategnuti mišići materice teže ka tome da se vrate na prvobitno mesto, pojava bolnih grčeva nije retkost. Srećom, uzimanje čajeva i biljnih pripravaka može ih umnogome ublažiti. Biljke koje opuštaju skeletne i glatke mišiće, te tako ublažavaju bolove usled njihovog grčenja jesu:

Lobelija (Lobelia inflata)

Ova biljka češće se koristi za rešavanje akutnih problema nego za ublažavanje hroničnog bola. Odlična je za opuštanje zategnutosti svih glatkih mišića, pa tako i materičnih.

Recept: U staklenu teglu ubacite 50 g lobelije, a zatim prelijte to sa 4 dl šljivovice. Zatvorite i držite na mračnom i hladnom mestu 6 nedelja (svakodnevno promućkajte). Zatim procediti tinkturu kroz gazu i prespite je u tamne staklene flašice. Dnevno uzimajte 15 kapi rastvorenih u šoljici vode. Napomena: Ne preterujte s upotrebom ove tinkture. Ako osetite bilo kakve tegobe nakon uzimanja, prekinite terapiju.

Ranilist (Betonica officinalis)

Ranilist (betonika) izuzetno je korisna lekovita biljka, koja dokazano ublažava grčeve mišićnog tkiva.

Recept: Kašičicu osušenog lista ranilista prelijte sa 250 ml ključale vode i ostavite to da odstoji poklopljeno dvadesetak minuta. Zatim procedite i pijte u malim gutljajima.
Čaj se može napraviti i od mešavine osušenih cvetova, listova i korena ranilista. Priprema se na isti način kao i prethodni.

Solomonov pečat (Polygonatum spp)

Najlekovitiji delovi ove biljke jesu mladi vrhovi stabljike, koji se obično beru s proleća. Tinktura od solomonovog pečata poznata je kao lek za „ženske“ bolesti, ali efikasna je i u lečenju kardiovaskularnih oboljenja.

Recept: Sveže ubrane vrhove stabljike držite mesec dana u litru 70-procentnog alkohola. Procedite i dnevno pijte po 25 kapi rastvorenih u pola čaše vode.

Vrba (Salix spp.)

Lekovitost vrbine kore poznata je od davnina, kad su je ljudi uglavnom koristili kao lek za razne vrste bolova i upala. Najpoznatiji sastojak vrbine kore, ali i cele biljke, jeste salicilna kiselina, koja je takođe osnovni sastojak aspirina, poznatog analgetika i antipiretika. Za ublažavanje bolova u slučaju lakših oblika prolapsa materice potrebno je svakodnevno uzimati po 2,5 ml tinkture od ove biljke.

tumsasedgars / gettyimages.com